(Fotó: BÉT) |
Reggel a kínaiak megint alakítottak, ezúttal az ottani jegybank nem gyengítette, hanem erősítette a jüant. Ennek ellenére megint nagyot, 5-6 százalékkal estek a részvényárak. A befektetők múlt héten többször a jüan leértékelése miatt küldték a padlóra az árfolyamokat, mondván, hogy ez a gazdaság nehéz helyzetére, valamint erős tőkekiáramlásra enged következtetni. Most meg az ellenkezője miatt, mert állítólag elbizonytalanodtak, hogy mit is akar a jegybank, a bizonytalanság pedig nem tesz jót a tőzsdének.
Európa ennek ellenére a nap nagy részében pluszban volt, a déli fél százalék körüli, majd még magasabb emelkedés azonban a nap végére elolvadt, és szerény, 0,2-0,4 százalékos mínuszba mentek az indexek. Ebben nagy szerepe lehetett az amerikai tőzsdék biztató kezdet utáni gyengélkedésének is.
Újra és újra van lejjebb az olajnál
Valójában nehéz jól látható okot felfedezni a nap közbeni hangulatváltozásra, de az olaj újra erőre kapó zuhanása lehet az egyik. A WTI 32 dollár alá süllyedt, a Brent is közelített ehhez a határhoz, ez újabb 4-5 százalékos zuhanás.
A BUX index a nap nagy részében 1-2 ezrelékes pluszban volt, aztán a záró szakaszban 2 ezrelékes mínuszba fordult. A Richter továbbra is rekordot rekordra halmoz, ma 1,8 százalékkal 5840 forintra emelkedett. A Mollal csúnyán elbántak, 2,5 százalékkal 13 600 forintra esett. Az OTP délután pluszban volt, de a zárásban 0,4 százalékos mínuszba lökték, 5875 forintra. A Telekom egy forinttal emelkedett.
Hatalmasra nőtt a pesszimizmus a németeknél
A Mol beszünteti tevékenységét az Akri-Bijeel Blokkban Irak Kurdisztáni Régiójában – jelentették be kora reggel. Ez azonban vélhetően nem okozott sok változást a papír árfolyamában, hiszen reggel a részvény sokáig csak szerény mínuszban mozgott. Az esése inkább az olaj árával függhet össze.
További árfolyamok>>>>> |
A Handelsblatt szokásos heti, már az újévi árzuhanás után készült kisbefektetői felmérésén még sohasem volt ilyen rossz a hangulat: a befektetők 73 százaléka úgy nyilatkozott, hogy szerinte a DAX lefelé tartó trendben mozog. Ráadásul ez az érték robbanásszerűen, 61 százalékponttal (!) emelkedett az előző héthez képest.
Csökkenhetnek az amerikai profitok
Európában a Glencore nyersanyagcég öt százalékkal zuhant, a Royal Dutch Shell olajtársaság pedig 1,5 százalék körüli mértékben. Az amerikai piacon a Micron chipgyártó öt százalékkal esett, az Apple viszont magához tért kissé, 1,3 százalékos pluszban volt nemrég.
Az Alcoa ma zárás után esedékes gyorsjelentésével elindul az újabb gyorsjelentési szezon az USA-ban. Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele és a Concorde Értékpapír blogja is azt írja, hogy a vállalatok profitja összességében csökkenhet. Az utóbbi szerint főleg a nyersanyagcégek miatt lesz esés, azok figyelembe vétele nélkül stagnálnának a profitok.
Készüljünk a gyengébb forintra
Az Equilor reggeli hírlevele szerint 320 forintos euróra készülhetünk, a pénteki kereskedésben ugyanis meghatározó ellenállást lépett át az EUR/HUF. „A következő fontos szint 318-nál található, ami néhány napon belül elérhető lehet” – írták. (A ma esti 317,60-as árfolyammal ez kis híján el is értük.)
A cég hosszú távon mindenképpen gyengülő pályán látja a forintot, elsősorban gazdasági okokból, mint a strukturális változások hiánya, illetve hogy a forint gyengülése nem áll ellentétben kormány gazdasági terveivel.