Egy kereskedő a New York-i tőzsdén augusztus 24-én. EPA/Justin Lane |
Hétfőn pánikba hajló, óriási eladási hullám tarolta le a tőzsdéket világszerte. Európában 4-6 százalékos veszteséggel zártak a vezető tőzsdeindexek, Amerikában is elképesztően izgalmas volt a kereskedési nap: a Dow soha nem látott mértékben, több mint 1000 pontot esett a nyitás után, ahonnan aztán erős tempóban kapaszkodott vissza, a végén aztán mégis csak veszteségben zárt: a vezető indexek 3 és 4 százalék közötti mínusszal hozták le a fekete hétfőt a tengerentúlon.
Véletlenül (?) elkottyantott valamit az Apple vezére
A nap érdekességére egyébként az Equilor hívja fel a figyelmet: a tegnapi általános eladási hullámban az Apple részvényei még emelkedtek is egy szakaszban, mivel Tim Cook, az Apple vezérigazgatója jó híreket közölt a kínai eladásokról - ezzel azonban információkat szivárogtatott ki publikus megjelenésük előtt.
Kínában még mindig tart a pánik
A pánikszerű eladások Kínából indultak, ahol ma hajnalban egy kicsit enyhült a nyomás: a kínai jegybank a pletykák szerint további monetáris lazítási eszközökhöz nyúlhat (a kötelező tartalékráta csökkentéséről szól a zuhanyhíradó). Sokat ez a hír sem segített: a kínai Shanghai Composite index 2014-es szintjén, 3000 pont alatt, 6,6% csökkenéssel zárta a keddi napot.
Európa összeszedi magát?
A befektetők azonban úgy tűnik, elkezdték magukban a helyükre tenni a dolgokat: erősödik az a nézet, hogy a válsághelyzet ugyan a teljes globális gazdaságra hat, azonban mégiscsak elsősorban kínai sztori. Az európai tőzsdék ugyanis a keddi nyitásban nem esnek tovább: több mint 1 százalékos pluszban nyitottak a vezető indexek.
Ezzel persze messze nincs ledolgozva az elmúlt időszak vesztesége, és a helyzet igencsak kiélezett, de két dolgot nem szabad figyelmen kívül hagyni: a mai pluszos európai nyitás az újabb masszív kínai veszteség ellenére következett be, valamint azt, hogy a tőzsdeindexek egyébként történelmi csúcsokról estek lefelé - sokan már a kínai pánik nélkül is valami hasonló korrekcióra figyelmeztettek korábban is.
Az európai és amerikai makroadatok egészében véve jók - ebből egyébként ma is kapunk egy csokorral: jön a német GDP-adat, lengyel munkanélküliségi ráta, német IFO üzleti hangulatindex, magyar jegybanki kamatdöntés, USA újlakás építések, USA Conference Board fogyasztói bizalmi index, USA Richmondi Fed feldolgozóipari index. |
Az OTP matekozott egyet
Budapesten is óvatos erősödéssel indul a nap, neged óra alatt fél százalék körüli BUX-plusz jött össze. A vezető részvények nyeresége egyelőre 1 százalék alatt van, a Mol csak stagnál.
Az OTP közzétette, hogy 6 milliárdos veszteséggel számol a devizás autóhitelek forintosítása kapcsán, ez valamivel kedvezőbb a várakozásoknál.
A forint meglepően jó erőben van
A forint hétfő délelőtt gyengült, az euró árfolyama felment 316 forintig is, de azután délutánra 313,20-ra esett vissza, ami még kis erősödés is péntekhez képest. Az éjszakát meghökkentően erősen töltötte a forint, 311-nél "aludt" az euró.
Kedd reggel sincs komoly elmozdukás, 313 alatt jár az euró árfolyama.
Az olaj csak zuhan
Hétfőn öt éves mélységbe süllyedt az olaj ára, a WTI olajfajta 38 dollárig esett hordónként, azóta sem sikerült érdemben erősödni.
A WTI olajfajta ára |
A kínálat bőséges, főleg Amerika önti az olajat a piacra, de a nemrég a piacra visszaengedett Irán sem fogja vissza termelését - miközben a kereslet bővülése sehol sincs, főleg a kínai gazdaság múlja alul a várakozásokat. Az autósok szép hetek elé néznek.