Ahány cikket olvasunk a temetkezési vállalatokról – amelyek közül az USA-ban jó néhány tőzsdén van –, egyetértettek abban, hogy a temetkezési szolgáltatások ágazata jó üzlet. Egyrészt azért, mert magas marzsokat (haszonkulcsot) lehet elérni rajta, másrészt pedig azért, mert konjunktúrafüggetlen. Vagyis akár recesszió van, akár fellendülés, halnak meg emberek, a szolgáltatásokra szükség van. Bár válságkörnyezetben nyilván sokan olcsóbb megoldásokat kénytelenek választani.
A konjunktúrától független jellegre azonban rácáfolt a Covid időszaka, amikor a halálozások száma minden országban alaposan megugrott. Erre a temetkezési részvények is száguldani kezdtek, sokan akartak a nyereségből részesedni. (Ahogy egyébként az ESG-mozgalom és más etikai fenntartások ellenére szénbányák, olajcégek, cigarettagyártók és fegyvergyárak részvényeire is mindig van kereslet.)
Ezt mutatja az első ábra, amely a Yahoo Finance szerint a legnagyobb három amerikai tőzsdei temetkezési részvényt mutatja. A legjobb közöttük közel duplázott a Covid kitörése utáni másfél évben. Nagyjából 2022 elejétől azután – egyébként az egész részvénypiachoz hasonlóan – visszaesés következett.
Temetkezési osztalékok
A temetkezési vállalatok folyamatosan cash flow-t (készpénzt) termelnek és így komoly osztalékot fizethetnek. Az osztalékhozamok azonban – amelyek egy kötvényszerű hozamszámban az egy részvényre jutó osztalék és az árfolyam viszonyát mutatják – nem tűnnek túlságosan magasnak. Különösen nem azok az évi öt százalék körüli dolláros állampapír-hozamok fényében.
Amerikai temetkezési cégek osztalékhozamai:
- Service Corporation International (SCI): 2,16
- Assurant Inc (AIZ): 1,93
- Hillenbrand (HI): 2,35
- Carriage Services Inc (CSV): 2,12
- Matthews International (MATW): 2,61
(Forrás: Investing.com)
Hol kezdődik a temetkezés, és hol a többi?
Egy további probléma, hogy némelyik tőzsdei cégnek csak a tevékenysége egy része a temetkezés, más területeken is aktív. Például a hárommilliárd dollár körüli kapitalizációjú Hillenbrand (HI) a Yahoo Finance szerint “diverzifikált iparvállalatként működik” az Egyesült Államokban és nemzetközi szinten is.
Három szegmenséből csak az egyik, a Batesville üzletág fejleszt, gyárt, forgalmaz és értékesít temetkezési szolgáltatásokhoz termékeket és megoldásokat. (Tárolókat, urnákat, koporsókat, különféle egyedi és emléktárgyakat, valamint webalapú szoftvereket.)
Van olyan cég is, amely a szakmában marad, például a Pinelawn Cemetery (OTC:PLWN), kétmilliárd dollár körüli piaci kapitalizációval. Elsősorban hamvasztási szolgáltatásokat nyújt, de temetőt is üzemeltet a New York állambeli Farmingdale-ben. (Földbe temetést, mauzóleumi sírhelyet, hamvasztást és gyepes kriptasírhelyet is kínál – írta róla a Yahoo Finance.)
Hogy biztos legyen a temetésed
Az Assurant egy Delaware állambeli vállalat, amely durván hétmilliárd dollárt ér. Érdekessége, hogy piacvezető az “előre finanszírozott temetési biztosítások terén”, az eladott új szerződések értéke alapján. Az előre finanszírozott temetési biztosítások olyan életjáradéki vagy életbiztosítási juttatásokat kínálnak, amelyek felhasználhatók a temetési költségek kifizetésére.
A legnagyobb a szektorban a Service Corporation International (SCI), tízmilliárd dollár feletti tőzsdei mérettel. A vállalatot 1962-ben alapították, székhelye a texasi Houstonban található. Temetkezési termékeket és szolgáltatásokat nyújt az Egyesült Államokban és Kanadában is.
Méregdrága koporsók
Ám a legnagyobb temetkezési cégnek a Yahoo a Walmart-ot (WMT) titulálja, amely pedig egyben a legnagyobb amerikai szupermarket-lánc is. (Óriási, négyszáz milliárd dollár feletti tőzsdei kapitalizációval.) Erre az a magyarázat, hogy a National Funeral Directors Association szerint az átlagos temetési költség az Egyesült Államokban 7848 dollár.
Ebből pedig a koporsó a legdrágább tétel minden temetésen, mivel átlagosan 2200 dollárba kerül. A fogyasztók pedig a Walmart áruházaiban viszonylag olcsó koporsókat vásárolhatnak, már 2009 óta.
Ne vágyjon nagyon temetkezési részvényre
Minden azonban inkább csak érdekesség. Az amerikai részvények vásárlása jelenleg magyar magánbefektetők számára nem biztos, hogy jó ötlet, mivel jövőre romlik majd ezek adózása a számunkra. Európában pedig lényegében nem találtunk ezekhez hasonló befektetési terméket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.