A KBC Equitas szerint az eurozóna nem fog szétesni 2012-ben, mert az erőszakos széthullás nem szokásos, az önkéntes kilépés pedig nem racionális, de a politikai bizonytalanságok továbbra is erősek lesznek. Ez jelentős volatilitást kölcsönözhet a piacoknak. Az EKB (ECB) szerepe várhatóan megváltozik, gyakorlatilag friss pénzt pumpál a gazdaságba, forrásokat juttat a rendszerbe a kötvénypiacok megmentése érdekében.
Nem lesz depresszió, csak recesszió
Ezek alapján úgy gondolják, hogy nem lesz depresszió, azaz elhúzódó, súlyos recesszió Európában, lesz recesszió, de csekélyebb, mint a korábbi sejtések mutatták, az európai QE (quantitative easing, mennyiségi könnyítés) miatt. Reálhozamot elérni nagyon nehéz lesz 20121-ben, mivel az infláció a csekély nominális európai kötvényhozamokat elviszi majd.
Az USA várhatóan ellenállóbb lesz a válsággal szemben, mint Európa, a dollár pedig erősödni fog, várhatóan 1,2 alá süllyed az euró/dollár az idén. Az amerikai fiskális stimulus megszűnése visszavetheti a fogyasztást és a profitokat, a részvénypiacokon pedig oldalazás jöhet. A részvénypiacok az elemző szerint nem túl olcsók, közepesen olcsóknak mondhatók, inkább a várakozások túl magasak.
Ne a piacot vedd meg, hanem egy konkrét papírt
Sok tényező még nem épült be a részvényárfolyamokba, például az utóbbi időben az USA-ban sorozatban jönnek a profit warning-ok, prognózis-csökkentések. Amíg a várakozások helyükre nem kerülnek, addig a részvénypiacok stagnálhatnak. Nem lesz érdemes egész részvénypiacokra fogadni, inkább egyedi sztorikat érdemes keresni egyedi részvényekben.
Az olajár várhatóan nem fog csökkenni az idén, az arany pedig lefelé veheti az irányt. Az elemző értetlenül áll az előtt, miért ment fel annak idején 1900 dollár környékére az arany ára, nincsnek apokaliptikus forgatókönyvek, nem várható ultramély recesszió, összeomlás sem, ami az arany újabb szárnyalását, csúcsait indokolja.
Jöhet újabb olajpiaci sokk
Az olaj esetében viszont nem látnak arra okot, hogy miért is csökkenjen az árfolyam. Az olajpiacot egyrészt a recessziós várakozások, másrészt a politikai feszültségek befolyásolják. A KBC Equitas szerint egyik oldalnak sincsen teljesen igaza, sem túl mély recesszió, sem mély politikai válság nem valószínű, de mindez már beépült az olaj árába. Ha újabb sokk érné az olajpiacot, az biztosan felfelé mozdítaná el az energiahordozó árát.
Akkor jár jól valaki Somi András szerint, ha országonként, régiónként is alaposan diverzifikál és nem elsősorban Magyarországra koncentrál. Azért lassan érdemes lehet magyar papírokban is gondolkozni. Az EU-IMF-tárgyalások sok izgalmat tartogathatnak a következő hetekben, de sok minden beépült már a hazai árfolyamokba, és azok mesterségesen alacsonynak is tekinthetők. Hosszú távra, NYESZ vagy TBSZ-számlára már megérheti hazai részvényeket vásárolni, érdemes figyelni a beszállási pontokat. A cég alapvetően bízik a hazai eszközökben, magas hozamot vár tőlük.
Melyik hazai céget szeressük legjobban?
Rengeteg negatív hír árazódott be a részvénypiacon, de a BUX index nem volt különösebben alulteljesítő tavaly. Az OTP egyfajta makrorészvény, az egész hazai piacot képviseli, sőt az egész régióban is a leglikvidebb papír. Az, hogy az OTP túladott-e, attól függ, lesz-e megállapodás az IMF-el, és milyen – hangzott el a sajtóbeszélgetésen.
A Mol továbbra is vételen van a cég ajánlásai között, elemzőjük a régió legjobb olajcégének tartja. Kulcsfontosságú nála a kurdisztáni helyzet, ha igaznak bizonyulnának a Gulf Keystone-pletykák, az alaposan felértékelné a Mol-t is. Van még sok más kérdés, mint a horvátországi helyzet, az állami részvénypakett sorsa vagy az osztalékfizetés kérdése, de a kurdisztáni kép a legfontosabb.
Vigyázó szemetek skizofréniára vessétek
A Richter esetében minden a termékeken múlik, a nagy durranás a Cariprazine skizofréniás gyógyszer befutása lehet, a következő fázis februárban várható. A cég november óta vételen van a KBC Securitiesnél, főleg a termékek pozitív kilátásai miatt. Technikai szemmel pedig 38 ezer forint felett tetszetős a papír grafikonja. Ha viszont az említett gyógyszer mégsem jönne be, az komoly zuhanást okozhat a papír árfolyamában.
A négy nagy cég közül a Magyar Telekomot kedveli legkevésbé a KBC Equitas, túl sok bizonytalanságot lát a növekedési kilátásokkal, a szektoradókkal kapcsolatban. A társaság rövid ideje a kisebb papírokat is elkezdte követni és értékelni, a Pannergyben és az Állami Nyomdában például látnak jó lehetőségeket.