8p

Ma kiderül, valóban kamatot csökkent-e a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, s ha igen, oly módon teszi-e, ahogyan azt alelnöke, Virág Barnabás a múlt héten kilátásba helyezte. Mindenesetre a forint néhány órával a döntés előtt viszonylag erős szinten áll az euróval szemben. Nincsenek jó formában viszont a részvények, amelyek az európai negatív hangulatot „importálva” esnek, a legjobban a Mol és az OTP Bank. Ráadásul az olaj is drágul, igaz, a gáz egy viszonylag nagyobb esésben van. A nemesfémek olcsóbbodnak, a kriptoeszközök viszont ellentétesen mozognak, a Bitcoin fel-, az Ethereum lefelé.

A nagyobb techcégek (ma este Microsoft és az Alphabet) gyorsjelentései előtt kivárás jellemezte a főbb piacokat a hét első kereskedési napján. Ennek megfelelően a három vezető amerikai index csak minimálisan mozdult el a pénteki záróértékeikhez képest. Az energiaszektor viszont felülteljesítő volt, így a KBC Equitas értékelése szerint érdekes szintekről várhatják az Exxon és Chevron részvényesei a pénteken esedékes jelentéseket.

A kedden elsőként kinyitott ázsiai börzék vegyes képet mutattak. Az egyik végponton a hongkongi tőzsde indexe állt, amely 1,77 százalékos mínusszal zárt, míg a másikon a Nikkei, amely egyedüliként tudott erősödni, még ha alig érzékelhető mértékben, 0,09 százalékkal is. Utóbbihoz volt közelebb a sanghaji börzebarométer, miután az „csak” 0,32 százalékkal esett.

Európa viszont már egyértelműen bal lábbal kelt. A kereskedés második órájának végére kivétel nélkül valamennyi index mínuszt szedett össze, a frankfurti DAX 0,08, a londoni FTSE 0,23, a párizsi CAC 40 pedig 0,6 százalékosat.

Az időjáráshoz tökéletesen passzoló rossz hangulat alól a BUX-index sem tudta kivonni magát. A 11 óra magasságában mutatkozó 0,44 százalékos mínuszt alapvetően a 0,68 százalékkal zuhanó Mol sara okozta, az OTP Bank 0,57, a Richter 0,25 százalékkal zuhant, míg a Magyar Telekom stagnált.

Meglehet, a Mol és a Richter esésében az is közrejátszott, hogy 12 havi célárfolyamát csökkentették. A Molét a Citi 3 300-ról 3 200 forintra, igaz, továbbra is vételre ajánlja, míg a Richterét az RBC Capital, 12 800-tól 12 600 forintra, noha változatlanul azok felülsúlyozását javasolja.

A befektetők ma vigyázó szemüket az MNB-re vetik. 14 órakor válik ismertté, hogyan döntött a Monetáris Tanács, valóban csökkent-e kamatot, igaz, nem a 13 százalékos alapot, hanem a kamatfolyosó felső szélén lévő egynapos fedezett hitelek 25 százalékos szintjét (egy biztos, a tavaly októberben az alapkamattól az irányadó szerepet átvett egynapos betéti kamatok 18 százalékos mértéke ma nem változik, arról ugyanis a Monetáris Tanáccsal erős személyi átfedésben lévő jegybanki igazgatóság hivatott dönteni, legkorábban e hét csütörtökjén). 

Vajon merre mozdul a forint euróval szembeni árfolyama? Fotó: Depositphotos
Vajon merre mozdul a forint euróval szembeni árfolyama? Fotó: Depositphotos

A kamatdöntés befolyásolhatja a forint mozgását. Arra, hogy Virág Barnabás monetáris politikai alelnök belengette a csökkentést, a hazai fizetőeszköz viszonylag nagyobbat gyengült, az euróval szemben 370-ről egészen 378 fölé, ám később valamelyest korrigált, s három órával a döntés ismertté válása előtt 376 forint felett cserél gazdát az uniós pénz. Kedvező a forint számára a folyamatos dollárgyengülés, aminek hatására az euró-dollár ismét a lokális csúcsot közelíti. 

Az Equilor Befektetési Zrt. arra számít, hogy a Monetáris Tanács az egynapos fedezett hitelek kamatát 300 bázisponttal, 22 százalékra csökkenti, miközben nem zárják ki, hogy ha viszonylag konkrét jelzéseket kapunk a jegybanktól a tényleges kamatvágás várható időpontjával kapcsolatban, az euró-forint jegyzése a 380-382-es ellenállási tartomány felé indulhat.

A világ más részein viszont még nem a csökkenés, hanem az emelés van napirenden. Így például az eurót használó 20 uniós országra hatást gyakorló Európai Központi Bank – igazgatósági tagja, Isabel Schnabel szerint – a jövő héten akár 50 bázisponttal emelheti a most 3,5 százalékos alapkamatát. Más kérdés, hogy ennek a piac jelenleg kicsivel több mint 20 százalékos esélyt ad, az alapszcenárió változatlanul a 25 bázispontos emelés – számolt be az Erste ma reggeli elemzése.

A következő amerikai kamatdöntést is 25 bázispontosra árazza a piac. Bár a KBC Equitas szerint kissé csökkentek a kamatemelési várakozások is, ennek is betudható, hogy tegnap csökkentek a kötvényhozamok, aminek következtében az amerikai 10 éves hozam szintje már 3,5 százalék alatt tartózkodik. 

A japánok még nem tartanak a monetáris szigorításnál, Kazuo Ueda jegybankelnök még csak annyit mondott, hogy egyelőre fenn kell tartani az ultralaza monetáris politikát, de a Bank of Japan készen áll a kamatemelésre, ha a bérnövekedés és az infláció a vártnál nagyobb mértékben gyorsul.

Árfolyam

Technikai értelemben ma kezdi meg működését az EU közös gázvállalási platformja – hívta fel a figyelmet az Erste. Mától május 2-ig rögzíthetik a gázkereskedő cégek a 2023 júniusa és 2024 májusa közti gázigényüket. Ezt követően összegzik a keresletet és ellenajánlatokat kérnek be. A tényleges üzletkötésekre május közepén kerül majd sor. 

A nemzetközi gázelszámolásoknál irányadó gázár cikkünk megjelenésekor éppen csökken, egy megawattórányi TTF-típus a rotterdami árutőzsdén a hétfői záráskor csaknem 1,5 százalékponttal alacsonyabban forgott, 39,325 eurón.

A földgáz árának visszaesése miatt tekint optimistábban a jövőbe a Bundesbank, ami a német gazdasággal való szoros kapcsolata miatt a magyarok számára sem mellékes. A német jegybank tegnap megjelent havi jelentésében javított a német gazdasági kilátásokon, sőt az elmúlt negyedévben is mérsékelt növekedés lehetett az ipari termelés fellendülése miatt, ami növeli az esélyét, hogy elkerülhető a recesszió, mivel az ipar a korábban vártnál jóval gyorsabban talpra tudott állni. Az elmúlt időszakban megugrottak az ipari megrendelések, az iparcikkek kereslete átléphette a ciklikus mélypontját. A magas foglalkoztatottság továbbra is támogathatja a fogyasztást, a következő hónapokban a munkanélküliségi ráta enyhén csökkenhet. Ugyanakkor az infláció továbbra is visszafogja a fogyasztást, ráadásul a mögöttes árnyomás még nem futott végig a gazdaságon.

Az olaj viszont erősödik, mindkét fajta 0,13-0,13 százalékkal, az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI közel 78, az északi-tengeri Brent pedig majdnem 83 dollárra.

A nemesfémek árfolyama is lefelé tart. Az aranyé kevésbé, mindössze 0,05 százalékkal, de így is a 2 ezer dolláros lélektani határ alatt tanyázik, az ezüst viszont masszívabban, 0,9 százalékkal értékelődött le, unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 25 dollárnál csak hajszálnyival kóstál többet.

A kriptoeszközök közül a Bitcoin 0,11 százalékkal ér többet, 27 409 dollárt, ezzel szemben az Ethereum 0,47 százalékkal kevesebbet, 1823 dollárt.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Délelőtti pénz- és tőkepiaci körképünket néhány érdekesebb céghírrel zárjuk.

A regionális bankpánikban megütött First Republic Bank árfolyama 22 százalékot zuhant, miután közzétette a gyorsjelentését. Abban ugyanis az szerepelt, hogy betétállománya március végére 41 százalékkal, 104,5 milliárd dollárra csökkent. Nem hatott, hogy a menedzsment azzal próbálta nyugtatgatni a piacot, hogy azóta megállt a betétkiáramlás. Mint ahogy az sem, hogy a bank bevétele és profitja a piaci várakozásoknál jobb lett-

A UBS profitja az első negyedévben 52 százalékkal 1,03 milliárd dollárra zuhant amiatt, hogy a svájci bank 665 millió dollárral növelte céltartalékát egy amerikai lakossági jelzálogfedezetű értékpapírokkal kapcsolatos peres ügy miatt. A bevételek 6,7 százalékkal csökkentek 8,75 milliárd dollárra, míg a működési költségek 9 százalékkal emelkedtek 7,2 milliárdra. A CET1 tőkemegfelelési mutató 13,9 százalékos volt az első negyedévben az előző év 14,1 százalékához képest.

A vártnál jobb EPS-ről és magasabb árbevételről számolt be a Coca-Cola. Az egy részvényére jutó első negyedéves eredménye a vártnál 3 centtel nagyobb, 68 cent lett, a tisztított, organikus bevétel növekedése pedig 12 százalék, szemben a várakozásokban szereplő 9,62 százalékos konszenzussal. Úgy tűnik, a cégnek sikerült keresztülvinnie az áremeléseket, ami nem csökkentette a keresletet, sőt az még emelkedett is a negyedévben. Az idei évre továbbra is 7-8 százalék közötti organikus bevételnövekedést prognosztizál a menedzsment, ez lefedi az elemzői konszenzusban szereplő 7,84 százalékos értéket. A devizamozgások viszont negatívan befolyásolhatják az eredménytermelést. A kereskedést jól indította a részvény, végül azonban 0,2 százalékos mínuszban zárt.

1 milliárd dollárral, 7-9 milliárdos sávba emelte a 2023-as beruházási tervét a Tesla. Azután, hogy autóinak árát már többször csökkentette az elmúlt időszakban, ami nyomást helyezett a marginokra. A Tesla részvény 1,5 százalékos csökkenéssel fejezte be a hétfői napot.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25320 24960 25370 +1,28% 0 0 9 352 418 600 HUF 2025-04-01 17:14:07
MOL 3024 2934 3030 +3,21% 0 0 2 319 562 678 HUF 2025-04-01 17:10:21
MTELEKOM 1574 1534 1648 -3,20% 0 0 3 152 179 628 HUF 2025-04-01 17:09:58
RICHTER 10480 10310 10490 +2,14% 0 0 1 810 559 450 HUF 2025-04-01 17:05:48
OPUS 546 540 553 -0,55% 0 0 130 879 036 HUF 2025-04-01 17:07:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
Részvény / Deviza / Áru Igazi vérengzés volt hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:57
Van, aki még olcsón megúszta, de a többség hatalmasat bukott.
Részvény / Deviza / Áru Európa felé fordulnak a befektetők, hála Trump intézkedéseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 13:04
Csökken az amerikai és német államkötvények hozama közötti különbség.
Részvény / Deviza / Áru Meglepően jól áll a forint, de ez semmi az aranyhoz képest
Csabai Károly | 2025. március 31. 12:26
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.
Részvény / Deviza / Áru Keresi az erőt a forint, mint vándor az ösvényt – de nem találja
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:01
Nem túl acélosan indítja a hetet a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG