6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha csak a tőzsdék teljesítményét nézzük, akkor nem lehet oka panaszra a befektetőknek, hiszen jellemzően a tavalyi évben jól teljesítettek. Ráadásul számos piacon az idén is nőttek az indexek. Ennek ellenére vannak kockázatok, és nem állítható, hogy felhőtlen kilátásokkal tekintünk a jövőbe.

Noha a pandémia okozta válságot a reálgazdaságok csak lassan dolgozzák le a tőzsdék remek teljesítményt nyújtottak az elmúlt 12 hónapban. Hiába tombol továbbra is a járvány, a vakcinalizáció reményt ad a kilábalásra, ami megmutatkozik a várakozásokban is. A legtöbb vállalatvezető bizakodva tekint a cége jövőjébe – joggal, hiszen a kamatlábak alacsonyak, a reálhozamok negatívak, a költségvetési politika pedig kedvező, mindez együtt pedig optimális környezetet teremt a globális növekedés megindulásához 2021-ben és azután, vélekedtek a Fidelity szakértői egy csütörtöki szakmai beszélgetésen.

Folyamatos javulás várható

A talpra állás üteme azonban országonként és ágazatonként eltérő lesz, attól függően, hogy hogyan halad a vakcinák felhasználása, és milyen hatással járnak az új Covid-variánsok. Kína 2020-as „elsőként be, elsőként ki” szereplőként szerzett előnye vélhetően 2021-ben is érezhető lesz még. Európa és az USA fokozatosan talpra fog állni, ahogy elérhetővé válnak a vakcinák és újraindulnak a gazdaságok – az esetleges nagy fellendülés az év második felére várható.

A piacokon ugyanakkor jó ideje a pozitív várakozások érvényesünek, igaz az elmúlt hetekben láttunk némi bizonytalanságot is. A Nasdaq például, amely a járvány egy éve alatt összességében bámulatos teljesítményt tudott felmutatni, az utóbbi időszakban botladozott. Ennek hátterében több ok is van, hiszen volt olyan társaság, mint a Netflix amelynek teljesítménye elmaradt a várakozásoktól, de az is szerepet játszhat, hogy a várható nyitásnak és a gigantikus amerikai gazdaságösztönző csomagoknak nem feltétlen ez a szektor a kedvezményezettje. Utóbbiak viszont az amerikai gazdaságok felpörgethetik, és áttételesen a világgazdaságra is pozitív hatással lesznek a kiáramló ezer milliárdok, így a tőzsdéken nem alaptalan az optimizmus.

Ha az Egyesült Államok mellett megnézzük a többi fontos gazdasági gócpontot, akkor azt láthatjuk, hogy Ázsiában jók a kilátások, annak ellenére is, hogy például Kínában relatív visszafogott gazdaságösztönzés volt. De nem csak ők, hanem például Japán is jó perspektívát kínál. Az Európai Unióban ugyanakkor a tavalyi nagy gazdasági visszaesést követően a kilábalás várhatóan csak lassabban következik be. Európában ugyan az egyes országok között voltak, amelyek jelentős stimulációs programokat hajtottak végre, ám a közös pénzügyi alap nagyon nehezen állt össze, és a kifizetések megkezdése továbbra is húzódik. Mindez azonban a tőzsdéken nem érződik, hiszen tavaly az utolsó negyedévben jelentősen megugrottak az irányadó tőzsdeindexek, azt követően, hogy beláthatóvá vált a vakcinák alkalmazása és elkezdődtek az oltási programok.

Eltérő fejlődési pályákat várnak a szakértők

Ami a legfontosabb ágazatokat illeti, a Fidelity szakértői szerint az összkép pozitív, de ez nem azt jelenti, hogy minden területen csak emelkedés várható. A járvány eddigi veszteseinek számító energetikai vállalatok vezetői például sokkal bizakodóbbak, mint 2020-ban voltak és az idei évre javulást várnak. Igaz, az esetükben is egy nagyon alacsony bázisról tudnak elrugaszkodni, hiszen az ágazat történetének egyik legrosszabb évét tudhatják maguk mögött. A tartós fogyasztási cikkeket előállító (és egyébként szintén nettó vesztesnek számító) vállalatok vezetői szintén pozitívan látják a jövőt, de kevésbé optimisták, mint azokéi, amelyek a járvány során a nyertesek közé tartoztak (ilyenek voltak például a tech-cégek). Az újranyitásból vélhetően a kijárási tilalom alatt a legnagyobb veszteségeket elszenvedett szolgáltató ágazatok fognak profitálni, ám itt is differenciált folyamatok várhatóak, hiszen például a légitársaságoknak hosszabb időre lesz majd szükségük a talpra álláshoz. A szakértők megemlítették, hogy a korlátozások lebontása után a befektetők fókuszába kerülhetnek azok a vállalatok, amelyek ugyan az elmúlt időszakban rosszabbul teljesítettek, de a nyitás jó perspektívát kínál számukra.

A szakértők szerint a kockázatvállalási kedv egyértelműen erős. Egy agresszív optimizmus jellemzi jelenleg a befektetőket. Ez nem példa nélküli, de utoljára 10 éve volt hasonló optimizmus. Az eufóriát még nem értük el, ám a mostani erős vételi kedvvel párosuló hangulat is akár óvatosságra inthet.

Fókuszban az adósság és az infláció

A Fidelity szakértői megjegyezték, hogy a kormányok és a jegybankok is sokkal határozottabban reagáltak a mostani válságra, mint ahogy tették bő egy évtizede a hitelválság idején. Ezt jelzi, hogy sokkal nagyobb összegekkel segítették a gazdasági válság elkerülését és az abból való kilábalást. Ugyanakkor itt is országonként, illetve régiónként eltérő folyamatok zajlanak, hiszen míg az Egyesült Államokban a korábbiakhoz képest elképzelhetetlen összegeket mozgósítanak, addig Európában nem csak, hogy kisebb pénzeket mozgatnak meg, de a folyamatok is jóval nehézkesebbek. Így például az újjáépítési alapot továbbra sem ratifikálta minden állam, így várhatóan legkorábban az utolsó negyedévben juthatnak pénzhez a tagországok.

A pénzbőség inflációval járhat majd (Forrás: Pixabay)
A pénzbőség inflációval járhat majd (Forrás: Pixabay)

Ezzel szemben az USA-ban az eddig elfogadott és még csak tervek szintjén létező gazdaságélénkítő programok összességében 8500 milliárd dollárt tesznek ki. Ez önmagában is elképesztő összeg, de még döbbenetesebb szembe állítani a hitelválság idején kifizetett összeggel, hiszen akkor 850 milliárd dollárt fordítottak gazdaságösztönzésre.

A piacra kerülő óriási összegek és a megugró eladósodottság természetesen felvetik az infláció kockázatát. Sokan tartanak attól, hogy a politikusok az adók emelése, -kivetése helyett az adósság elinflálásában látják majd a helyzet megoldást. Ugyanakkor a Fidelity szakértői ezt nem tartják túl valószínűnek.

Azt is kiemelték, hogy az infláció nagyon alacsony volt 2020-ban. Ez lehetőséget teremtett a jegybankoknak, hogy laza monetáris politikát folytassanak. Idén az alacsony bázis miatt is láthatunk majd nagyobb növekedés. Emellett az alapanyagok (energia, élelmiszer) árának megugrása most tovább növeli az inflációt.

A szakértők szerint lesznek olyan jegybankok, amelyek eltekintenek az inflációs nyomástól, és a gazdaságösztönzést folytatják. Míg mások módosítják a mostani ultralaza monetáris politikát. Közép-Európában a helyzet annyival bonyolultabb, hogy itt az elmúlt időszakban devalválódnak a nemzeti fizetőeszközök is.

Rövid távon a jegybankok és a piacok is türelmesek lesznek. Az idei évben monetáris szigorításokra aligha kerül majd sor. Leghamarabb 2022-ben kerülhet ez terítékre, de a szakértők szerint érdemleges lépések talán csak 2023-ban lesznek majd. Ugyanakkor lehetnek hullámok, amikor felerősödnek az inflációs várakozások miatti aggodalmak, ami a piacokon is visszaköszön majd.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17680 17400 17700 +2,61% 17680 17685 7 665 543 905 HUF 2024-04-26 15:40:53
MOL 2998 2992 3028 0,00% 2994 3002 666 817 516 HUF 2024-04-26 15:39:29
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 898 900 266 848 233 HUF 2024-04-26 15:38:59
RICHTER 9110 9070 9145 +0,39% 9110 9115 626 518 040 HUF 2024-04-26 15:37:31
OPUS 390 384 398 +0,65% 389 390 101 330 151 HUF 2024-04-26 15:40:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG