Nincs ma markáns irány az európai tőzsdéken, a német index 0,4 százalékos pluszban van, a francia 0,3 százalékkal süllyed, a londoni stagnál. Az amerikai határidős indexek minimális esést mutatnak. Mától egy hétig zárva lesznek a kínai piacok a holdújév körüli ünnepségsorozat miatt.
A BUX index az európai átlagnál sokkal jobban emelkedik, 1,4 százalékkal. Egyébként Varsó is felülteljesítő, egy százalék körüli plusszal. Itthon a Richter 2,1, az OTP 1,7, a Mol 0,6, a Telekom 0,1 százalékos emelkedést ért el eddig. Vesztes a Rába 5,8 és a CIG Pannónia 2,2 százalékos eséssel. A forint kissé gyengült, 357,10 az euró ára. Az olaj emelkedése megállt, ma 0,7 százalékkal süllyed.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár alig változott, annak ellenére, hogy tegnap jegybankárok beszéltek. Az inflációs veszélyt az EKB és a Fed is alacsonynak ítéli meg, de mintha a piacok nem hinnének nekik. Erre utal az is, hogy alig mozog az arany ára. Igaz, a kötvényhozamok viszont süllyedtek valamelyest. A tegnap közzétett januári dollárinfláció 1,4 százalék volt éves szinten, változatlan decemberhez képest.
Powell és Lagarde is beszélt
Nem tartanak az inflációtól a jegybankárok, és egyelőre nem tervez változtatni a Fed politikáján az Erste Befektetési Zrt. kommentárja szerint.
Tegnap Christine Lagarde EKB-, és Jerome Powell Fed-elnök nagyon hasonló üzenetet fogalmazott meg. Mindketten úgy látják, hogy az infláció tartósan elmaradhat a jegybank céljától. Az eddigi inflációs nyomást átmenetinek tekintik. Ez fontos üzenet a piacoknak, ahol két fő kockázat van. Az egyik az oltások beadásának sebessége, a normalizálódás időpontja. A másik pedig az inflációs félelem volt, mert a pénzromlás megugrására a jegybankoknak szigorítással kéne reagálniuk, amivel a részvénypiacok fő hajtóerejét, a likviditást fognák vissza.
Németország hosszabbít, szövetkezik a Volkswagen
A szerény optimizmust Európában gyorsjelentésekkel és vállalati hírekkel magyarázzák. Több bank jelentett, mint a Credit Agricole, a Commerzbank, a UniCredit. A Volkswagen azért emelkedik, mert bejelentették, hogy a Microsofttal társul az önvezető autók technológiájának fejlesztésére. Nagyot esett viszont a Tesla tegnap, több mint öt százalékkal.
Németországban március 7-éig hosszabbították meg a mozgási korlátozásokat a tegnapi kormányzati és tartományi tárgyalásokon. Az iskolákba azonban hamarabb visszatérhetnek a tanulók, és könnyítettek a fodrászok helyzetén is.
Jó hír az olajról, rossz hír a benzinről?
A nyersolaj ára egymást követő nyolc napon összesen kilenc százalékkal emelkedett szerdáig, amikor az amerikai kormány újabb készletcsökkenésről számolt be – írta az Investing.com. A benzinkészletek viszont alaposan megnőttek, ami “az olajkomplexum egyetlen gyenge láncszeme” a cikk szerint.
A nyersolajkészletek 6,64 millió hordóval csökkentek a múlt héten, miközben az elemzők 985 ezer hordós emelkedést vártak – közölte az EIA hivatal. A benzinkészletek 4,259 millió hordóval emelkedtek, a várakozás csak 1,81 millió hordós plusz volt. Az árstruktúra alaposabb vizsgálata alapján most nincs értelme a nyersolaj tárolásának. (A távolabbi határidős árak alacsonyabbak, mint a közeliek.) Tehát mit csinálnak a szereplők? Inkább benzint gyártanak. Remélik, hogy a melegebb hónapokban, a vírusfélelmek csökkenésével az emberek többet fognak vezetni.
A kisbefektetőkre omlott a jégre épített GameStop-piramis
A GameStop napokig csak zuhant, tegnap már alig volt feljebb, mint a botrány kipattanása, avagy a vételi roham előtt (lásd a grafikont). Amint a Hold Alapkezelő múlt heti podcast-ja (hangfelvétele) megelőlegezte, a kisbefektetőkre ráomlott a maguk felépítette piramisjáték, és sokan közülük nagy veszteségeket értek el. Néhány további gondolat:
- Az intézményi befektetők között is volt olyan, aki a vevői oldalon állt, mert időben megneszelte, mi készül, és így nagyot nyerhetett az üzleten.
- A WallStreetBets fórumon hónapokon keresztül készítették elő az akciót, egyes hedge fundok mégis benne maradtak a hatalmas short pozíciókban. Nagyon hülyék voltak.
- Csak kevesen nyertek ezen igazán sokat. Mindkét oldalon voltak nagyon okosak és nagyon buták.
- A Robinhood nem rosszindulatból függesztette fel a kereskedést az érintett részvényekkel, hanem azért, mert a kisbefektetők vételi opcióinak fedezeti követelményeit neki kellett kipótolnia. Így mintegy hatmilliárd dollárt kellett betolnia tartalékként. Hatalmas tőkeemelésre is rákényszerült.
- Hasonló volt ez, mint a svájci frank elengedése volt 2015-ben, amikor a veszteségek és tőkepótlási követelmények miatt több brókercég csődbe is ment.
- Hja, jégre épített piramist nem szívesen finanszíroznak a brókercégek, bankok.
Ray Dalio a társadalmi egyenlőtlenséget hibáztatja
Az egyik híres hedge fund-menedzser, Ray Dalio nem a befektetések szemszögéből nézve aggódik. Úgy véli, a GameStop-jelenség a tőkepiacon túlmutató, sokkal nagyobb problémát jelez.
Most a legnagyobb a vagyoni különbség, az értékrendbeli különbség, a politikai szakadék a társadalomban azóta, hogy a statisztikákat a 19. század elején vezetni kezdték. Olyan a klíma jelenleg, hogy halomra akarjuk ölni egymást. Ezért a kapitalizmust gyorsan meg kell reformálni, hogy minél több embert magával vihessen, különben polgárháború előtt állunk – mondta Ray Dalio.
Melyik cégóriás fog legközelebb bitcoint vásárolni?
Ned Segal, a Twitter pénzügyi igazgatója arról beszélt, hogy a Twitter pénzeszközeinek egy részét talán bitcoinba is fektethetnék. Egy CNBC-interjú során felvetette, hogy az alkalmazottakat és az üzleti partnereket bitcoinban is fizethetnék.
Amikor néhány napja a Tesla 1,5 milliárd dolláros bitcoin-vásárlása kiderült, sokan abban reménykedtek, hogy más vállalatok is követni fogják. Később azonban józanabb hangok kerültek túlsúlyba, amelyek szerint a vállalatok portfóliójába nem illik egy ilyen kockázatos, volatilis (hevesen ingadozó árfolyamú) befektetés. A legtöbb cég szabad eszközeit inkább likvid eszközökben, alacsony kockázatú betétekben vagy kötvényekben tartja, még akkor is, ha így hozama alacsony marad. Nem céljuk a spekuláció. Most azonban a vállalatok pénzügyesei is attól tartanak, hogy a pénznyomtatás miatt a szabad tőkéjük reálértéke csökkenni fog.
A Cryptoslate oldal a Twitteren kívül az Apple és az Oracle cégóriásokat említi, mint amelyek több tízmilliárd dolláros szabad pénzeszközeik egy részét bitcoinba fektethetik. A Oracle főnöke, Larry Ellison a Tesla igazgatóságában is ott ül. De ezek inkább csak pletykáknak tűnnek.
Nő a kriptodeviza-ágazat lobbiereje?
Jack Dorsey, a Twitter vezérigazgatója egymillió dollárt ajánlott fel a blokklánc-agytrösztnek nevezett Coin Center szervezet számára. A Grayscale is egymillió dollárt adott ugyanennek a múlt hónapban, a Kraken kriptodeviza- tőzsde 100 ezer dollárt ajánlott fel, megtoldva korábbi három millió dolláros adományát. (A Square, a Dorsey által alapított, fizetési megoldásokat fejlesztő társaság egyébként korábban 50 millió dollárt fektetett bitcoinba.)
A Coin Center munkáját sokan létfontosságúnak tartják a kriptodeviza-ökoszisztéma jövője szempontjából. A csoport a tisztességes amerikai kormányzati politikát szorgalmazza a kriptoágazattal szemben. Megnyilvánult már olyan kérdésekben, mint a stablecoin szabályozás és a pénztárca követési szabályok – írta a Cryptobriefing.com. (Stablecoin: dollárhoz, euróhoz kötött, vagy piaci beavatkozással szabályozott értékű kriptoedviza.)
Mi hajtja a platinát? Hat éves csúcson van az ára
Várhatóan néhány hónap múlva beinduló gazdasági növekedés, újabb költségvetési ösztönzőcsomagok, gyengülő dollár, növekvő inflációs várakozások, negatív reálkamat – ez egy olyan kombináció, ami több árupiaci termék árfolyamát magasra hajthatja. Igaz ez a platinára is, amelynek ára ráadásul évekig lefelé tartott vagy stagnált (800-1000 dollár körül). De az utóbbi napokban hat éve nem látott csúcsra ért. Tegnap öt százalékkal, ma újabb két százalékkal ment fel, és már az 1270 dollárt ostromolja.
A gyenge munkaerőpiac megakadályozza az USA-t abban, hogy felhagyjon a hatalmas ösztönző programokkal. A Fed-et pedig abban, hogy csökkentse kötvényvásárlásait. Mindez az infláció gyorsulásával fenyeget. Az inflációs várakozások mostanra hét év óta a legmagasabbak, de ez a Fed-et még nem aggasztja. Ezt a Fed több vezetője megerősítette a héten – írta az Investing.com.
A platina árát azonban főleg az hajtja, hogy a befektetők várakozásai szerint az elektromos autók alkatrészeinek gyártásában is fontos szerepe lesz, ami növeli az ipari keresletet – tették hozzá. A világ legnagyobb platina-termelői közül egyébként tőzsdén van az Anglo American konszern (és leányvállalata, az Anglo American Platinum is), valamint a dél-afrikai Impala Platinum.
Paradox áremelkedés az uránszektorban
Jó lett a piacvezető uránbányász cég, a kanadai Cameco gyorsjelentése, az elemzői várakozásokat bőven meghaladta az eredmény. A részvény New Yorkban 8,6 százalékkal ugrott meg. Az uránbányák már hetek óta menetelnek, hat éves csúcson járnak. Ennek egyik fő oka lehet a Biden-kormányzat pozitív hozzáállása az atomenergiához.
De paradox módon az is, hogy a hatalmas kanadai Cigar Lake bánya a járvány miatt egyelőre zárva marad – írta a ZeroHedge. Ez csökkenti a kínálatot és növeli az uránérc árát.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.