5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a németek energiafogyasztása több évtizedes mélypontra csökkent az idén, az ország még nincs túl a nehezén. Gázfogyasztásban uniós szinten Finnország spórolt a legtöbbet, Magyarország az uniós átlag közelében van. A tagállamok kétharmada simán teljesítette a takarékossági célt.    

A német újraegyesítés óta a legalacsonyabb szintre esett Németország energiafogyasztása az idén, derül ki az energiaipari statisztikai és szakmai képviseleti szervezet (AGEB) friss jelentéséből.

Komolyan veszik a spórolást

2021-hez viszonyítva az ország ebben az évben 4,7 százalékkal kevesebb energiát fogyasztott, ami több okra vezethető vissza.

Egyrészt az energiaárak megugrása miatt rövid távon nőtt a takarékosság – a német kormány erre ösztönözte a lakosságot és a cégeket –, valamint közép- és hosszú távú energiahatékonyság-javító beruházások is történtek.

Ezzel párhuzamosan – szintén a jelentős árnövekedés miatt – egyes ágazatokban csökkent a termelés. A tavalyihoz képest melegebb időjárás ugyanakkor csak kevesebb mint egy százalékkal járult hozzá a mérséklődéshez.

Muszáj spórolni. Fotó: Depositphotos/Pavel Lysenko
Muszáj spórolni. Fotó: Depositphotos/Pavel Lysenko

Fogyasztásnövelő hatása volt ugyanakkor a népesség növekedésének: augusztusig a Németországban élők száma közel egymillióval nőtt.

Ami az energiaforrásokat illeti, az atomenergia-termelés a tavalyinak csaknem a felére csökkent a grohndei, a brokdorfi és a gundremmingeni erőmű leállítása miatt, az már csak 3,2 százalékát fedezi a teljes németországi energiafogyasztásnak a tavalyi 6,1 százalék után.

A megújuló energiaforrások aránya ugyanakkor 15,7-ről 17,2 százalékra nőtt a teljes primerenergia-fogyasztáson belül. A biomassza felhasználása – ennek több mint 50 százalék a részesedése a megújuló energiaforrásokból – 1, a szélenergia-termelés 12, a napenergia-termelés pedig 21 százalékkal nőtt. A vízerőművek termelése ugyanakkor 13 százalékkal csökkent az elhúzódó szárazság miatt.

A kőszénfogyasztás az idén közel 5 százalékkal nőtt, a kőszén részesedése pedig 8,9-ről 9,8 százalékra emelkedett az energiafogyasztásban. A barnaszén részaránya szintén nőtt, 9,1-ről 10 százalékra. 

Az ásványolaj-fogyasztás 2022-ben összesen 3 százalékkal emelkedett, az ásványolaj részesedése pedig 32,5-ről 35,2-re százalékra nőtt.

A földgázfogyasztás ugyanakkor közel 15 százalékkal csökkent, ami 2014 óta a legalacsonyabb szint.

Ezzel párhuzamosan a földgáz részesedése 26,6-ról 23,8 százalékra mérséklődött tavalyhoz képest a primerenergia-fogyasztásban Németországban, áll a jelentésben.

Gázellátás: feszült helyzet

A gázvezetékeket is felügyelő német hatóság, a Bundesnetzagentur ugyanakkor szerdai jelentésében arra figyelmeztetett, hogy továbbra is nagyon takarékoskodni kell a gázzal.

A hatóság szerint a gázhiányt télen akkor lehet elkerülni Németországban, ha teljesítik a minimum 20 százalékos megtakarítási célt, év elején feltöltik az LNG (cseppfolyósított gáz) terminálokat, valamint az import télhez kötődő visszaesése és a jelenleg különösen alacsony export emelkedése mérsékelt marad.

A hatóság arra is figyelmeztet, hogy a 49. héten nagyon elmaradt Németország a takarékossági céltól: a gázfogyasztás mindössze 5,2 százalékkal mérséklődött az elmúlt négy év átlagához képest (igaz, a hőmérséklet 2,7 Celsius-fokkal alacsonyabb volt, mint a korábbi években ilyenkor), a korábbi héthez képest pedig 11,8 százalékkal nőtt. A gáztárolók örülnek, de telítettségük még mindig több mint 87 százalék.

A Bundesnetzagentur szerint Németország gázellátása továbbra is stabil, a helyzet ugyanakkor feszült, és nem lehet kizárni a helyzet rosszabbodását.

A takarékosságra elsősorban azért van szükség, mert Oroszország – technikai okokra hivatkozva, de nyilvánvalóan politikai motivációból – nyár elején csökkentette, majd leállította a gázszállítást az Északi Áramlat I. vezetéken (szeptemberben pedig, miután ismeretlenek felrobbantottak az Északi Áramlat I. és II. négy vezetékéből hármat a Balti-tengerben, fizikailag is csaknem lehetetlenné vált a szállítás).

Az orosz gáz elapadása miatt jelentősen átalakult a gázimport szerkezete: a hatóság adatai szerint ma már Norvégiából, Hollandiából és Belgiumból hozza be a legtöbb gázt Németország.

Hoztuk az uniós célt

Ami pedig a teljes uniós helyzetet illeti, az EU tagállamok nyáron megállapodtak abban, hogy 2022. augusztus 1. és 2023. március 31. között 15 százalékkal csökkentik a gázfelhasználást az elmúlt öt év átlagfogyasztásához képest.

Ezt a célt eddig összességében még túl is teljesítették az uniós tagállamok.

Az Eurostat friss adatai szerint az uniós gázfogyasztás mintegy 20 százalékkal esett vissza idén augusztus és november között az elmúlt öt év megegyező időszakának átlagához képest.

A legnagyobb csökkenést Finnországban (52,7 százalék), Lettországban (43,2 százalék) és Litvániában (41,6 százalék) jegyezték fel, Németország pedig 25 százalék körüli mínuszt ért el. Ezzel szemben két tagországban, Máltán és Szlovákiában nőtt a fogyasztás 7,1, illetve 2,6 százalékkal.

Az uniós statisztika szerint Magyarország az EU-átlaghoz közeli csökkenést ért el, és egyike annak a 18 tagállamnak, amely (túl)teljesítette a 15 százalékos célt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG