Bár pénteken a meglepően kevés új munkahelyről beszámoló amerikai foglalkoztatási jelentés után szerény csökkenéssel végeztek a tőzsdeindexek, sokan azzal vigasztalódnak, hogy legalább heti szinten némi emelkedést sikerült elérni. A turbulens hét után a mai folytatás egyelőre szolid, a német, francia indexek 0,3 százalékos mínuszban vannak, az amerikai indexhatáridők is ehhez hasonló süllyedést mutatnak.
A héten újra indul az amerikai gyorsjelentési szezon, köztük hagyományosan nagybankok jelentéseivel. Ez megmozgathatja a piacokat, ahogy az is, hogy a héten inflációs adatok érkeznek. Kijön a német ZEW hangulatindex, és a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét is közzéteszik.
Itthon a BUX index 54 125 pont, soha nem volt még ezen a szinten – bár az 54 ezres határt csütörtökön már elérte. Ma 0,3 százalékkal megy fel, ami főleg az OTP 0,3 és a Richter 0,6 százalékos emelkedésének köszönhető. A Mol 0,3, a 4iG 2,0 százalékkal esik. A Pannergy újra száguld, majdnem nyolc százalékkal megy fel.
A forint ismét gyengélkedik, két forinttal 361,60-ra ugrott ma az euró ára. Mintegy öt hónapos csúcson vannak a kriptodevizák, a bitcoin rövid időre az 57 ezer dollárt is elérte. Ettől már csak 13 százalékra van a 64 500 dollár körüli történelmi csúcs.
Masszívan emelkedik az olaj
Erőteljesen emelkedik tovább az olaj, 2-3 százalékkal, így a WTI is átlépte a 80 dolláros, a Brent pedig már a 84 dolláros határt. Hasonlóan ütemesen drágulnak egyes ipari fémek is, mint a réz, az alumínium és a palládium.
Elemzők szerint a túlságosan drágává vált szenet és földgázt bizonyos mértékig és esetekben olajjal is helyettesíteni lehet, és ez meg is kezdődött, emiatt nő iránta a kereslet. Így a fekete arany előtt még bőven van további potenciál felfelé.
Ma is lesz BUX-rekord?
Negatív hangulat ide vagy oda, a BUX új csúcsra emelkedett pénteken, sőt új maximumon zárt -írja az Erste Befektetési Zrt.
Ma reggel ennek folytatódását láthatjuk. Mindent összevetve, a magyar piac továbbra is jól viselkedik, még ha nagy elmozdulásokat nem is láthatunk. A (német) DAX konszolidál a sávban, ahova egy huszáros vágással visszatért, s ezzel azt üzente, hogy – majd valamikor később – inkább felfelé akarja elhagyni a sávot.
Jó lenne stabilizálni a forintot, mert nagy baj lesz
Az energiaárak szárnyalása miatt most már generális inflációs félelem kezdi uralni a piacokat Zsiday Viktor alapkezelő szerint. Ezen inflációs nyomás generálta kötvényhozam-emelkedés zajlik a világban, és “nagyjából mindent ez irányít”.
Régiónkban is meglepetésszerű kamatemelések vannak (lengyel, cseh), és ezek fényében valószínűleg hiba volt, hogy az MNB visszább vett a kamatemelések üteméből. Muszáj lenne stabilizálni a forintot, mert a költségvetési all-in és a külső sokkok fényében elég durva infláció lehet ebből jövőre... Ha közben a forint ismét lejtőre kerül, akkor tényleg probléma lesz, simán lehet, hogy 3-4 százalékos alapkamatra lesz szükség itthon jövőre.
Felpattanás a kínai részvénypiacon
Az egy hetes ünnepi szünet után jól folytatják a kínai részvények. A hongkongi tőzsdeindex 1,7 százalékos pluszban zárt reggel, a Shanghai Composite stagnál.
A KBC Equitas szerint azért is folytatódik a felpattanás a kínai techszektorban, mert a hatóságok a várakozásoknál enyhébb büntetést szabtak ki a Meituan ételkiszállító cégre.
A javulás már a múlt hét közepén elkezdődött, a befektetők az amerikai-kínai kapcsolatok javulásának is örültek. Múlt pénteken az amerikai tőzsdén is jól szerepeltek a kínai techcégek, a Baidu és az Alibaba is 3,5 százalékot emelkedett. A kockázatok azonban továbbra is nagyok a hatósági szabályozás bizonytalansága miatt – teszik hozzá.
Gyáravató és per a Teslánál
A Tesla látványos gyáravatót tartott a Berlin melletti Gigafactory-ban (annak ellenére, hogy végleges engedélyekkel az üzem még nem is rendelkezik). Elon Musk vezérigazgató szerint legkésőbb decemberben startol itt a gyártás is. A mellette épülő akkumulátor-üzem pedig jövő év végén állhat munkába. Az épület előtt közben környezetvédők tiltakoztak.
Az amerikai elektromosautó-gyártó azonban inkább azért van ma a figyelem középpontjában, mert kibővítette a Rivian cég elleni peres eljárást. A már több mint egy éve kezdődött pereskedés középpontjában az a vád áll, hogy a Rivian azért csábított át szakembereket a Teslához, hogy üzleti titkokat szerezzen meg tőle – írta a német Finanzen.net.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.