A HP még 2011-ben vásárolta meg az Autonomy nevű brit szoftvergyártót 11 milliárd dollárért. A cég csodálatos számokat produkált: 2009 és 2011 között 2,1 milliárd dolláros bevétele volt, a mérleg szerinti eredmény pedig egy csinos 709 millió dollárról szólt. Az Autonomy teljesen beleillett a HP új arculatába, ahol nem csak gyártó, hanem szolgáltatóként is pozicionálta magát.
Kár, hogy az egész hazugság volt
A felvásárlás után nagyon gyorsan kiderült, hogy a nagyszerű számokat szétkozmetikázták, elcsalták, gyakorlatilag minden mocskos trükköt bevetettek, hogy feljebb tornázzák az árat: más cégek gépeit adták el veszteségesen, háttéralkukkal adtak-vedtek szoftverlicenszeket vagy mások gépein tároltak partneradatokat és úgy kereskedtek.
Ahogy ezek lassacskán kiderültek, úgy esett a cég értéke és vele együtt a részvényeké is: a 11 milliárdról 8-ra apadt a cégérték, ami magával rántotta a papírokat is.
Rengetegen buktak
A PGGM dán alapkezelő, amely maga is milliókat veszített az ügyleten pertársaságot alapított a károsultakkal és a bírósághoz fordult, szerintük a techóriás félrevezette részvényeseit a vásárlás során.
A HP kedden végül beadta a derekát és belement abba, hogy 100 millió dollárból kifizeti azokat, akik a felvásárlás és az értékcsökkenési leírás - azaz 2011 augusztus 19. és 2012 november 20. - között részvényeket vásároltak - írja a The Wall Street Journal. A cég közleményben azt írta, nem tartja helyesnek a döntést, de fontosabb, hogy rendeződjön mihamarabb a viszony, különben egy hosszú és terhes folyamat lenne a következménye.