A tegnapi bizonytalankodó, de azért inkább optimista nap után ma lefelé indultak el a tőzsdeindexek. Ennek fő okaként a világsajtó azt jelöli meg, hogy az egyik ígéretes vírusellenes gyógyszerről kiszivárgott, nem váltotta be az iránta táplált reményeket. A Gilead Sciences “remdesivir” nevű termékének klinikai tesztjeit a Financial Times szivárogtatta ki. A gyártó vitatta a cikket, mondván, a teszteket még nem fejezték be. Ám a piacok szemében mégis nagyot csökkent a reménye a vírusválság gyors megoldásának.
Az EU óriási, ezer milliárd eurós mentőcsomagról állapodott meg tegnap, többszöri nekifutásra. De úgy látszik, ezt már beárazták a piacok, mert nem váltott ki különösebb reakciókat. A német Ifo intézet konjunktúra-indexe rosszabb lett a vártnál, 80 helyett 74 pontra zuhant. Ez 2005 óta nem látott érték.
Az európai indexek ma így jellemzően fél-másfél százalék közötti mínuszban vannak. Az amerikai határidős indexek pedig szerény, 1-2 ezrelékes pluszban. A BUX index 0,2 százalékkal megy fel, a nyertes oldalon a Mol és az Opus, a vesztesek között az OTP és a Richter szerepel. A forint erősödött, ma csak 356 forint az euró ,1,4 forinttal alacsonyabban áll a tegnap estinél.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Erre várnak a német autógyárak
A német gépjármű-gyártók és -importőrök nagyon várják a híreket az új e-autó támogatásokkal kapcsolatban – jelentette az N-Tv.de hírportál. Az elektromos autókra vonatkozó megnövelt környezetvédelmi bónusz részletes szabályozásának a következő napokban kell meg jelennie. Azt remélik, hogy ezzel megszűnik a fogyasztók jelenlegi távol maradása az autóvásárlástól – idézik a Nemzetközi Gépjárműgyártók Szövetségének (VDIK) képviselőjét.
A klímaváltozás elleni csomag részeként a német kormány azt tervezi, hogy 2025-ig meghosszabbítja az elektromos autók ártámogatását. Ez az elektromos, hibrid és hidrogénhajtású autókra egyaránt vonatkozik. A prémium várhatóan 40 ezer eurónál alacsonyabb listaár esetén 6 ezer euróra emelkedik. Jelenleg ugyanis 4 ezer euró a tisztán elektromos járművekre. Eközben arról is írnak a németek, hogy a Lufthansa heteken belül állami segítségre szorul.
Stabilizálódik az olaj?
Az olaj árfolyama a nap elején szerényen emelkedett. Kuvait nyilatkozott arról, hogy hogyan vágja majd vissza a termelését. Mostanra azonban szerény, egy százaléknál kisebb esésre váltott.
A Bloomberg hírlevele szerint az amerikai üzemeltetők már megkezdték a régi kutak bezárását és az új fúrások leállítását. E tevékenységek 20 százalékkal is csökkenthetik a termelést. Más országok pedig azt állítják, hogy a termelést a nemrég született OPEC+ megállapodás által előírtnál korábban csökkentik.
A 3000 milliárd dollárra rúgó számla
A Szenátus után az Egyesült Államok képviselőháza is elfogadta a 484 milliárd dolláros koronavírus-támogatási csomagot. Ez főleg a kisvállalkozások bérkifizetését támogató program finanszírozását növeli. Az összes koronavírussal kapcsolatos amerikai kormányzati kiadás így már közel háromezer milliárd dollárra nő.
A nemzetbiztonság szempontjából kritikusnak tekintett, tőzsdén forgó cégeknek, amelyek pályáznak a kormányzat 17 milliárd dolláros segélycsomagjára, fel kell ajánlaniuk részvényeik egy részét az amerikai kormány számára – írta a Bloomberg.
Senki sem tud semmit
A gyorsjelentés-szezon legnehezebb hete ez az USA-ban. Jön például a Nestlé élelmiszeripari konszern és a Sanofi gyógyszergyár jelentése. Kontinensünkön a Bloomberg szerint valójában senki sem tudja, mire számíthat ebben az évben. A 600 elemű európai indexben szereplő vállalatok legalább negyede meg sem próbálja megjósolni, hogyan fog alakulni 2020. Legalább 171 pedig törölte vagy elhalasztotta az osztalékfizetést.