5p

Bár a németek energiafogyasztása több évtizedes mélypontra csökkent az idén, az ország még nincs túl a nehezén. Gázfogyasztásban uniós szinten Finnország spórolt a legtöbbet, Magyarország az uniós átlag közelében van. A tagállamok kétharmada simán teljesítette a takarékossági célt.    

A német újraegyesítés óta a legalacsonyabb szintre esett Németország energiafogyasztása az idén, derül ki az energiaipari statisztikai és szakmai képviseleti szervezet (AGEB) friss jelentéséből.

Komolyan veszik a spórolást

2021-hez viszonyítva az ország ebben az évben 4,7 százalékkal kevesebb energiát fogyasztott, ami több okra vezethető vissza.

Egyrészt az energiaárak megugrása miatt rövid távon nőtt a takarékosság – a német kormány erre ösztönözte a lakosságot és a cégeket –, valamint közép- és hosszú távú energiahatékonyság-javító beruházások is történtek.

Ezzel párhuzamosan – szintén a jelentős árnövekedés miatt – egyes ágazatokban csökkent a termelés. A tavalyihoz képest melegebb időjárás ugyanakkor csak kevesebb mint egy százalékkal járult hozzá a mérséklődéshez.

Muszáj spórolni. Fotó: Depositphotos/Pavel Lysenko
Muszáj spórolni. Fotó: Depositphotos/Pavel Lysenko

Fogyasztásnövelő hatása volt ugyanakkor a népesség növekedésének: augusztusig a Németországban élők száma közel egymillióval nőtt.

Ami az energiaforrásokat illeti, az atomenergia-termelés a tavalyinak csaknem a felére csökkent a grohndei, a brokdorfi és a gundremmingeni erőmű leállítása miatt, az már csak 3,2 százalékát fedezi a teljes németországi energiafogyasztásnak a tavalyi 6,1 százalék után.

A megújuló energiaforrások aránya ugyanakkor 15,7-ről 17,2 százalékra nőtt a teljes primerenergia-fogyasztáson belül. A biomassza felhasználása – ennek több mint 50 százalék a részesedése a megújuló energiaforrásokból – 1, a szélenergia-termelés 12, a napenergia-termelés pedig 21 százalékkal nőtt. A vízerőművek termelése ugyanakkor 13 százalékkal csökkent az elhúzódó szárazság miatt.

A kőszénfogyasztás az idén közel 5 százalékkal nőtt, a kőszén részesedése pedig 8,9-ről 9,8 százalékra emelkedett az energiafogyasztásban. A barnaszén részaránya szintén nőtt, 9,1-ről 10 százalékra. 

Az ásványolaj-fogyasztás 2022-ben összesen 3 százalékkal emelkedett, az ásványolaj részesedése pedig 32,5-ről 35,2-re százalékra nőtt.

A földgázfogyasztás ugyanakkor közel 15 százalékkal csökkent, ami 2014 óta a legalacsonyabb szint.

Ezzel párhuzamosan a földgáz részesedése 26,6-ról 23,8 százalékra mérséklődött tavalyhoz képest a primerenergia-fogyasztásban Németországban, áll a jelentésben.

Gázellátás: feszült helyzet

A gázvezetékeket is felügyelő német hatóság, a Bundesnetzagentur ugyanakkor szerdai jelentésében arra figyelmeztetett, hogy továbbra is nagyon takarékoskodni kell a gázzal.

A hatóság szerint a gázhiányt télen akkor lehet elkerülni Németországban, ha teljesítik a minimum 20 százalékos megtakarítási célt, év elején feltöltik az LNG (cseppfolyósított gáz) terminálokat, valamint az import télhez kötődő visszaesése és a jelenleg különösen alacsony export emelkedése mérsékelt marad.

A hatóság arra is figyelmeztet, hogy a 49. héten nagyon elmaradt Németország a takarékossági céltól: a gázfogyasztás mindössze 5,2 százalékkal mérséklődött az elmúlt négy év átlagához képest (igaz, a hőmérséklet 2,7 Celsius-fokkal alacsonyabb volt, mint a korábbi években ilyenkor), a korábbi héthez képest pedig 11,8 százalékkal nőtt. A gáztárolók örülnek, de telítettségük még mindig több mint 87 százalék.

A Bundesnetzagentur szerint Németország gázellátása továbbra is stabil, a helyzet ugyanakkor feszült, és nem lehet kizárni a helyzet rosszabbodását.

A takarékosságra elsősorban azért van szükség, mert Oroszország – technikai okokra hivatkozva, de nyilvánvalóan politikai motivációból – nyár elején csökkentette, majd leállította a gázszállítást az Északi Áramlat I. vezetéken (szeptemberben pedig, miután ismeretlenek felrobbantottak az Északi Áramlat I. és II. négy vezetékéből hármat a Balti-tengerben, fizikailag is csaknem lehetetlenné vált a szállítás).

Az orosz gáz elapadása miatt jelentősen átalakult a gázimport szerkezete: a hatóság adatai szerint ma már Norvégiából, Hollandiából és Belgiumból hozza be a legtöbb gázt Németország.

Hoztuk az uniós célt

Ami pedig a teljes uniós helyzetet illeti, az EU tagállamok nyáron megállapodtak abban, hogy 2022. augusztus 1. és 2023. március 31. között 15 százalékkal csökkentik a gázfelhasználást az elmúlt öt év átlagfogyasztásához képest.

Ezt a célt eddig összességében még túl is teljesítették az uniós tagállamok.

Az Eurostat friss adatai szerint az uniós gázfogyasztás mintegy 20 százalékkal esett vissza idén augusztus és november között az elmúlt öt év megegyező időszakának átlagához képest.

A legnagyobb csökkenést Finnországban (52,7 százalék), Lettországban (43,2 százalék) és Litvániában (41,6 százalék) jegyezték fel, Németország pedig 25 százalék körüli mínuszt ért el. Ezzel szemben két tagországban, Máltán és Szlovákiában nőtt a fogyasztás 7,1, illetve 2,6 százalékkal.

Az uniós statisztika szerint Magyarország az EU-átlaghoz közeli csökkenést ért el, és egyike annak a 18 tagállamnak, amely (túl)teljesítette a 15 százalékos célt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG