Ma kifejezetten jó a hangulat az európai részvénypiacon, a német index 0,3, a francia 1,1, a brit 1,4 százalékkal emelkedik. A BUX index is 1,3 százalékkal megy fel, miközben az OTP 1,1, a Mol 1,4, a Richter 2,1 százalékkal drágul, a Telekom pedig stagnál. A forint kissé gyengül, 358,80 az euró.
Viszonylag nyugodt nap várható, mivel az amerikai piacok az elnökök napja miatt vannak zárva, a kínai tőzsde pedig szerdáig nem nyit ki a holdújév ünnepség-sorozata kapcsán. Donald Trump volt elnököt a szenátus szombaton felmentette az “impeachment eljárásban”, 57-43 arányban, jóval elmaradva így a szükséges kétharmados többségtől. Ma az Eurózóna pénzügyminiszerei tárgyalnak a gazdasági helyreállításról.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Szép emelkedés Japánban, három okból is
A Nikkei 225 index kimagaslóan, 1,9 százalékkal emelkedett ma. Az Erste Befektetési Zrt. ennek okait foglalta össze.
A hétvégén dolgoztak az amerikai parlamenti bizottságok, eldőlt, hogy lesz 1400 dolláros csekk és a gyerekek után járó adókedvezményt is megemelik mintegy 50 százalékkal. Sőt a légitársaságok megsegítésére is jut 14 milliárd dollár. Ennek, a jó GDP adatnak és annak köszönhetően, hogy Fukushimában és máshol sem okozott bajt a vasárnap hajnali 7,3-as erősségű földrengés, a Nikkei index hatalmasat ralizott, és újabb, 31 éve nem látott magasságokat ért el.
Rakéta és jeges fuvallat viszi az energiahordozókat
Péntek este sem a Fitch, sem az S&P nem változtatott a magyar államadósság besorolásán (BBB, stabil kilátással), de ezt nem is várták a piaci szereplők. Pénteken a Mol teszi közzé gyorsjelentését itthon.
A kőolaj és a földgáz részben azért emelkedik, mert az Egyesült Államok középső részén az időjárás nyomást gyakorol az árakra. Az elmúlt héten több száz hidegrekord dőlt meg a térségben, a sarkvidéki levegő egészen a Mexikói-öbölig húzódik, Texasban áramszünetekre lehet szükség. A közel-keleti helyzet is romlott, Szaúd-Arábia állítólag elfogott egy felé Jemenből kilőtt rakétát, amiért Iránt teszi felelőssé. Az olaj 1-2, az amerikai gáz három százalék körüli pluszban van, az utóbbi átlépte a három dolláros határt.
Oltásokra figyel a tőzsde
Alapvetően jó hírek érkeznek járványügyben, október óta nem volt ilyen alacsony az új esetszám globálisan. Lassan ugyan, de lefelé mennek a számok Németországban is. Az Astra Zeneca pedig bejelentette, hogy áprilisra megduplázhatja a vakcinagyártási kapacitását. A brit-svéd gyógyszergyártó várakozásai szerint áprilisig sikerül orvosolnia a gyártással kapcsolatos problémáit, így az oltásokat nagyobb ütemben fogja tudni gyártani. Ezzel a vállalat havi termelése 200 millió vakcinára nőne.
Boris Johnson brit elnök jelentős mérföldkőként üdvözölte, hogy országa 15 millió oltást adott már be a koronavírus ellen, ami rekordot jelent világszinten is. A felnőtt lakosság több mint 25 százaléka kapott legalább egy oltást. Továbbra is nagy vita van viszont a lezárások feloldásának menetrendjéről. A járvány a legmélyebb gazdasági visszaesést váltotta ki az elmúlt több mint 300 évben – írta a Bloomberg.com.
Fontos gyorsjelentések érkeznek
Ma is jönnek gyorsjelentések, például a Michelin gumiabroncs-gyártó, a kiskereskedelmi Mercialys, a cementgyártó Vicat és a BHP bányászati konszern. Európában a Vivendi ugrik nagyot egy érdekeltségének eladása miatt, a Rolls-Royce szerényen drágul a gyorsjelentése napján. A Daimler részvénye egy autószéria visszahívása ellenére is pluszban tudott maradni. A héten még jelent a Daimler, a Renault, a Beiersdorf, az Airbus, az Allianz is.
A Bloomberg szerint eddig az S&P 500 komponenseinek 65 százaléka már közzétette negyedéves eredményeit. Bevételsoron átlagosan 3, profitsoron pedig 6 százalékos növekedés tapasztalható. Az egészségszektorban, az IT-nél és a nyersanyagszektorban látható a legnagyobb növekedés, de a legnagyobb pozitív meglepetést a pénzügyi szektor okozta. A Stoxx 600 európai index komponensei közül csak kevesebb mint a fele jelentett, ezek lemaradók voltak az amerikai versenytársakhoz képest – írta a KBC Equitas.
Ezek a tőzsdei vonatkozású cikkeink is érdekelhetik:
- A BUX index nincs lufiban, az infláció éve lehet 2021
- Giga állami megbízást kapott a 4iG
- Továbbra is pesszimisták a magyar fogyasztók, a GKI fogyasztói bizalmi index februárban 1,1 ponttal csökkent
Máris lecsengett a Tilray-őrület?
A WallStreetBets néven ismert csoport legutóbb állítólag a kannabisz-szektort (a legális marihuána-termelőket) szemelte ki magának célpontul. A Tilray árfolyama februárban 18-19 dollár környékéről közel hetven dollárig száguldott, de mostanra ismét 30 dollár környékére esett vissza. Úgy tűnik, a hasonló akciók egyre kisebb áremelkedést tudnak kiváltani. A kisbefektetők egy jelentős része valószínűleg vesztesként került ki az akciókból, magas áron vásárolt, és bent ragadt. (Lásd: A befektetőkre omlott a GameStop-kártyavár…)
Ez már az ötödik árupiaci szuperciklus kezdete?
Amint már decemberben is írtuk, könnyen lehetséges, hogy egy hosszabb, nagyobb árupiaci fellendülés kezdetén vagyunk, egy úgynevezett szuperciklus kezdődött tavaly. Most a JPMorgan elemzője nyilatkozott hasonlóképpen a Marketwatch szerint.
A 20. század eleje óta az ötödik „árupiaci szuperciklusba” léphetett a világ. A gazdasági és politikai környezet a természeti erőforrások piacának tartós fellendülését eredményezheti. Marko Kolanovic úgy gondolja, hogy az utolsó szuperciklus 2008-ban érte el a csúcspontját (12 éves terjeszkedés után), 2020-ban pedig a mélypontját (12 éves összehúzódás után). Így valószínűleg egy új ciklus felfutási szakaszába léptünk, ami hosszabb távon is kitarthat.
A szakértő is azokat az érveket sorolja, mint sokan mások: a világjárvány utáni fellendülés, az ultralaza monetáris és fiskális politika, a gyenge dollár, a várhatóan erősebb infláció, valamint a környezetvédelmi politikák által is befolyásolt kereslet és kínálat. A gyorsjelentési szezon már az árupiaci termelők eredményességének növekedését jelzi, például az arany és a vasérc bányászata lett jövedelmezőbb.
Újabb hírek a vészesen fogyó fizikai ezüstkészletekről
Pár napja már említettük, hogy a fizikai ezüst kereslete magas, készletei erősen csökkenőben vannak, az árak emelkednek, ami árrobbanást okozhat a tőzsdei árban is. Most újabb hír érkezett, a hatalmas méretű, 15 milliárd dollár körüli, piacvezető tőzsdén kereskedett alap, az iShares Silver Trust (SLV) módosította szabályzatát – írja a ZeroHedge.
Az ezüst iránti kereslet átmenetileg meghaladhatja a rendelkezésre álló kínálatot, ami hátrányosan befolyásolhatja a befektetési jegyekbe történő befektetést. Amennyiben ez megtörténik, nem biztos, hogy képesek az alap szervezői elegendő mennyiségű ezüst beszerzésére, ami szükséges lenne új befektetési jegyek kibocsátásához. Ilyen körülmények között a vagyonkezelő felfüggesztheti vagy korlátozhatja az új befektetési jegyek kibocsátását. Ez az ETF árfolyamának további volatilitásához, a befektetési jegyek nettó eszközértékének és piaci árának jelentős eltéréseihez vezethet – írják.
Ez a hatalmas alap a befektetési jegyek fedezetéül mindig megvásárolja a megfelelő mennyiségű ezüstöt. Állítólag már a Londonban a letétkezelők széfjeiben őrzött szürke fém 85 százalékát birtokolja, így közel az a pont, hogy kifogyjon a lehetőségekből.
Elkezdődött a bika éve, mit jelent ez a patkány után?
Február 12-én Ázsiában nemcsak a bika, hanem a fém éve is elkezdődött – írja az Alapblog.
Ugyanis az állatokon kívül minden évben az öt elem egyike is kiemelt szerepet kap. A tavalyi és a 2008-as is a patkány éve volt, amelyek, beváltva a hozzá fűzött reményeket, felbolydulást hoztak világszerte.
Miért foglalkoznak hiedelmekkel a tőzsdei szakemberek? Mert amiben sokan hisznek, az önbeteljesítő jóslattá is válhat. Ha például a fém évében sokan úgy érzik, nem maradhatnak ki a portfóliójukból a fémek, az áremelkedést okozhat. (Más fordításban a bivaly éve kezdődött most - a szerk.)
Az aranyszezon vége közeledik?
Az arany egyébként szezonális ciklust is mutat, mégpedig az ékszerkereslet, egyes országok, főleg India házasodási szokásai, a karácsonyi ajándékozási hullám és az ázsiai holdújév miatt. Ezen az alapon a legjobb hónapjai a decembertől februárig terjedő időszakban szoktak lenni, míg a tavaszi és nyári időszak rendszerint gyengébb. A mélypont leggyakrabban augusztusban volt. Ez azonban sok éves átlag, az egyes években komoly eltérésekkel. Tavaly például éppen fordított volt a helyzet, az augusztusi történelmi rekord óta az arany lefelé tart vagy stagnál.
Egyes elemzések ráadásul a szeptembert és az októbert hozzák ki győztesnek – az eredmény attól is függ, melyik időszakot, mely évtizedeket vizsgálják. Az is lehet, hogy éppen a szezonalitást vizsgáló elemzésekre alapozva, a téli fellendülésre számítva sokan kezdtek ősszel vásárolni, ezért a “szezon” a piacon előbbre tolódott. (Forrás1, forrás2.)
Hétszeresére nőhet az ether árfolyama?
A Morgan Stanley befektetési üzletága állítólag azt fontolgatja, hogy bitcoinnal is foglalkozni fog. Kanada jóváhagyta az első észak-amerikai bitcoin-ETF-et (tőzsdén kereskedett alapot). A bitcoin új rekordot ért el vasárnap, de nem érte el az 50 000 dollárt. Más kriptodevizák árfolyama is közelített a történelmi csúcsokhoz vagy újat állított be. De hétfőn visszaesés látható. Egy merész prognózis is érkezett.
Egy szakértő szerint az ether (ethereum, éter) 10 500 dollárig, azaz hétszeresére is mehet. A Fundstrat stratégája, David Grider hatalmas potenciált lát benne, nagy reményeket fűz a készülő frissítésekhez. Szerinte a blokklánc-alapú számítástechnika lehet a felhőalkalmazások jövője. Az ether, piaci kapitalizáció szerint a világ második legnagyobb kriptovalutája, az elmúlt három hónapban csaknem 300 százalékkal ment fel – írta a Finanzen.net.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.