Enyhe mínuszokban zártak az amerikai tőzsdék, miután a befektetőkben kétségek merültek fel a pénteken még optimistán fogadott amerikai-kínai részleges kereskedelmi megállapodás kapcsán. A negatív hangulat az ázsiai börzék közül a kínaira és a hongkongira is átragadt, az alól csupán a japán tudta kivonni magát, az viszont masszívan, 2 százalékot közelítő pluszban állt kedd reggel. A határidős jegyzések és a tőzsdén kívüli kereskedés alapján pedig Európában is a hétfői veszteséges zárás csekély pozitív korrekciójára lehetett számítani. Az olajárak nagyot zakóztak, a hétfői két százalékos csökkenést kedden további eggyel fejelték meg, így a Brent 59 dollár alatt, míg az észak-amerikai valamivel 53 dollár felett kezdte a napot. Az arany gyengült, unciája 1500 dollár alatt tanyázott. A forint pedig az euróval szemben a 331-332-es sávban ingadozott.
Lássuk, mi mozgathatja ma a pénz- és tőkepiacokat.
1. Mégsem olyan szép a kereskedelmi megállapodás fekvése
Kína ugyanis további egyeztetéseket szeretne, mielőtt Hszi Csin-ping aláírja a múlt pénteki előzetes megállapodás végleges változatát. Úgy hírlik, Peking a decemberre tervezett amerikai tarifaemeléseket szeretné elkerülni, így annak elengedéséhez kötné a megállapodást. Ám az Egyesült Államok tegnap jelezte, hogy erre nem hajlandó, mondván, a decemberi tarifaemelés nem része a pénteki részleges megállapodásnak – ez kedvetlenítette el a befektetőket.
2. Brexit: két nap az uniós csúcsig
Ami azt jelenti, hogy csütörtökig meg kellene egyezni a brit kilépésről szóló megállapodás részleteiről, ellenkező esetben – a brit parlament korábbi döntése alapján – Boris Johnson kormányfőnek újabb halasztást kellene kérnie, ami nyilvánvalóan komoly politikai kudarcot jelentene a számára. A soros uniós elnökséget betöltő finn miniszterelnök jelezte, több időre van szükség a megállapodáshoz, s szerdán döntenek arról, lesz-e a tarsolyukban bármilyen tervezet a holnaputáni csúcson. Ugyanakkor Michel Barnier EU-s főtárgyaló ma reggel azt mondta, a héten lehetséges egy megállapodás a Brexitről, s optimista hangnemben fogalmazott a kilépést előkészítő munkáról, aminek hatására a font a kora reggeli órákban felfelé vette az irányt – hívták fel a figyelmet a KBC Equitas elemzői.
3. Magasabb fokozatba kapcsolnak a gyorsjelentések
Ma délután az amerikai tőzsdei nyitás előtt a JP Morgan, a Goldman Sachs, a Citigroup és a Wells Fargo számaira lehet figyelni. Míg az Equilor a kereskedelmi bankoknál a nyereség növekedésére, addig a befektetési bankoknál a csökkenésére számít.
4. Új tulajdonosa lett a Richter partnerének
Az amerikai Allergan részvényesei ugyanis a tegnap rendkívüli közgyűlésükön elfogadták az AbbVie 63 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát. Ami azt jelenti, hogy ezentúl az AbbVie fogja forgalmazni a Richter Vraylar névre hallgató gyógyszerét az Egyesült Államokban, amelynek bevétele után a Richter közel 19 százalékos részesedést kap royalty formájában. A hír pozitívan értékelhető, miután az AbbVie értékesítési ereje nagyobb az Allerganénál, így a tranzakcióval a Vraylar piaci részesedése is tovább növekedhet.
5. A Mol is jó hírt kapott
Nevezetesen, hogy hamarosan megegyezés születhet a klórszennyezett olaj ügyében. A hazai olajtársaság május 14-ei nyilatkozata alapján 100 kilótonna szennyezett olajat volt kénytelen kiemelni a vezetékből, és elraktározni, amit aztán különféle technológiai folyamatokkal tisztítanak meg. A Transznyeft olajvezeték-üzemelő vállalat hordónként 15 dollár kártérítést ajánlott fel, ami számítások szerint összesen 11 millió dollár összeget jelenthet a Mol-nak.
6. Vigyázó szemek a Mészáros-papírokon és az OTP-n
Az Opus Global, a 4iG és az Appeninn árfolyama egyaránt nagyot csökkent annak hatására, hogy az önkormányzati választásokon a kormányzó Fidesz sok pozíciót veszített. Az OTP viszont megközelítette a 13 250 forintos, idén áprilisban elért történelmi rekordját. Érdekes lesz ma figyelni, merre indulnak ma e papírok.