Nagyon szép emelkedést produkáltak ma az óceán mindkét partján a vezető tőzsdeindexek, a német mutató 1,6, a párizsi 2,0, a londoni 1,5 százalékkal ment fel. Az Egyesült Államokban valamivel kisebb az emelkedés, de így is egyértelműen pozitív a hangulat. Az S&P 500 0,6, a Nasdaq 100 index 0,4 százalékos pluszban van.
Itthon a BUX index 0,1 százalékkal ment fel, az OTP, a Mol és a Richter egyaránt fél százalék feletti pluszban végzett. A mutatót főleg a Magyar Telekom 0,6 százalékos süllyedése húzta le, de mínuszban végzett az Opus és a CIG Pannónia is. A forint végül alig változott, 364,40 az euró ára, de ma is járt 365 felett a jegyzés.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Jó vállalati hírek jöttek
Az emelkedésnek többféle oka van, egyrészt vállalati hírek. Amint délelőtt beszámoltunk róla, a Daimler eredménye nyomán nagyon jól teljesített az európai autóipar. A német Thyssenkrupp acélgyártó üzletágának lehetséges felvásárlása is javította a hangulatot. A Boeing részvényei 4,8 százalékkal emelkedtek, miután az európai repülés ügyi hatóság a 737 Max jelzésű, korábban szerencsétlenül járt repülőgépet ismét biztonságosnak nyilvánította.
A Navistar részvényei ezért ugrottak hatalmasat, mert a felvásárló Tratont a részvényesek egy része ajánlatának emelésére szólította fel. A Schlumberger olajipari szolgáltató viszont négy-öt százalékos mínuszban van, miután újabb veszteséges negyedévről adott számot.
Egy oltás lassan kész lesz?
Az amerikai tőzsdék egyebek mellett a koronavírus-oltással kapcsolatos remények miatt emelkednek. Az amerikai Pfizer gyógyszercég és a német biotechnológiai vállalat, a Biontech bejelentette, hogy amennyiben a kutatásuk eredményei pozitívak lesznek, november végén sürgősségi kérelmet nyújtanak be koronavírus-oltásuk engedélyeztetéséhez.
A legfrissebb amerikai kiskereskedelmi adatok is lendületesek voltak.
A kereskedő vállalatoknál szeptemberben hatalmas bevételnövekedés volt tapasztalható. “Az Egyesült Államok gazdaságának helyreállítása fontos területeken sokkal gyorsabban zajlik, mint a 2008-2009-es nagy pénzügyi válság után – idézik Jeffrey Schulze-t, a ClearBridge Investments vezető stratégáját. Úgy tűnik, a széljárás is fordul, az értékalapú cégek irányába, és elfordul a technológiai szektortól – kommentálta az N-tv.de tudósítója.
A BTS dél-koreai popegyüttes (Fotó: Wikipedia, Flickr)
A koreai fiúk a tőzsdére mentek
A Big Hit Entertainment nevű részvénytársaság három év óta a legnagyobb tőzsdei bevezetést hajtotta végre Dél-Koreában ezen a héten.
A társaság részvényei a bevezetés után 270 ezer koreai won értékben forogtak darabonként, ami mintegy 200 eurónak felel meg és dupla annyi, mint az eredeti kibocsátási érték. Ezzel a cég részvényeit 6,5 milliárd euróra értékeli a piac – mondták el az N-Tv.de videoriportjában. A vállalat tevékenysége egyelőre egysíkú. A BTS dél-koreai popegyüttes, amely világszerte százmilliós nagyságrendű rajongótáborral számolhat, a cég bevételének 88 százalékát tette ki. De a cég vezeői egyéb üzleti ötleteket is ígér részvényeseinek.
A problémák azonban megkezdődtek, a hét fiatal fiúból álló együttes egyik idősebb tagjának két évre katonai szolgálatra kéne bevonulnia, hacsak nem kap ez alól felmentést. A részvény tőzsdei pályafutásának második napja sem lett olyan jó, mint az első, 22 százalékkal visszazuhant a papír. Igaz, ezzel még mindig közel ötven százalékkal van a kibocsátási ár felett.