Jerome Powell |
Továbbra is mérsékelt optimizmus jellemzi a piacokat, igaz a hétfői mozgások kivárásra utalnak. Pénteken rekordszinten zárt több amerikai tőzsdeindex is, miután erősödéssel zártak a Wall Street irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 51,2 ponttal, 0,19 százalékkal, 27 192,18 pontra erősödött. Az S&P 500-as mutatója 22,19 ponttal, 0,74 százalékkal gyarapodott, és 3025,86 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 91,67 ponttal, 1,11 százalékkal lett több, és 8330,21 ponton zárt.
Hétfőn az ázsiai börzéken kisebb mértékű árfolyamcsökkenés volt jellemző. Európában a DAX a pénteki szintjén állt a nyitás után, a londoni piac mutatója viszont erősödött. A BÉT irányadó mutatója, a BUX is a pénteki szint körül mozgott az első órában, a nagyobb papírok közül a Richter változott fél százalékkal, miközben a Mol, az OTP és a Telekom is stagnált. A nap nyertesének ismét az Estmédia, amelynek ára 6 százalékkal ugrott meg.
A hét viszonylag mozgalmas lesz, igaz ez az első kereskedelmi napon még nem feltétlenül lesz komoly hatással az árfolyamokra.
1; Ismét tárgyalóasztalhoz ül az USA és Kína
Hétfőn újraindulnak a májusban megszakadt tárgyalások Kína és az Egyesült Államok között. A Bloomberg hírügynökség úgy tudja, hogy az amerikai delegációt Robert Lighthizer kereskedelmi főmegbízott vezeti. Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági főtanácsadója azonban jócskán lehűtötte a várakozásokat. Véleménye szerint ugyanis nem lesz áttörést a megbeszéléseken, és hogy szerinte a tárgyalások valószínűleg ott folytatódnak, ahol májusban megszakadtak.
Nem derűlátó Donald Trump amerikai elnök sem. A napokban újságírókkal tartott találkozója során kijelentette: szerinte Kína arra játszik, hogy a következő választásokat a demokraták nyerik, ezért a jövő év novemberében tartandó megmérettetésig Peking húzza majd az időt a tárgyalásokon.
A világ két legnagyobb gazdasága között folyó kereskedelmi tárgyalások május elején szakadtak meg, miután amerikai vezetők azzal vádolták Kínát, hogy visszalépett korábban vállalt kötelezettségei egy részétől, amelyek már bekerültek a megállapodás csaknem teljesen kész szövegtervezetébe. Kínai oldalról ezt cáfolták, és Washingtont tették felelőssé a túlzott nyomásgyakorlást hangsúlyozva. Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök a június végén Oszakában tartott találkozójukon megállapodott, hogy újraindítják a tárgyalásokat.
2; Mindenki kamatvágást vár, csak a mértéke kérdéses
Több mint tíz év után a héten kamatot csökkenthet a Fed. A Reuters által megkérdezett 111 elemző döntő része, több mint 95 százaléka szerint a Fed a július 31-én záródó kétnapos ülésén 25 bázisponttal mérsékli az alapkamatot. Két elemző nagyobb, 50 bázispontos kamatvágásra számított, további kettő pedig úgy vélték, hogy a Fed szinten tartja az alapkamatot. Ugyanakkor a piac az elmúlt időszakban már az 50 bázispontos vágást kezdte el árazni, így könnyen lehet, hogy egy ennél kisebb kamatcsökkentés esetén megtorpan a tőzsdéken a hegymenet. A csökkentés ténye mellett komoly szerepe lesz a kommentárnak, így nagyon nem mindegy, hogy milyen jelzéseket küld Jerome Powell, a Fed elnöke.
3; A feltétel nélküli brexitre készülnek a britek
Az új brit kormány Nagy-Britannia megállapodás nélküli uniós kiválásával számol, mert abból indul ki, hogy az Európai Unió nem hajlandó újabb alkut kötni a kilépésről - jelentette ki Michael Gove brit kabinetügyi miniszter a Sunday Times című vasárnapi lapnak nyilatkozva.
"Október 31-én elhagyjuk az EU-t. Feltétlenül. Semmi további halogatás. Jön a Brexit" - hangsúlyozta Gove, akit Boris Johnson brit kormányfő azzal bízott meg, hogy tegyen előkészületeket az Egyesült Királyság megállapodás nélküli kiválásának esetére. A The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lap pedig arról cikkezett, hogy Sajid Javid új pénzügyminiszter további egymilliárd fontot (360 milliárd forint) készül kiutalni, hogy az országot felvértezze a megállapodás nélküli Brexitre.
Nem meglepő, hogy a piacon továbbra is úgy vélik, a megegyezés nélküli Brexit fájdalmas lesz a briteknek. Emiatt a font 27 hónapos mélypontra került a dollárral szemben.
4; Javított a McDonald's, gyengébb számokat közölt a Heineken
Pénteken tette közzé gyorsjelentését a McDonald's, a társaság növelni tudta az árbevételét, hiszen az 5,34 milliárd dollár lett, ez meghaladta az 5,33 milliárd dolláros elemzői várakozásokat. A nyereség esetén már nem volt ilyen jó a kép, ugyan ezen a soron is javított a vállalat, de a 2,05 dollár részvényenkénti nyereséget az elemzői konszenzusnak felelt meg.
A Heineken holland söripari konszern féléves működési eredménye kisebb lett a vártnál, mert bár nőttek az eladásból származó bevételei, azt felülmúlta a kiadások növekedése. A világ második legnagyobb sörgyártója hétfőn azt közölte, hogy a működési nyeresége 0,3 százalékkal, 1,78 milliárd euróra emelkedett a június végével záródott hat hónapban. Az adat elmaradt a szakértők által várt 1,92 milliárd eurótól.
Az adózott eredmény 936 millió euróra csökkent az egy évvel korábbi 950 millió euróról. A vállalati akvizíciók hatásától megtisztított, úgynevezett organikus alapon számított nettó bevétel 5,6 százalékkal, 11,45 milliárd euróra nőtt.
A következő időszakban az amerikai vállalatok mellett az európai cégek is futószalagon közlik majd az eredményeiket. A mostani jelentési szezon tapasztalatai alapján a befektetők a vártnál jobb vagy rosszabb számokra akár szélsőségesen is tudnak reagálni számos olyan vállalat volt, amikor az adott részvény árfolyama egyik napról a másikra 5 százalék feletti mértékben emelkedett vagy zuhant.