A keddi emelkedések után az inflációval és a delta variánssal kapcsolatos aggodalmak miatt süllyednek állítólag az európai tőzsdeindexek szerdán, de ez már régóta bármely nap elmondható. A Volkswagen alulmaradt egy perben Ohio államban még a dízel-botrány kapcsán, emiatt a részvény a DAX egyik fő visszahúzó erejének bizonyul. A német mutató 0,8, a brit és francia párja 0,7 százalékkal süllyed.
Rossz hírek jöttek Ázsiából, ahol egyre több lezárást rendelnek el a delta variáns miatt. Ráadásul a japán ipari termelés messze elmaradt a várakozásoktól. Az ázsiai tőzsdék vegyesek, Kínában szerény emelkedés, Japánban és Hong Kongban csökkenés látható.
Itthon a BUX index a reggeli szerény pluszból nullába ment vissza, az OTP 0,15 százalékkal emelkedik, a Mol és a Richter hasonló mértékben süllyed. A Telekom fél százalékkal lett olcsóbb. A forint kissé gyengül, az euró 351,90. Az IFM megemelte a magyar gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseit.
Ma Amerikában foglalkoztatási adatokat, Európában inflációs számokat és a francia GDP értékét tárják a nyilvánosság elé.
Frissítés: Az inflációs adatok magyar idő szerint 11-kor érkeztek, az Eurózónából a közgazdászok a Reuters konszenzusa szerint év/év alapon 1,9 százalékot vártak. Az eredmény pontosan ekkora lett, a hírre nem változott jelentősen a tőzsdei hangulat.
Csúszik az OPEC-értekezlet, erősödik az olaj
Az OPEC+ szervezet egy nappal elhalasztotta a csütörtökre tervezett tárgyalásokat, hogy több időt biztosítsanak az olajtermelés növelésével kapcsolatos kompromisszum kialakításához – tudósított a Bloomberg.com. A nyersolaj ára 2009 óta nem emelkedett ekkorát egyik félévben sem. Az olaj ma pár nap gyengélkedés után emelkedéssel kezdett, de már csak stagnálni tud.
A növekvő nyersanyagárak többféle fejfájást is okoznak a politikai döntéshozóknak. Ilyen az emelkedő inflációs várakozások kérdése, amelyek a központi bankokat kamatemelésre ösztönözve megdrágíthatják a fenntartható energiaforrásokra történő beruházásokat. Ez az árupiaci cégek nyereségének növekedéséhez vezetett, de a magasabb árak végül a fogyasztókat fogják elérni – írja a portál.
Utoljára decemberben csúszott az OPEC-értekezlet, akkor (is?) Oroszország és Szaúd-Arábia nézeteltérései miatt.
A Modernának jót tett a delta-variáns
A delta mutációról szóló hírekre emelkedik a Moderna részvénye az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
A védőoltásuk hatásos a gyorsan terjedő delta variánssal szemben is, ráadásul India engedélyezte ezen vakcinák importját a világ második legnépesebb országába. Itt a variáns nagyon gyorsan terjed, és a lakosság mindössze négy százaléka van beoltva, így gyakorlatilag bármennyi vakcinát képesek felszívni a piacról.
A hír hatására a Moderna részvényei 5,2 százalékot emelkedtek.
A high-tech és az ESG marad a legjobb befektetés?
Bár a részvénypiacok értékeltségi mutatói meghaladják az elmúlt húsz év átlagát, továbbra sem látható olyan befektetés, ami “felveszi a versenyt a részvények hozamlehetőségével” – állítják az UNION Biztosító elemzői.
A tech-szektor papírjai a jövőben is felülteljesíthetik a részvénypiacot. Bár túlértékeltté vált a technológiai szektor, a Nasdaq index egy év alatt mintegy 47 százalékkal emelkedett, az iparági innovációnak köszönhetően a jövőben is az egyik legmagasabb hozamot várhatjuk tőle.
A biztosító elemzői szerint a techcégek közül ígéretes a
- Zynga videojáték-fejlesztő, a
- kibertámadások ellen védelmet kínáló Symantec
- vagy a McAfee Corporation,
- a lézeres nyomtatási technológiával foglalkozó 3D System.
A technológiai szektor mellett az ESG-befektetésektől is magas hozamot várnak.
Miközben ugyanis az S&P 500 index mintegy 40 százalékkal emelkedett 12 hónap alatt, a zöldenergiával foglalkozó cégek 90 százalékkal mentek egy év alatt. (Az S&P Global Clean Energy Index alapján.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.