Áru-, és devizapiaci hatások
A folyamat már szilveszterkor elkezdődött, legalábbis feltűnő volt, hogy az addigi békés emelkedést az utolsó napi, rövidített kereskedésben váratlanul esés váltotta fel. Valami kezdett már érlelődni. A pénteki, idei első tőzsdenap is kisebb esést hozott, aztán az első teljes értékű nap már szinte összeomlásba torkollott. Mind az európai, mind az amerikai indexek igen szépet kaptak.
Mindazonáltal a legnagyobb mozgás nem a részvénytőzsdéken volt: megelőzte két instrumentum, amelyek már 2014 utolsó hónapjában is erős trendben voltak, és ezek most begyorsultak. Egyikük az olaj, amely tavaly értékének felét vesztette el, és most újabb 5-6 százalékot zuhant. A másik a dollár, ami viszont szakadatlanul erősödik a főbb valutákkal szemben, és most sokéves csúcsokat ért el.
Az olaj zuhanása és a dollár erősödése önmagában még nem kellene, hogy eladási hullámot indítson el a részvényekben, hisz erős trendjük eddig nem akadályozta az tőzsdék szárnyalását, legfeljebb egyes szektorokét. A hatás most inkább lélektani lehetett: annyira ijesztőnek tűnhetett a két folyamat begyorsulása, hogy ez már kiválthatta az általános menekülési hullámot minden kockázatosnak vélt instrumentumból. Óhatatlanul felvetődik a szereplőkben: ha így tud szakadni az olaj és az euró, akkor miért ne kaphatnának a részvények is? Gyorsan eladnak, és máris önbeteljesítő a jóslat.
Fogy az olcsó pénz
Az esés igazi oka valószínűleg nem ez. A bika az értékpapírpiacokon közel 6 éve tombol. Alapja nem elsősorban a cégek, iparágak és országok gazdaságának jelentős erősödése, hanem a soha nem látott laza monetáris politika, a mindent elborító pénzeső. Márpedig a pénz élteti a tőzsdét, mint forrás a patakot. Az olcsó pénz pedig nem tarthat örökké, és a legfontosabb piacon, Amerikában már fordulni látszik a monetáris politika iránya: véget ért az eszközvásárlási program, az ún. quantitative easing, és már az első kamatemelés is aktuális lehet idén. Ezért szárnyal a dollár is: míg Európa és Japán lazít, Amerika már szigorít.
A befektetők pedig árgus szemekkel figyelik a monetáris politikát, a tőzsdék árfolyammozgását középtávon leginkább meghatározó tényezőt. Nem kizárt, hogy az alapok év elején emiatt már óvatosságból eladnak. Még az is lehet, hogy készültek már az eladásra, de 2014-es bónuszaikról nem akartak lemondani, így az erős évzárás érdekében december második felében visszafogták magukat.
A napokban kiújult görög ijedelmek is megtehették a magukét, de ez inkább csak az európai mediterrán piacokon éreztette hatását. Ők már délelőtt is erős mínuszokat mutattak, míg a Dax eleinte még csak kisebb értékben esett. Ez arra utal, hogy a szél valóban Amerikából fújt: az európai esés akkor gyorsult be, amikor a Wall Street már mutatta az irányt.
A döntő a következő pár nap. Ha folytatódik az első két napi irány, akkor utolsó 5-6 év leggyengébb évkezdetét láthatjuk, ami jó eséllyel kihat az egész évre, és hosszú ideje az első kiadós korrekciót, vagy akár a rég elfeledett medvepiacot is meghozhatja.