Emelkedéssel zártak szerdán a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1,6 százalékkal, az S&P 500-as mutatója 1,48 százalékkal, míg a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,54 százalékkal magasabban végzett a megelőző zárásnál.
A pozitív tengerentúli hangulatra hatással lehetett, hogy a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének decemberi felmérése szerint úgy tűnik, az Egyesült Államok túl van az infláció csúcspontján, amit a csökkenő üzemanyagárak is alátámasztanak. Ezzel szemben a Morgan Stanley stratégája, Jim Caron szerint a piacok alulárazzák a Fed várható kamatemeléseit, és komolyabban kellene venniük a jegybankárok szavait, akik üzeneteikben valós félelmüket fejtik ki az inflációval kapcsolatban.
Az amerikai jó hangulatot követve a vezető ázsiai tőzsdék is erősödéssel zártak. A térség irányadó tőzsdéje, a tokiói börze Nikkei225 indexe 0,43 százalékos emelkedéssel zárt. A részvények szélesebb körét összefogó Topix index 0,75 százalékkal nőtt. Az ausztrál tőzsde irányadó mutatója 0,53 százalékkal, a tajpeji pedig 1,47 százalékkal erősödött a szerdai záróértékéhez képest. A sanghaji tőzsde 0,46 százalékkal gyengült, viszont a hongkongi mutatója 2,71 százalékkal került feljebb.
A kínai tőzsde trendbontó mozgásának az lehet az oka, hogy a zéró-Covid intézkedések enyhítésével rohamosan terjed a vírus Kínában, ami a kórházak túlterheltsége mellett azt eredményezi, hogy a tömeges megbetegedések miatt ismét kihaltak az utcák Peking után a 27 millió lakosú Sanghajban is. Ezúttal nem kormányzati nyomásra, hanem a vírustól való félelem miatt maradnak otthon az emberek, így a zéró-Covid intézkedések feloldásától remélt aktivitás visszatérése továbbra is távolinak tűnik.
Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék is ma reggel, majd később is a vásárlók voltak többségben. A londoni FTSE-100 index 0,53 százalékkal, a frankfurti DAX30 index 0,13 százalékkal, a párizsi CAC-40 index pedig 0,22 százalékkal erősödött délelőtt 11 órára. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx 600 0,25 százalékkal állt magasabban ugyanekkor.
Mérsékelt emelkedéssel kezdődött a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén, majd 11 órára 0,05 százalékos mínuszba fordult az index. A vezető részvények a Richter kivételével erősödnek: az OTP 0,05, a Mol 0,15, a Magyar Telekom 1,44 százalékos pluszban, míg a Richter 0,33 százalékos mínuszban áll. A nap eddigi nyertese a FuturAqua Nyrt. 2,5 százalékos plusszal, vesztes az Amixa Holding Nyrt. 7,32 százalékos eséssel. Mindkét társaság forgalma csekély.
A reggeli vegyes mozgás után délelőtt is folytatódott a trend: gyengült a forint az euróval, de erősödni tudott a dollárral szemben a bankközi piacon szerda estéhez képest. Az euró jegyzése 402,165 forintra emelkedett 11 órára a szerda esti 401,61 forintról. A dollárhoz képest pedig 379,3 forintról 377,62 forintra erősödött.
Az euró a szerda esti 1,0603 dollárról 1,0646 dollárra erősödött 11 órára.
Csökken a gáz ára, drágul az olaj
Megawattóránként száz eurós lélektani határ alá, 93,7 euróra esett a jövő havi leszállítású TTF holland tőzsdei gázár 9 órára, a kereskedés első órájának végén, ami 4,14 százalék csökkenés a szerdai záróértékéhez képest. A gázár három hónapja 208,09 eurón, egy éve 107,33 eurón zárt.
A gázár csökkenése pozitív az infláció lassulása szempontjából. A mostani áresés több tényező szerencsés együttállásának köszönhető – írja az Erste reggeli hírlevelében. Az LNG behozatal magas, a szélkerekek átlag fölött termelnek, ami végső soron szintén csökkenti a gázfelhasználást, Európában év végére enyhe idő várható, a tározók továbbra is magas töltöttségen állnak és év végén az ünnepi szabadságolások alatt hagyományosan visszaesik az ipari felhasználás is.
Kilenc órakor az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként 15 cent (0,18 százalék) emelkedéssel, 82,35 dolláron állt, míg 11 órára ez 83,552 dollárra nőtt tovább.
Az arany ára unciánként 0,02 százalékkal (35 centtel), 1825,75 dollárra nőtt.
Minimális elmozdulás a kriptopiacon
A Bitcoin 0,03 százalékkal 16 857,92 dollárra gyengült, míg az Ether értéke 0,03 százalékkal 1215,86 dollárra nőt 11 órára a 24 órával ezelőtti értékéhez képest.
Hatalmasat ugrott a kínai ingatlanszektor tőzsdei mutatója
A kínai kormányzat Coviddal kapcsolatos fordulata után, valamint az ingatlanfejlesztői szektor irányába intézett támogató szavak következtében 88 százalékot emelkedett a tőzsdéken a Bloomberg China Real Estate Index. A lendület azonban most elveszni látszik, ugyanis az ázsiai országból érkező koronavírus adatok megijesztették a befektetőket, és az eddig látott optimista hozzáállásból valamelyest visszavettek – számolt be az Erste.
A Slovnaft mentességet kapott az Ukrajnába irányuló olajtermék-exportra
Szlovákia mentességet kapott, így február 5-e után is exportálhat orosz olajból készült finomított termékeket Ukrajnába. Ez gyakorlatilag csak a MOL-csoporthoz tartozó Slovnaft finomítóra vonatkozik. A Slovnaft jelenleg 95 százalékban orosz nyersolajat használ fel, és jövő decemberig a kőolajfelhasználásának 60 százalékát kívánja nem orosz forrásokra cserélni. Ekkor jár le ugyanis az a mentesség, ami lehetővé teszi Szlovákia számára, hogy csak Csehországba küldjön orosz nyersolajból készült termékeket. Ez pozitív fejlemény a Mol számára, mivel segít fenntartani a magas kapacitás-kihasználtságot és jövedelmezőséget, valamint időt ad az orosz kőolajról való szükséges, de részleges leválásra – írja az Erste.
A Micron amerikai chipgyártó veszteséges negyedévet zárt
A Micron Technology amerikai memóriachip-gyártó veszteséggel zárta pénzügyi első negyedévét és jelentősen csökkentek a bevételei is. A cég azt közölte, hogy a november 30-án zárult pénzügyi első negyedévében 195 millió dollár adózott vesztesége keletkezett, ami részvényenként 18 centnek felel meg, szemben az előző pénzügyi év azonos időszakának 2,31 milliárd dolláros, részvényenként 2,04 dolláros nyereségével. Az egyszeri tételek nélküli részvényarányos veszteség 4 cent volt. A Micron negyedéves bevétele 47 százalékkal, 4,09 milliárd dollárra esett az egy évvel korábbi 7,69 milliárd dollárról. A gyenge negyedéves teljesítmény miatt a Micron felfüggesztette részvény-visszavásárlási programját és bejelentette, hogy jövőre 10 százalékos létszámcsökkentést tervez. A cég emellett befagyasztja az alkalmazottak bónuszainak kifizetését, de továbbra is fizet osztalékot. A Micron előrejelzése szerint a folyó negyedévben vesztesége egyszeri tételek nélkül részvényenként 52-72 cent, bevétele pedig 3,6-4 milliárd dollár lesz. Szakértők 30 cent részvényarányos veszteségre és 3,92 milliárd dolláros bevételre számítanak a negyedévre – adta hírül az MTI.
Csökkenhet a Starbucks forgalma
Starbucks részvényeit a Jefferies a korábbi vételről tartásra minősítette vissza, mondván, hogy a kávézóláncra hatással lehet a fogyasztói kiadások visszaesése. A hír ellenére 0,7 százalékos pluszban zárt tegnap a Starbucks részvények árfolyama.
A drágulás ellenére erős síszezon elé nézünk
Tíz százalékot meghaladó áremelkedés jellemző Európa sípályáin, de a koronavírus megjelenése óta az első korlátozások nélküli szezonban így is óriási az igény a téli kikapcsolódásra. A mostani foglalások nagy része ugyanakkor még egy optimistább időszakban érkezett, így nem feltétlenül tükrözi az utazók anyagi helyzetét: a síparadicsomok üzemeltetői attól tartanak, hogy a pályák környékén elköltött összegek csökkenni fognak, és az égbe szökött megélhetési költségek hatásai legkésőbb a következő szezonban őket is el fogják érni – áll az Equilor hírlevelében.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.