Mérsékelt erősödéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsdék irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 15,53 ponttal, 0,04 százalékkal, 35 515,38 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutatója 7,98 ponttal, 0,18 százalékkal emelkedett, és 4468,82 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 6,6 ponttal, 0,04 százalékkal emelkedett, így 14 822,9 ponton végzett. Az új hét azonban új, kedvezőtlen híreket hozott, ami inkább az eladások felé billentette a befektetőket.
Az afgán helyzet és a járvány
A hétvégén gyakorlatilag befejeződött a tálibok villámháborúja. Az iszlámista erők néhány nap alatt leigázták az országot, fejvesztett menekülésre kényszerítve a nyugati országok polgárait és diplomatáit. Az eset kapcsán számos kommentár veti Joe Biden amerikai elnök szemére, hogy elhibázott volt az amerikai csapatkivonás, amelyet követően gyakorlatilag minimális ellenállás mellett tudták a tálibok megkaparintani a hatalmat.
Az is aggasztóan hat, hogy az oltási programok előrehaladása ellenére a koronavírus-fertőzöttek száma a nyugati országokban és Kínában is növekszik. A regisztrált esetek ugyan messze vannak a második vagy a harmadik hullám csúcspontjaitól. Ugyanakkor Kínában például újra nagyon szigorú korlátozásokat rendeltek el, amelyeknek gazdasági kihatása is van. Így például az elmúlt napokban újra részlegesen lezárták az ország legnagyobb tengeri kikötőjét, amely a globális ellátási láncokban is fennakadásokkal járhat a szakértők szerint.
Csalódást keltő adatok érkeztek Kínából
A várakozásoknál is nagyobb ütemben lassult a kínai ipar és kiskereskedelem növekedése júliusban, amikor az ország több területén ismét felbukkant a koronavírus-járvány, egyes régiókban pedig heves esőzések okozta áradások pusztítottak. A kínai statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatai szerint az ipari termelés júliusban 6,4 százalékkal növekedett éves összevetésben. Elemzők 7,8 százalékos bővülést valószínűsítettek a júniusban jegyzett, 8,3 százalékos növekedést követően. Havi összevetésben júliusban 0,30 százalékos bővülést regisztráltak az előző hónaphoz képest, míg az év első hét hónapját tekintve a kínai ipar 14,4 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával összevetve.
A termelés kiemelkedően erős növekedését mérték az autóipar új energiával működő járművek termelésével foglalkozó ágazatában: a bővülés mértéke júliusban elérte a 162,7 százalékot éves összehasonlításban, ismét erősödve a júniusi, 135,3 százalék után. Az autóipar egészét tekintve azonban továbbra is visszaesést regisztráltak: a termelés júliusban 15,8 százalékkal zsugorodott a szektorban éves összevetésben.
A kiskereskedelmi forgalom 8,5 százalékkal nőtt júliusban a múlt év azonos időszakához képest. Elemzők 11,5 százalékos bővülést jósoltak a júniusi, 12,1 százalékos növekedés után. A vártnál gyengébb adat azonban így is a kiskereskedelem tizenegyedik hónapja tartó növekedését tükrözte. Tavaly júliusban a kiskereskedelmi forgalom még 1,1 százalékos zsugorodást mutatott. A kiskereskedelem forgalma havi összevetésben 0,13 százalékkal visszaesett júniushoz képest, míg január-júliusban 20,7 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával összehasonlítva.
A statisztikai hivatal az adatok által egy időben közzétett közleményében rámutatott: a júliusi adatok hátterében a globális járványhelyzet alakulása miatti, kiszámíthatatlan külső környezet mellett a Kína területén ismét felbukkanó járványgócok, valamint a szélsőséges időjárás okozta természeti katasztrófák állnak. Aláhúzták: a gazdaság helyreállása még mindig instabil és egyenetlen.
Csökkenéssel nyitott a BÉT és Európa is
A negatív hírek hatására a vezető európai börzék eséssel indították a hetet. Az első két órát követően a német DAX 0,4 százalékos veszteségben állt, míg a londoni tőzsde irányadó indexe 0,8 százalékkal, a párizsi börze mutatója pedig 0,6 százalékkal gyengült.
A magyar piac sem volt képes a trendeknek ellentétes mozgásra, hiszen a BUX fél százalékot veszített. Ami a legfontosabb magyar papírokat illeti, az OTP 0,3 százalékot csökkenve 16630, a Mol 1,1 százalékos eséssel 2402 forint. Fél százalékot gyengült a Telekom papírja is, amely 434 forint. Ezzel szemben a Richter egy százalékos erősödést követően 8875 forint.
Stabilan indította a hetet a forint, a magyar fizetőeszköz ugyanis hétfőn reggel a 352-es szint alá jutott az euróval szemben. Nagy kérdés persze, hogy a lélektani 350-es szinttel mit tud kezdeni az árfolyam, míg ez alatt 349,48-nál húzódik újabb támasz, alatta pedig 347,50-nél.
Az árupiacokon az olaj mutatott nagyobb mozgást, hiszen mind az Európában irányadó Brent, mind az Amerikában fontos WTI egy százalék körüli eséssel indította a hetet.