Maradt az alapkamat az USA-ban a Fed tegnap esti döntése szerint. Jerome Powell elnök ismét biztosította a piacokat arról, hogy továbbra is marad a lazaság, az alacsony kamat. A piac a jelek szerint ezt is várta, mert maradtak magasan a tőzsdeindexek is, kicsit talán még bele is húztak. A Nasdaq Composite 3,6, az S&P 500 index 2,7 százalékos pluszban zárt.
Ma az európai indexek szerény pluszból kis mínuszba mentek át, a főbb indexek 1-3 ezrelékkel süllyednek. Az USA határidős indexei csekély pluszban állnak.
A BUX index két százalékkal ugrik, miközben az OTP négy, a Mol két százalék feletti emelkedést mutat. A Richter stagnál, a Telekom 1,2 százalékkal esik.
Kissé rontotta Magyarország adósbesorolását tegnap a Standard and Poor’s, pozitívról stabilra. A szervezet négy százalékos gazdasági visszaesést vár erre az évre. Ugyanakkor vidéken már enyhülnek nálunk hétfőtől a kijárási korlátozások. A forint erősödik, 353,20 az euró.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Powell figyelmeztet
Jerome Powell ugyanakkor figyelmeztetéseket is leadott. Sürgette a törvényhozókat, hogy folytassanak további fiskális ösztönzést, hogy megvédjék a gazdaságot. A jegybanki eszközök ugyanis nem tudják közvetlenül megsegíteni az alkalmazottakat és a vállalkozásokat. Figyelmeztetett, hogy a kilábalás gyenge lehet, még akkor is, ha a járvány elmúlik.
Az euróövezetből, Spanyolországból, Franciaországból és Olaszországból ma GDP-adatok jönnek, bár a befektetőket vélhetően inkább a folyó negyedév érdekli, nem az előző. Az Európai Központi Bank ma ülésezik, reagálhat a járvány és a válság fejleményeire.
Norvégia csökkenti az olajtermelést
Ma is pluszban van az olaj, de még mindig nagyon alacsony szinten. Főleg ami az amerikai típusú WTI-t illeti, amely megint nagyot ugrott, 14 százalékkal 17,20 dollárra. A Brent pedig nyolc százalékkal 26 dollár fölé érkezett. A változatlanul laza Fed hatása lehet, hogy a nemesfémek újra száguldanak. Az arany egy, az ezüst 3,3 százalékkal ugrik. Megtáltosodtak a kriptodevizák, a bitcoin a nyolcezer és a kilencezer, az ether a 200 dolláros szintet szelte át a napokban. Most 9000, illetve 215 dollár körül járnak. (Egy hete még 7100, illetve 150 dollár körül voltak.)
Nyugat-Európa legnagyobb olajtermelője, Norvégia közel két évtized óra először csatlakozott a kínálat megfékezésére irányuló nemzetközi erőfeszítésekhez a Bloomberg szerint. Az északi ország júniusban napi 250 000 hordóval, az év második felében pedig 134 000 hordóval csökkenti a termelést – közölte a Kőolaj- és Energiaügyi Minisztérium. A lépés azt jelzi, mennyire brutális nyomás alatt vannak a kőolaj-kitermelők a koronavírus-válságban.
Óriási pénzek a vakcinagyártásra
Donald Trump bejelentette, hogy a Manhattan Project mintájára létrehoznak egy támogatott programot. Ennek célja, hogy a koronavírussal szemben kifejlesszenek egy működő vakcinát, és 100 millió adagot legyártsanak belőle év végéig – írta a KBC Equitas.
A program neve Operation Warp Speed, és a gyógyszercégek, állami szervek, valamint a katonaság bevonásával történne. A hónap elején egyébként Bill Gates hasonló projektet jelentett be, ahol ő maga támogat hét, vakcina elkészítésére alkalmas gyárat. Hogy ha bármelyik projekt sikerrel jár, a gyárak már készen álljanak a tömeggyártásra.
Már 800 a Tesla – euróban is
Továbbra is rengeteg gyorsjelentés érkezik. A Facebook eredményét jónak értékelte a piac, a felhasználók száma is szépen nőtt a karantén alatt. A cég valósággal válságállónak tűnik. A Microsoft felhő-üzletága a vártnál jobban nőtt gyorsjelentése szerint, egyes üzletágak ugyanakkor rosszabb képet mutattak, mint korábban. Az összkép azonban itt is pozitív. Jelentett a Qualcomm és a Tesla is, mindkettő a várakozások felett teljesített. A Tesla a várt veszteséggel szemben nyereséget mutatott ki.
A németországi Xetra kereskedésben ma a Tesla tíz százalékkal 800 euróra emelkedett, ami 870,6 dollárnak felel meg (az USA-ban tegnap este 800 dollár volt). Ugyanitt a Microsoft négy, a Facebook kilenc százalékkal erősödik.
Részt vehet az oltóanyag-gyártásban a Richter
Bejelentették, hogy a Richter és a Helm közös leányvállalata, a Richter-Helm Biologics megállapodást kötött az amerikai INOVIO nevű céggel a gyártási kapcsolatok bővítése céljából. A cég nagy mennyiségben gyártana az INOVIO által fejlesztett, a COVID -19 kezelésére szolgáló DNS-alapú oltóanyagot. A kísérletek az első klinikai fázison már túl vannak, a második fázis eredményei nyár végére várhatók – írta az Erste Befektetési Zrt.
“Ez számunkra azt jelenti, hogy a harmadik fázis talán már év végére befejeződik, ami jelentős mennyiségű oltóanyag gyártást jelent a jövő évtől. Persze a részletek egyelőre nem ismertek, ennek ellenére a hír pozitív” – tették hozzá.