Olajvezeték |
Reggel Ázsiában még rossz volt a hangulat, az európai tőzsdék viszont pluszban kezdték a napot és ott is maradtak. Egy időben egy százalék körüli is volt az emelkedés, a pozitív hangulatot elsősorban az olaj újbóli emelkedésével magyarázták. De szerepe lehetett ebben az euró gyengülésének is, nap közben 1,0950 körül volt az árfolyam a dollárral szemben.
Este az euró ismét erősödött és 1,10 fölé ment az árfolyam, de a jó hangulatból maradt valamennyi. A kereskedés végén 0,4-0,5 százalékos volt az európai tőzsdék többlete, és este háromnegyed hatkor az USA főbb tőzsdeindexei is nagyjából itt tartottak. Az USA-ban is főleg az olaj emelkedésével magyarázták a jó hangulatot.
Nálunk a jó ideje vágtató BUX index kissé lecsendesedett, most a négy nagy cégből csak kettő részvénye tudott felmenni. A Richter 1,2 százalékkal 5374 forintra, az OTP 0,4 százalékkal 6631 forintra ment fel. A Mol 0,4 százalékkal 15 500 forintra, a Magyar Telekom 0,9 százalékkal 440-re esett. Tovább vásárol a Csányi Sándorhoz köthető alap, a Sertorius Global Opportunities Fund, újabb OTP- és Mol-részvényeket vásárolt még hétfőn.
A forint erős volt, az euró 310 forint környékéről lejött 309,20-ra. Napok óta egy szűk sávban mozog az árfolyam.
Holnap lesz a nagy nap, az EKB kamatdöntő ülése, amelyhez a tőzsdék nagy reményeket fűznek. Ha azonban a várttól elmaradnak a könnyítések, lehet, hogy éppen részvényár-zuhanás lesz a vége.
Németországban a BMW-befektetőket elkedvetlenítette a várt plusz osztalék elmaradása, így a részvényár esett. Az E.On energiakonszern negyedéves számai nagyon rosszak lettek, itt is három százalékhoz közeli volt a mínusz. Az USA-ban a Chevron ment fel nagyon, de jól teljesítettek az informatikai nagyágyúk is.