(Fotó: BÉT) |
Bár a csütörtöki EKB-ülés további könnyítésekről döntött, de nem annyiról, mint amennyit a piac várt. Ez nyomta rá a bélyegét a piacokra pénteken is, de több minden korrigált. Az amerikai dollár az előző napi óriási gyengülés után (1,055-ről 1,094-re ment fel az euró/dollár) fél százalékkal erősödött, 1,0885-re. A forint 0,3 százalékkal erősödött, 90 fillérrel olcsóbb, 312,60 forint lett a euró.
Az európai részvényindexek a csütörtöki minipánik után a pénteket mínuszban töltötték, a főbb indexek 0,3-0,5 százalékkal süllyedtek. Amerikában viszont egy kedvező munkaerő-piaci adat nyomán emelkedésnek indultak az indexek, 1,1-1,2 százalékos pluszban járnak így este hat körül.
Optimista célárak Mol-ra
Budapesten is az európai átlaghoz hasonlóan alakult a helyzet, a BUX index negyed százalékkal esett, de a nap nagy részében volt ennél lejjebb is. Az OTP 1,4 százalékkal esett és újra 6000 forint alá csúszott egy picit, a Richter is újabb 0,4 százalékkal gyengült, 5402-re. A Mol 0,8 százalékkal ment fel, a Magyar Telekom pedig 1,2 százalékkal 417 forintra erősödött.
Még mindig a 200 napos mozgóátlag a legfőbb akadály a Mol számára, noha a piaci hangulaton, és a mai OPEC-ülésen is sok múlhat – írta délelőtt a KBC Equitas. Optimisták az elemzők a részvényre nézve, a Nomura 14 000, a Barclays 16 500, a UBS pedig 17 000 forintos célárat fogalmazott meg a héten, ráadásul a UBS vételi ajánlást is adott. Az elemzői célárak konszenzusa 15 500 forintnál található.
Adócsökkentésben bízik a Telekom
A kedvező finomítói környezet és a nyomott értékeltség miatt a cég fundamentálisan nézve vonzónak tartja a Molt, amelynek részvényei „szélsőségesnek mondható diszkonttal forognak a szektortársakhoz képest” – írja a brókercég.
Féléves csúcson is járt tegnap a Magyar Telekom, de van még tere az emelkedésnek – írta az Erste Befektetési Zrt. technikai elemzésében. Az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevele pedig azt írta, hogy a hazai piacon nagy megugrást láthattunk a Magyar Telekom kurzusában, miután a Figyelő egy interjút közölt a cég vezérigazgatójával, aki további adócsökkentésben bízik.
Visszafelé lépett az OPEC
December 18-tól új súlyozást kap a régiós CECE index. Az előzetes paraméterek alapján nem kell izgalmakra számítani, mert csak minimális korrekciók történtek – írta az Erste.
Az OPEC bécsi ülésén nemhogy nem csökkentették volna a kitermelési kvótákat, hanem még az emelésükről is döntöttek. Ennek nyomán 2,4 százalékkal zuhant az amerikai típusú WTI könnyűolaj ára, egy időben 40 dollár alá is beesett egy picit. A Brent 1,2 százalékkal 43,30-ra süllyedt. A termelés-csökkentés vagy egyéb hathatós intézkedés egyébként a szervezet tagjainak széthúzása és a nem tag kitermelők érdekei miatt nem volt túl valószínű forgatókönyv.
Jobban fénylik az arany
Az arany és az ezüst viszont, vélhetően a gyengébb dollár hatására magához tért valamelyest az utóbbi hetek eséséből, most 2-3 százalékkal emelkedett az árfolyamuk. Az aranybánya-részvényeket tartalmazó Arca Gold Bugs Index (HUI) öt százalékkal ment fel.
A Richter egyik nagytulajdonosa, az Aberdeen bejelentette, hogy részesedése 10 százalék alá esett. Az alapkezelő pár éve még húsz százalék körüli részesedéssel rendelkezett.