(Fotó: Wikimedia Commons) |
Tegnap még annak ellenére estek a tőzsdeindexek, hogy nap közben bejelentették a Fed újabb lazító lépését. Ma viszont végre szép pluszban járnak a tőzsdeindexek világszerte, amit furcsa módon ugyanezzel a jegybanki lazítással magyaráznak. A Fed újabb, gyakorlatilag korlátlan enyhítést, eszközvásárlást jelentett be, egy “végtelen QE-t”. De végre vannak más jó hírek is.
Bíznak abban is, hogy az amerikai szenátus ma megegyezik a tervezett gazdasági segélycsomag részleteiről. A csomag egyébként még tovább növekedett, egy nap alatt 2000 milliárdról 2500 milliárd dollárra Nancy Pelosi, a Fehér Ház szóvivője szerint. Tegnap Németország is óriási segélycsomagot fogadott el. Bár egyes német politikusok ma már azt hangoztatták, hogy ez csak átmeneti és a járvány elmúltával visszatér majd a költségvetési szigor.
A jó hangulat részben pedig a víruskrízis halvány pozitív jeleire vezethető vissza. Ezek közé tartozik, hogy Kína enyhítette a kijárási korlátozásokat abban a tartományban, ahol a járvány kezdődött. Olaszországban pedig mérséklődött az új fertőződések és a halálozások napi száma.
Szépen megy a BUX is
Az európai indexek 4-6 százalékkal ugranak ma, az amerikai határidős mutatók is öt százalék körüli pluszban járnak. A BUX index is öt százalék feletti emelkedést mutat, az OTP öt, a Mol hat, a Richter négy százalékkal ment fel. Az Opus és a 4ig kilenc százalékos árrobbanást mutat.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A Waberer’s viszont öt százalékkal esik, az egyik nagy brókercég tegnap azonnali hatállyal leállította a szállítmányozási cég követését. A forint kissé erősödik, 350,40 az euró, 70 fillérrel lett olcsóbb.
Ügyködnek a jegybankok
Az Európai Központi Bank egyik vezetője is interjút adott, és azt mondta, hogy az intézmény a héten belép a vállalati rövid lejáratú értékpapírok (commercial paper) piacára és itt jelentős szereplő lesz. Az is jó hír, hogy az olajárak második napja emelkednek. Ebben is benne lehet a FED lazítása és a dollár ezt követő gyengülése. A dollárgyengülés sok nyersanyag árfolyamára pozitívan szokott hatni, legalábbis békeidőkben. A gyengébb dollár olcsóbbá teszi a dollárban jegyzett nyersanyagokat sok ország számára, így támogatja a keresletet.
A piacok azt is remélik, hogy a Bank of Japan további részvényvásárlásokat határoz el, és a japán nyugdíjalapok és a tőzsdén jegyzett társaságok is be vásárolnak majd a Tokiói Tőzsdén. Így a Nikkei 225 index kiugró mértékben, hét százalékkal tudott ma ugrani. Nemesfém-árrobbanás a Fed nyomában
Infláció és a nemesfémek
Miután a Fed lényegében korlátlan pénznyomtatást (QE-t) jelentett be hétfőn magyar idő szerint a déli órákban, percre pontosan meglódult az arany és az ezüst, a palládium és a platina árfolyama. A nemrég évtizedes mélypontokat elérő ezüst öt, a palládium tíz, az arany négy, a platina hét százalék körüli emelkedést mutat ma, a tegnapi hasonló nagyságú ugrások után még pluszban.
Az alacsony kamat, a pénzmennyiség növekedése az arany keresletét rendszerint növelik. A nemesfémeket sokan az infláció elleni védekezés jó módszerének tartják. Bár az utóbbi tíz évben a laza jegybankok politikája nem eredményezte az infláció elszabadulását, ez most megváltozhat, ha a pénzkínálat növekedése mellett a termelés csökken, az árukészletek kifogynak. Igaz, dezinflációs hatások is jelentkezhetnek, mint a bérekre nehezedő nyomás válság esetén. (A nemesfémekről itt is írtunk.)
Vannak még rossz hírek
A német szolgáltatóipari beszerzési menedzserindex viszont akkorát esett, mint még soha. Márciusban 34,5 pont volt, a mérés 1997-es megkezdése óta a legalacsonyabb – közölte az IHS Market. A mutató 50 pont feletti értékek mellett jelezne növekedést, februárban még 52,5 pont volt. Ráadásul 2009 óta nem látott munkaerő leépítésről számoltak be a német szolgáltató cégek. A japán és ausztrál beszerzési menedzser indexek is hasonlóan tragikus képet festenek a szolgáltatói szektorról.
Még a koronavírus frontjáról is érkeznek rossz hírek, Nagy-Britannia például sokkal szigorúbb intézkedéseket vezetett be, csatlakozva sok más európai nemzethez. Megtiltanak minden, nem feltétlenül szükséges mozgást legalább három hétre, és minden két főnél nagyobb csoportosulást. A rendőrség pedig felhatalmazást kap az intézkedésre és a büntetése.
Az olasz tapasztalatok alapján minél előbb és minél szigorúbban kell korlátozni az emberek mozgását – írja a Bloomberg.com. Hasonló következtetésre jutott szerzett Ciprus és Hollandia is, miközben Svédország még mindig szabadon engedi mozogni polgárait.
Bizakodó a Bertelsmann
A médiaszolgáltatóknak a válság idején, amikor mindenki híreket olvas, nő a fontossága, de nem biztos, hogy bevételeik is emelkednek. A német Bertelsmann-csoport a tavalyi évre növekvő bevételekről számolt be, az eredmény pedig csak egy hajszálnyival maradt a 2018-as szint alatt. A konszern elnöke, Thomas Rabe bizakodóan nyilatkozott a koronavírus-válságról az N-Tv.de szerint. Azt mondta, cége az üzletágak széleskörű változatossága miatt kevésbé érzékeny a konjunkturális ingadozásokra és akár még be is ruházhat a jövőbeli növekedés érdekében.