10p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hétfőn lejtőre került a forint, ám féléves távlatban nem lehet rá panasz. Ahogy például az amerikai részvénypiacra sem. Az olaj ára lefelé, ezzel szemben a gázé felfelé tartott. Az arany drágult, a Bitcoin viszont stagnált.

Igen színes képet mutat a hétfői nap a befektetési piacokat nézve. Van példa szép erősödésekre nemzetközi szinten, a magyar piacokon azonban hiányzik az átütő erő. 

Bal lábbal kelt a forint

Rosszul kezdte a hetet a forint, ami nem jó hír a külföldi nyaralást tervező magyaroknak. Az euró jegyzése délelőtt a 374 forinton felett is járt. Az Erste devizapiaci kommentárja szerint hétfőn „gyászos” hazai beszerzőimenedzser-index adat látott napvilágot, ami meglehetősen rossz jel a feldolgozóipari kilátásokat illetően.

Az elemzők szerint ezen a héten az inflációs adatok és az S&P hitelminősítése mozgathatja a magyar eszközök árfolyamát.

Több forint kell egy euróhoz. Fotó: Depositphotos
Több forint kell egy euróhoz. Fotó: Depositphotos

A hétfői gyengülés ellenére a forint az idén eddig jól szerepelt. Több mint hat százalékkal erősödött az euróval, majdnem nyolc százalékkal a dollárral szemben. Ezzel a legjobb feltörekvő piaci devizák közé tartozik. Utóbbiak közül jól teljesített még egyebek mellett a mexikói peso, amely a dollárral szemben 10 százalékkal erősödött. A magyar deviza a régiós fizetőeszközökhöz - a lengyel zlotyhoz, a cseh koronához - képest is jobban teljesített. Ez elsősorban a magas forintkamatnak köszönhető. 

Sok tőzsdeindex zöldben, Budapest kivétel

A magyar tőzsdén hétfőn délelőtt még nem látszott egyértelmű irány. Nem sokkal 11 óra előtt 0,2
százalékos mínuszban volt a BUX index, ami minimális csökkenésnek felel meg. A vezető papírok közül az OTP 0,3, a Richter pedig 0,8 százalékos gyengülésben volt ekkor, a Mol ugyanakkor 0,4 százalékos erősödést mutatott. A Magyar Telekom 0,6 százalékkal került feljebb.

Az európai tőzsdék erősödéssel kezdték az év második felét. A befektetők ugyanis arra következtettek a viszonylag gyenge kínai makroadatokból, hogy a pekingi vezetés hamarosan ösztönzőcsomagokkal nyúl a gazdaság hóna alá. A Generali részvényei 4,3 százalékkal erősödtek arra a hírre, hogy a szabályozó hatóság hozzájárult ahhoz, hogy a családi kézben lévő Delfin befektetési cég tulajdonrésze 10 százalék fölé emelkedjen a biztosítótársaságban.

A Tesla frankfurti tőzsdén forgó papírjainak ára 4,9 százalékkal nőtt, miután a villanyautó-gyártó a várnál jobb második negyedéves értékesítésről számolt be. 

A páneurópai STOXX-600 index 0,2 százalékos pluszt hozott össze a nyitás után. A frankfurti DAX, párizsi CAC-40 és a londoni FTSE-100 hasonló mértékben erősödött. 

Tempós rajt Ázsiában

Az ázsiai tőzsdék erősödtek, miután a nem hivatalos mutatók a feldolgozóipar vártnál nagyobb bővülését mutatták. A kínai Caixin feldolgozóipari beszerzőimenedzser-index a Reuters felmérése alapján júniusra a várt 50,2 pont helyett 50,5 pont lett. Eközben a hivatalos PMI a harmadik egymást követő hónapban mutatott zsugorodást. Emellett a hét végi kedvező amerikai hírek is adtak némi házszelet az ázsiai részvénypiacoknak. A japán Nikkei index 1,46 százalékkal nőtt a tőzsdenyitás után. A kínai Shanghai Composite 0,72, a hongkongi Hang Seng 1,29 százalékkal kúszott feljebb. A dél-koreai Kospi 1,39 százalékos pluszt szedett össze. Az ausztrál S&P/ASX-200 0,27 százalékkal araszolt feljebb. 

A dollár gyengült a világ jelentős valutáiból álló devizakosárral szemben, miután a viszonylag kedvező inflációs adatok alapján úgy tűnik, hogy a Fed monetáris szigorító ciklusának végéhez közeledik. A dollárindex 0,42 százalékkal csökkent. Az euró 0,4 százalékkal, 1,0908 dollár/euróra erősödött a dollárral szemben a hét végén. A jen a dollárral és az euróval szemben is lényegében változatlan árfolyamon 144,38 jen/dolláron, illetve 157,495 jen/eurón kezdte a hetet. Az amerikai valutával szemben japán társa kilenc százalékot gyengült az első félévben. A jen/euró árfolyam június utolsó hetében megjárta a 15 éves mélypontot jelentő 158 jenes szintet.

A mesterséges intelligencia húzta az amerikai részvénypiacot, kérdés,v mennyire mesterséges a növekedés

Amerikára nem lehetett panasz. Az amerikai tőzsdeindexek június utolsó kereskedési napján is folytatták az erősödésüket, egy-másfél ponttal növelve az értéküket. Az egész júniust tekintve az S&P-500 tavaly október óta a legjobb hónapját zárta 6,5 százalékos plusszal. A Nasdaq 6,6 százalékkal erősödött. Ez a két index a negyedik egymás követő növekedést hozó hónapon van túl. A Dow Jones 4,6 százalékos plusszal november óta nem látott erősödést produkált. A második negyedévet 8,3, 12,8 és 3,4 százalékos erősödéssel zárták a mutatók. Az S&P-500 az első félévben 15,9 százalékkal nőtt, ami 2019 első fele óta a legjobb eredmény. A Nasdaq 31,7 százalékos erősödése negyven éve, 1983 első féléve óta nem látott ugrás és az 1999-es technológiai tőzsdei buborék felfúvódása óta a legnagyobb növekedés. A Dow Jones 3,8 százalékkal erősödött január és június között.

A félév sikere két okra vezethető vissza. Az egyik a mesterséges intelligencia előretörése. A befektetők óriási keresletre számítanak ezen a piacon, ezért lelkesen vásárolták a technológiai cégek papírjait. A Nvidia részvénye egy év alatt 189 százalékkal erősödött, az Apple értéke háromezer milliárd dollár körül jár.

A siker másik tényezője az infláció enyhülése. A befektetők ennek alapján arra számítanak, hogy a Fed visszafogottan fogja szigorítani a hitelfelvételeket. Májusban 3,8 százalékkal voltak magasabban az árak, mint 2022 májusában, ami a legalacsonyabb adat az USA-ban 2021 áprilisa óta. Eközben a korrigált adat szerint a GDP éves összehasonlításban két százalékkal nőtt az első negyedévben, ami sokkal jobb az 1,3 százalékos előzetes adatnál. A Michigani Egyetem júniusi fogyasztói bizalmi indexe 64,4 pont lett, ami négy hónapos csúcs. Elemzők szerint a Fed júliusban újra emelni fogja az alapkamatát, ám ha az adatok továbbra is javuló képet festenek a gazdaságról, akkor megállhatnak a hitelköltségek szigorításával. 

Ami a tőzsdéket illeti,v a jó első félév ellenére az év hátralévő része hullámzó árfolyamokat hozhat. Sokan úgy dönthetnek, hogy zsebre teszik az év első részében megszerzett profitjukat. Chris Fasciano, a Commonwealth Financial Network pénzügyi szolgáltató cég portfoliómenedzsere szerint a piaci szereplők immáron jelentős recesszió helyett az amerikai gazdaság soft landingjára számítanak.

Árfolyamok és grafikonok

Hogyan szerepel az olaj és a gáz?

Az olaj ára kicsit nőtt június utolsó napjaiban, ám 2023 második negyedévében már a negyedik egymás követő negyedévben gyengült. Hétfőn ismét kicsit gyengült a jegyzés, miután a Fed várható kamatemelésének hatása felülmúlja a szorosabb kínálatról szóló előrejelzéseket. A befektetők ugyanis a kereslet mérséklődésére számítanak. A WTI hordójáért 70,41 dollárt, a Brentért hordónként 75,21 dollárt kellett adni az első júliusi kereskedési napon.

Az utóbbi negyedéveket nézve lefelé menetel az olajár. Fotó: Depositphotos
Az utóbbi negyedéveket nézve lefelé menetel az olajár. Fotó: Depositphotos

A földgáz ára az európai piacon júniusban tavaly nyár óta nem látott havi növekedési tempóval
emelkedett. Egy hónap alatt 30 százalékos volt a növekedés, ezen belül a hónap utolsó kereskedési napján is meghaladta az egy eurót a drágulás. Európában augusztusi szállításra 35 euró/Mwh körüli áron lehetett földgázt vásárolni a hollandiai gáztőzsdén. Európa még mindig keresi stabil földgázellátásának módját,v azt követően, hogy az Ukrajna ellen indult agresszió után igyekszik leválni a vezetéken érkező orosz gázszállításokról. Ez bizonytalanná, ingadozóvá teszi az energiahordozó árát. A gáztározók feltöltöttsége ugyan 77 százalékos, ami magasabb az évnek  ebben a szakaszában szokásosnál, de az LNG-szállítmányokért versenyezni kell az ázsiai vevőkkel. Emellett a piac érzékeny azokra a leállásokra, amelyeket a norvégiai földgáz-infrastruktúrában végzet karbantartások okoznak. Hétfőn egyébként a gáz tovább drágult, délelőtt, 37 euró fölé, ami az előző záráshoz képest 0,8 százalékos plusznak felel meg. 

Az arany ára a dollár gyengülésével szemben mozogva nőtt. Hétfőn reggel unciánként 1916 és 1917 dollár között mozgott a jegyzés.

A kriptodevizák közül a Bitcoin jegyzése hétfőn délelőtt stagnálást mutatott az előző napi záráshoz képest, január elejéhez képest viszont 80 százalék feletti többletet hozott össze. Az Ethereum hétfőn közel egy százalékos gyengüléssel nyitott, az év elejéhez képest ugyanakkor majdnem 30 százalékos pluszt ért el.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Érdekes, fontos hírek a céges világból

Az Equilor összefoglalója több részvénypiacon érdekelt nagyvállalatot említ. 

  • A Goldman Sachs kiléphet az Apple Card partneri megállapodásból az American Express javára. Az Apple még 2019-ben indította meg együttműködését az amerikai nagybankkal. David Solomon, a Goldman vezére idén korábban arról beszélt, hogy új stratégiai irányokat akar a cég megvizsgálni a fogyasztói üzletágban, aminek része lehet a mostani értesülés. Az American Express zárás utáni kereskedésben közel 0,9 százalékkal emelkedett. Ugyancsak a Goldman Sachs számolt be arról, hogy a cég növekvő bedőlési aránnyal számol a kínai építőiparhoz kapcsolódó bóvli kötvényeken. A befektetési bank 28 százalékra emelte a szóban forgó kötvényeken várható csődrátát a korábbi 19 százalékról. A várakozás rontását a nem kellő mértékű és kevésbé előre látható gazdaságpolitikai lazítással indokolta a Goldman. A száz legnagyobb fejlesztő adatai alapján számolt kínai új lakások értékesítése júniusban 28 százalékkal csökkent éves alapon az előzetes adatközlés szerint.
  • Vártnál magasabb értékesítési számokat tett közzé a Tesla és a kínai BYD. Az amerikai vállalat több, mint 466 ezer autót szállított le világszerte a második negyedévben, felülmúlva a 448 ezer darab körüli várakozásokat. A növekvő értékesítés visszaigazolja a Tesla azon igyekezetét, hogy az árak csökkentésével párhuzamosan emeljék a volument. A Tesla július 19-én teszi közzé negyedéves eredményeit. A kínai elektromosautó-gyártó vállalat eközben 700 ezer darab fölé emelete az értékesítést, azonban ennek csak körülbelül a fele tisztán elektromos modell. A BYD 3,9 százalékkal emelkedett ma reggel a hongkongi tőzsdén.
  • Az Apple csökkentheti a nemrég bemutatott Vision Pro headsetjének értékesítési terveit. A Financial Times mai értesülései szerint a terv most már kevesebb, mint 400 ezer darab lenne a 3,5 ezer dolláros eszközből, míg a korábbi belső vállalati célok egymilliós darabszámról szóltak az FT szerint. Az Apple nem kommentálta az értesülést. A pénteki kereskedésben az Apple árfolyama 193,97 dolláron zárt, ezzel 51 milliárd dollárral meghaladta a háromezermilliárd dolláros szintet a vállalat piaci értéke. 
  • Vételre ajánlja a Carnival részvényeit a Jefferies. A korábbi tartásról vételre javították az ajánlást, a célárfolyamot pedig közel háromszorosára, 9 dollárról 25 dollárra emelte a David Katz, a Jefferies elemzője. A vállalatot követő elemzők közül 12-en vételre, 6-an tartásra, 4-en eladásra javasolják, a medián célárfolyam 17 dollár. Az árfolyam 9,73 százalékos emelkedéssel, 18,83 dolláron zárt pénteken. 
  • Nem fogadták jól a Constellation Brands kedvező eredményeit a befektetők. A társaság, mely többek között a Corona, a Pacifico és a Modelo sörök gyártója, 2,91 dolláros egy részvényre jutó eredményt ért el az előző negyedévben, szemben a 2,83 dolláros előrejelzésekkel. Az árbevétel a várt 2,47 milliárd dollár helyett 2,52 milliárd dollárt tett ki. A menedzsment az egész évre szóló eredményelőrejelzést részvényenként 9,35 dollárról 9,65 dollárra emelte. Ennek ellenére jelentős csökkenéssel nyitott az árfolyam a pénteki kereskedésben, végül 0,29 százalékos mínuszban zárt. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG