Mitől erős a forint, és a tőzsde?
Második napja felülteljesítő a magyar piac. A tőzsde, és a forint is jól szerepel. Ez a legszembetűnőbb tegnap volt, amikor az általános eladói hullám ellenére is stabilan tartották magukat a hazai eszközök. A forintnak egyelőre nem sikerül áttörnie a 300-as szintet az euróval szemben, de a nap folyamán többször is megközelítette ezt az árfolyamot. A forint egyébként nagyjából együtt erősödik a lengyel zlotyval. A mai állampapír-aukció eredménye önmagában még nem lenne ok az emelkedésre.
A Magyarországgal kapcsolatos javuló befektetői hangulatot a legtöbben annak tulajdonítják, hogy a leminősítés okozta katarzis miatt a kormány kénytelen tisztán kommunikálni, és határozott lépéseket tenni. Sokat segített Varga Mihálynak az a korábbi nyilatkozata, amely gyors megegyezést vetített előre a nemzetközi szervezetekkel. A hazai deviza oldalára tereli a befektetőket az is, hogy a jegybank elkezdte a kamatemelést, és ígérete szerint ha muszáj, akkor folytatja is a szigorítást. A magyar állampapírok hozamelőnye továbbra is nagyon vonzó.
Az amerikai adatok hátán kapaszkodnak a befektetők
A tegnapi brutális zuhanás után egyelőre megpihentek a nyersanyagok, a részvénypiacok ugyanakkor emelkednek, köszönhetően a jó híreknek. Az amerikai befektetői, és fogyasztói hangulat mutatószámaiban nem tükröződik akkora pesszimizmus, mint az európaiban. Mai beszámolók szerint hét havi csúcsra emelkedett a New York-i FED-index, és három éves mélypontra esett múlt héten az amerikai munkanélküli segélykérelmek száma.
Ismét elég szelektív a befektetők figyelme, ugyanis ennyi erővel az éjszakai rossz ázsiai adatok is irányíthatnák a kereskedést. A kínai feldolgozóipar további lassulásáról, és a japán üzleti hangulat kemény romlásáról szóló hajnali beszámoló ugyanis legalább ekkora súllyal eshettek volna a latba. Valószínűleg egyszerűen arról van szó, hogy a tegnapi általános eladói hullám után a nyersanyag-piacokról távozó pénz helyet keresett, és talált magának a több hetes mélypontokon levő tőzsdéken.