Idén kifejezetten érdekességet okozott az, hogy Európával szemben Amerikában nem három, hanem csak egy napig ünneplik a karácsonyt. 24-is is volt kereskedés és 26-án is, és ezúttal a valaha látott legnagyobb extrémség jött létre a piaci kereskedésben, ami egyébként jól tükrözi az amerikai elnök változékony politikáját is, ami immár erősen befolyásolja a piacot. A nagy lelkesedésben tegnap még az aranyat és különösképpen a korábban összeomlott olajárat is meghúzták a befektetők.
24-én példátlanul hosszú decemberi zuhanórepülés után újabb hatalmas pánik bontakozott ki a Wall Streeten, meg is lett a lélektani eredmény: tegnapra gyakorlatilag mindenhol megírták a bika gyászbeszédét; „szép nagy marha állat volt, sokáig húzta - tovább bírta, mint bármelyik elődje, de most már eljött az ő ideje is, emlékét örökre megőrizzük."
Nos, ez az a pont, amikor amúgy is eljön az árfolyamok felpattanásának ideje, hisz a pesszimizmus teljesen eluralkodik, rövidtávon mindenki eladott, aki akart. Ezúttal azonban az elnök és az amerikai kormányzat is besegített: a pénzügyminiszter először a bankokat hívta, majd tárgyalt a kormány mellett működő, a piacot figyelő testülettel, amit angolul Plunge Protection Team-nek hívnak (szó szerinti fordításban zuhanásvédelmi bizottság).
A megoldás a zerohedge.com szerint az, hogy a nyugdíjalapok egy része az év utolsó napjaiban átrendezi portfólióját, hogy a részvények és kötvények aránya helyreálljon, miután a nagy részvénypiaci zuhanás után az arány felborult. Ez ha minden igaz, 64 milliárd dolláros vételi megbízást jelenthet, ami azért meglendíti a piacot, bár elképzelhető, hogy a következő napokban ezt az eladók is remek lehetőségnek tekintik, így megnövekedhet a volatilitás.
Ami a konkrét számokat illeti: az S&P 500 index 5 százalékot emelkedett 2467 pontig, a Nasdaq Composite 6 százalékot 6554 pontig. Ázsiában a hétfőn ugyancsak összeomló Nikkei 4 százalékkal került feljebb, Európa viszont visszafogottan reagál, alig van még mozgás nyitás után kevéssel.
Nasdaq Composite |
A hazai piac mínuszban: az OTP 0,7 százalékkal van lejjebb 11 310 ponton, a Mol közel egy százalékkal 3092 ponton. Forgalom alig van, Amerikával szemben nálunk alig kereskedik valaki.
Brent olaj, egy hónap |
Végül a címben említett olajár: a Brent tegnap 50,50-ről 55,50 dollárig ugrott miközben az amerikai tőzsde szárnyalt. A hatás feltehetően lélektani volt: az olajár együtt esett október óta a részvényekkel, sokan úgy gondolták, akkor most együtt is fog emelkedni. Kétségtelen, hogy túladott volt az olaj: feltehetően sok spekulatív short pozíció nyílt benne, melyet most zárni kezdtek: az olajkitermelők rendszerint nem rohannak ennyire kétségbeesetten az eladással. Ma reggelre kissé alábbhagyott a lendült: az ár 54 dollárra csúszott vissza.