9p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az európai tőzsdéken kicsi az ármozgás, a brit GDP-adat és néhány kedvező gyorsjelentés jó híreknek számítanak. A BUX esik, a Richter és az OTP húzza le, a forint is gyengülget. Érdekes részvénykibocsátás volt az USA-ban, egy randialkalmazás papírjait elkapkodták. Hiány van fizikai ezüstből, ami már okozott árrobbanást a múltban.

Az európai tőzsdék ma nem találják az irányt, a Stoxx 600 index stagnál, miközben Frankfurtban fél százalékkal esik, Londonban és Párizsban alig változik az index. Az európai tőzsdéket szinten tarthatja, hogy bár Nagy-Britanniában 9,9 százalékkal zsugorodott tavaly a gazdaság, jobban, mint bármikor a modern kori történelemben, októberről decemberre már 1,0 százalékkal nőtt. Ez több, mint az elemzők által várt fél százalék.

Az amerikai határidős indexek kis mínuszban vannak, miközben Kína a holdújévet ünnepli és zárva van a tőzsde. Hétfőn meg az USA-ban lesz az elnökök napja, így ott is szünnap lesz, ez a hosszú hétvége is magyarázhatja a csekély ármozgásokat.

Itthon a BUX index 0,6 százalékkal esik, a Richter 2,2 és az OTP 0,8 százalékos süllyedése húzza le. A Mol 0,2, a Telekom 0,4 százalékkal emelkedik. A forint gyengült, 359,10 az euró, 1,4 forinttal drágult tegnap este óta. A dollár ma erősödik, szerény mínuszban van az arany és az olaj.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

A hangulaton sokat javított pár gyorsjelentés Európában, mint az ING Bank vagy a L’Oreal, az ASML.

Mekkora infláció várható idén Magyarországon?

Idén januárban 2,7 százalékos volt az éves infláció Magyarországon a KSH szerint, egy hónap alatt jelentősen, 0,9 százalékkal nőttek az árak. A januári adatok megfelelnek a várakozásoknak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint.

A havi áremelkedéshez az élelmiszerek, a szolgáltatások, valamint az új autók drágulása is hozzájárult. Az éves adatot viszont lefelé húzta többek között az ingyenes parkolás, valamint a magas bázis, 2020 januárjában ugyanis kiugró, 4,7 százalékos volt az infláció. Éves átlagban Németh 3,6 százalékos inflációra számít, decemberben pedig négy százalék körüli inflációval lehet kalkulálni.

Nők kezdeményeznek randevút és tőzsdei bevezetést

A Tinder-rivális Bumble részvényei remekül kezdtek csütörtökön az amerikai Nasdaq technológiai tőzsdén – írta a Finanzen.net. Pedig a cég veszteséges.

A Bumble és a Badoo online társkereső platformok üzemeltetőjének értékpapírjai az első tőzsdenapon 76 dolláron forogtak, ami csaknem 77 százalékkal haladta meg az eleve megemelt kibocsátási árat. (Végül 70,31 dolláron zárt.) Így a társaság értéke körülbelül 8,2 milliárd dollár. A Bumble alkalmazást 2014-ben a 31 éves Whitney Wolfe Herd indította, aki már a nagy versenytárs Tinder egyik társalapítója is volt. Mostanáig a legfiatalabb vezérigazgató, akinek cége tőzsdére ment az USAban. A Bumble különlegessége, hogy a nők teszik meg az első lépést a randevúhoz.

(Fotó: Pixabay.com)
(Fotó: Pixabay.com)

Kibocsátás jöhet a Revolut nagy konkurensénél is

Elég sok olyan összehasonlítást találunk az interneten angolul vagy németül, ahol a Magyarországon népszerű Revolut alkalmazást az N26-al hasonlítják össze. Az N26-ot az egyik legsikeresebb német FinTech-vállalatként tartják számon, egy “tisztán online bank”, amely okostelefonos alkalmazáson keresztül lehetővé teszi a banki szolgáltatásokat.

A cég alapítói továbbra is nyitva hagyják, hogy várható-e IPO (nyilvános részvénykibocsátás) és mikor értesült a Finanzen.net. De a piacon ezt 2022-re becsülik. Az N26 értéke 3,6 milliárd dollár lehet, körülbelül hétmillió ügyfele van. Magas kiadásai miatt azonban tavaly 110 millió euró veszteséget ért el.

OTP: részvényt és nyersanyagot kell venni az idén

Az OTP Global Markets elemzése szerint 2021 a részvények és nyersanyagok éve lehet.

Ezt az évet várhatóan továbbra is a járványhelyzet határozza meg. A második negyedévtől a gazdaságok fokozatos újranyitása és a növekedés újraindulása várható. Ez kedvezhet a részvény- és nyersanyagpiacoknak egyaránt. A feltörekvő piacokat lehet érdemes előnyben részesíteni 2021-ben a jobb profitnövekedési kilátásuk és a magasabb nyersanyagárak jelentette hátszél miatt. Szektorszinten az egészségügyre és az alapanyagokat előállító vállalatokra érdemes figyelni, de a mindennapi fogyasztási cikkek piaca is jó lehet – írja az elemzés.

Hasonlóan értékelte egyébként a tőkepiacok helyzetét nemrég a CIB Alapkezelő is. A részvények és az árupiacok mellett teszi le a voksát az idén az Amundi Alapkezelő is, erről délután részletesebben írunk majd.

Vizsgálódnak az amerikai hatóságok GameStop– és AMC-ügyben

Amerikai szövetségi ügyészek vizsgálják, hogy piaci manipuláció vagy más típusú bűncselekmények eredményezték-e a múlt hónapban az olyan részvények árának gyors emelkedését, mint a GameStop és az AMC Entertainment – írta a Wall Street Journal az ügyben jártas személyekre hivatkozva.

Az Igazságügyi Minisztérium csalási részlege és a San Francisco-i államügyészi hivatal brókerektől és közösségimédia-társaságoktól kért információkat a tevékenységről, mint például a Robinhood Markets-től, amelyet sok egyéni befektető használ. Emellett az árutőzsdei hatóság, a CFTC is vizsgálódik, hogy piaci szereplők – ideértve a Reddit-en koordináló személyeket is visszaéléseket követtek-e el. Ez utóbbi az ezüst határidős ügyleteit, valamint ezüsthöz kötött tőzsdei alap, az iShares Silver Trust tranzakcióit vizsgálja.

Emlékeztetnek rá, hogy a GameStop részvényei körülbelül 20 dollárról 483 dollárra emelkedtek két héten keresztül januárban. A részvény azóta körülbelül 50 dollárra zuhant vissza. Ezt az emelkedést magánbefektetők hada táplálta, akik egymást biztatták a Reddit-en, hogy vegyék meg a részvényeket és szorítsák rá a fedezeti alapokat short pozícióik lezárására vételekkel.

Amint már többször említettük, az árfolyammanipulációt a törvény a legtöbb országban a törvény tiltja, bünteti.

Bedobják a törölközőt a német shortosok is

A shortoló ügyfelek majdnem minden harmadik ilyen üzletüket likvidálták Németországban a GameStop-árrobbanás kapcsán – derül ki a Handelsblatt.com írásából.

A Düsseldorf Melvin Capital amerikai fedezeti alap például hónapok óta két német részvény esésére tippelt, az akkumulátorgyártó Varta és az Evotec biotechnológiai vállalat papírjait shortolta. De radikálisan csökkentette pozícióit január 27-én és 28-án. A Varta short pozícióját a szabadon forgó részvények 4,35 százalékáról 0,49 százalékra, az Evotec-ét pedig 6,21 százalékról 2,61 százalékra vitte le. Szokatlanul drasztikus lépés, amely állítólag sok pénzbe került a fedezeti alapnak, mivel mindkét részvény jelentősen emelkedett tették hozzá.

Az ezüst árfolyama hosszú távon (Tradingview.com)
Az ezüst árfolyama hosszú távon (Tradingview.com)

Ezüsthiány és 50 dolláros rekordár várható?

A fizikai ezüstérmék felára (a tőzsdei árhoz képest) rekordszinten van, és nemzetközileg is hiány alakult ki belőlük – írja a SeekingAlpha. Ez csak úgy lehetséges, ha az ezüst határidős ügyletei nem követték a “monetáris” (fizikai) kereslet hirtelen megugrását.

A fizikai kereslet öngerjesztő folyamatot indíthat el, ahol minél magasabb az ára az eszköznek, annál nagyobb lesz az igény rá. Ekkora keresletet és hiányt utoljára 2020 márciusában, azelőtt pedig 2015 szeptemberében és 2011 februárjában láthattunk. Az utóbbi a korábbi történelmi árrekordot hozta 50 dollár közelében. A mostani helyzet hasonlít 2011 februárjához, ami azt sugallja, hogy csak hónapok választanak el minket az 50 dolláros ezüsttől írják.

Amerika legrégebbi bankja is a bitcoin felé nyit

A Bank of New York MellonCorp., az ország legrégebbi bankja nagy lépést tesz a bitcoin piacra felé. Ez az egykor marginális digitális fizetőeszköz szélesebb körű elfogadásának jele – írta a The Wall Street Journal.

A bank vagyonkezelő ügyfelei nevében bitcoint és más kriptodevizákat is fog tartani, transzferálni, kezelni. Az olyan letétkezelők, mint a BNY Mellon, őrzik, adminisztrálják a vagyonkezelők, alapkezelők által menedzselt vagyont, legyenek azok fizikai dolgok, mint például ingatlanok vagy értékpapírok, készpénz. A BNY Mellon szerint a digitális eszközök ugyanazon csatornákon keresztül juthatnak majd el a tőkepiaci szereplők portfóliójába, mint a hagyományos eszközök, értékpapírok. Eddig a vagyonkezelőknek külön letétkezelőket kellett használniuk a kriptodevizákhoz.

 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23290 23100 23300 +0,39% 23270 23290 2 765 422 910 HUF 2025-01-15 11:06:23
MOL 2834 2800 2836 +0,85% 2834 2838 519 016 044 HUF 2025-01-15 11:05:31
MTELEKOM 1338 1328 1344 +0,75% 1334 1338 118 663 156 HUF 2025-01-15 10:59:54
RICHTER 10750 10630 10790 +0,94% 10730 10750 516 677 260 HUF 2025-01-15 11:05:27
OPUS 516 511 519 0,00% 514 516 33 978 913 HUF 2025-01-15 10:59:03
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szerencsétlenkedik a forint, ez a nap sem indul jól
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 07:23
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Szépet fog álmodni, ha meglátja, mit alakított kedden a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 18:22
Erősödött a forint kedden a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Széles mosollyal térhetnek nyugovóra a pesti brókerek
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 17:53
Szépen nőtt a Budapesti Értéktőzsde indexe.
Részvény / Deviza / Áru Tátott szájjal nézzük, mit csinál a forint az euróval szemben
Csabai Károly | 2025. január 14. 12:39
Ritkán fordul elő, hogy a hazai fizetőeszköz nem reagál le egy olyan kedvezőtlen adatot, mint amilyen a reggel nyilvánosságra került infláció. A kedvező európai tőzsdei hangulat repítette újabb csúcsra a BUX-ot is, értékére a blue chipek közül csak a Mol hatott tompítóan. Miközben a nemesfémek vegyesen teljesítenek, a kriptoeszközök szárnyalnak, elleben az energiaárak lefelé tartanak.
Részvény / Deviza / Áru Picivel drágább lett a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 06:33
Erősebb lett a forint kedd reggelre. 
Részvény / Deviza / Áru Megveregeti a saját vállát, ha nem reggel váltott eurót
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 18:11
Kevéssé változott, reggelhez képest vegyesen alakult hétfőn a forintárfolyam a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Bankot robbantott az OTP és a Mol
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 866,24 pontos, 1,06 százalékos emelkedéssel, 82 628,01 ponton, történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Újabb sallert kapott a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 12:11
Hiába van jó erőben az Egyesült Államok gazdasága a Fedet éppen ennek inflációs hatása aggasztja, ami átszabja a kamatcsökkentési várakozásokat. Az olaj megdrágult az orosz kivitel erősödő korlátai miatt. A budapesti börze kivételes helyzetben volt hétfő délelőtt, ugyanis erősödött. 
Részvény / Deviza / Áru Megnedvesíti a halántékát, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 07:41
Azt sem tudjuk, jó vagy rossz hírek ezek.
Részvény / Deviza / Áru Újabb történelmi rekord született Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 19:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 583,52 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel, 81 761,77 ponton, újabb történelmi csúcson zárt pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG