Hajnalban Kínában kedvezőtlen export-import adatok láttak napvilágot, a kínai részvények 2,8 százalékkal estek. De erős ipari megrendelésállomány-adat jött ki Németországban, és így az egész európai tőzsdei hangulat felvirágzott. Az, hogy a tüntetések és sztrájkok ellenére a görög parlament újabb megszorító csomagokat szavazott meg, és így talán elkerülhető egy újabb görög válság, valószínűleg szintén pozitívan hatott a hangulatra.
Így az európai tőzsdék eleve pluszban kezdtek és ezt fokozták is, kora délután plusz két százalékos emelkedést mutatott a DAX, ezzel ismét 10 ezer pont fölé ugrott. Zárásra azonban a német index visszaadta az emelkedés egy részét, az 1,1 százalékos plusz már csak tízezer alatti indexértéket jelentett. A többi európai tőzsde jellemzően fél-egy százalékkal ment fel, a londoni index azonban kissé esett.
Szárnyalt az OTP
A BUX index nagyon szépen teljesített, 1,9 százalékkal drágult, aminek főleg az OTP volt a motorja. A bankpapír három százalékkal 7060 forintra ment fel, a Mol 1,7 százalékkal 16 510 forintra, a Richter 1,5 százalékkal 5470 forintra emelkedett. A Magyar Telekom csak egy forinttal ért többet, 466 forintot.
Kezdetben az olajár is segíthetett a tőzsdéknek, két százalékos emelkedésben is volt, amit részben a nagy kanadai erdőtűzzel, az amiatt kieső termeléssel, részben a szaúdi olajminiszter távozásával magyaráztak. Később azonban ugyanez a szaúdi vezetőcsere szerepelt indokként, amiért az olaj ára déltől leesett, legalábbis a Marketwatch tudósításában.
Jókora forintgyengülés
Úgy tűnik, hogy az új miniszter a remények ellenére nem jelent változást a szaúdiak piaci részesedést szem előtt tartó politikájában, így várható, hogy nem lesz egyhamar megegyezés az OPEC-en belül sem. A WTI este már 2,6 százalékos mínuszban volt 43,5 dolláron, a Brent pedig 43,80 dollárnál, 3,5 százalékos esésben.
A forint jó nagyot gyengült, január közepe táján, majdnem négy hónapja volt utoljára 316 forint felett az euró ára. Most a péntek esti 314 után először délelőtt 315-re, majd később 316 forint közelébe emelkedett az ár, este hatkor 316,06 forinton jegyezték az eurót. A forintgyengülésnek nem látni különösebb okát, a feltörekvő devizák eltérő irányba mozogtak, a złoty és a román lej például erősödött, de a török líra, a brazil reál, a rand és a rubel gyengült.
Sávkereskedés vagy sem?
Az Erste Befektetési Zrt. szerint ma reggel elérte a kurzus az EUR/HUF vételi ötletük célárfolyamát. „A 314,9-es szintről rögtön le is fordult a devizakereszt, és elindult a sáv alsó széle felé. Folytatódik tehát a sávkereskedés a forintban, és a kialakult a fordulós jelzés után pedig short irányban nyithatunk pozíciót” - írták. (Kiszállási pontjuk 310,50.) Az árfolyam azonban később, amint láttuk, mégis felfelé indult el.
A dollár sokáig erősödött az euróval szemben, de estére visszatért nulla közelébe, az 1,14-es szintre. A jennel szemben viszont több mint egy százalékot hozott össze.
Kedvező, de várt Richter-bejelentés
„A Richter és az Allergan közzétették a két, folyamatban lévő fázis III klinikai vizsgálat egyikének, a Venus I-nek a pozitív eredményeit. A hír kedvező, és mutatja, hogy az Esmya amerikai jóváhagyása jó úton halad” - írta az Erste. Az Equilor ugyanerről azt írta reggel, hogy „a hírt vártuk, de így is pozitív indikációt jelent a nyitásban a gyógyszerrészvény számára”.
Az Equilor „OTP: nincs több csontváz a szekrényben” címet adta reggeli összefoglalójának, mivel pénteken reggel jelent az OTP. „A portfóliótisztítási folyamat az elmúlt évben sikeresen befejeződött a bankcsoportnál, a menedzsment csökkentette a lényeges kockázati elemeket. Tisztult a kép a leányvállalatoknál is, rövid távon a felpattanó olajár pozitív hatása már megmutatkozhat az oroszországi működésben is” - írják.
„Az elemzői konszenzus szerint a konszolidált adózott eredmény elérheti a 32,8 milliárd forintot, amelyre öt éve nem láttunk példát” - fejezik be.