Visszaestek a beruházások - ebből később komoly kilengések lesznek
Jövőre eltűnik a piacokról a kőolajfelesleg, kiegyenlített lesz a kereslet-kínálat, az energiahordozó ára emelkedni fog - véli a Nemzetközi Energiaügynökség, az IEA ügyvezető igazgatója. Fatih Birol egy tokiói fórumon szólalt fel csütörtökön, ahol egyebek között arról beszélt, hogy a kőolaj hosszabb ideje tartó árcsökkenése miatt az elmúlt két évben jelentősen, 40 százalékkal visszaestek a befektetések az olajágazatban, különösen az Egyesült Államokban, Kanadában, Latin-Amerikában és Oroszországban.
Ennek egyik hatásaként jövőre előfordulhat, hogy nem lesz mindig kiegyensúlyozott az olajkínálat, a kőolaj ára többször, akár szélsőségesen is kilenghet. Összességében azonban 2017-ben eltűnik az olajfelesleg, a kőolaj pedig drágul - mondta.
Egyre többen állnak le az alacsony árak miatt
Az IEA vezetője hangsúlyozta: az OPEC szervezetén kívüliek idei olajtermelése napi mintegy 700 ezer hordóval csökken, ami 25 éve a legnagyobb visszaesés. A csökkenés döntő része az Egyesült Államokra esik, ahol egyre több palaolaj-termelő hagy fel a bányászattal, ami nem kifizetendő a mostani, hordónkénti 45 dollár körüli ár mellett.
A vasárnapi dohai fórumon 18 ország, köztük számos OPEC-tagállam és szervezeten kívüli ország vett részt. Eredetileg azt tervezték, hogy januári szinten történjen a befagyasztás, a tárgyalások azonban sikertelenek voltak, ami ismét lejtőre küldte az olaj árát - igaz, azóta visszadrágult a kőolaj.