Utóbbi, RQFII néven ismert program kereteit a jelenlegi 70 milliárd jüanról (2,5 ezer milliárd forint) rekord magasságba, 200 milliárd jüanra (7,2 ezer milliárd forint) emelnék, erről a CSRC már elviekben megegyezett a kínai jegybankkal és a devizapiaci felügyeletért felelős szabályzószervvel, a SAFE-val is - jelentette be Kuo Su-csing, a szabályzó bizottság elnöke.
A tavaly decemberben életre hívott RQFII a kínai valuta nemzetközivé válását szolgálja, külföldi beruházók hongkongi jüan-alapokon keresztül fektethetnek be a szárazföldi Kína értékpapírpiacain. Kezdeti összege 20 milliárd jüan (720 milliárd forint) volt, rendkívüli sikere és az ennek nyomán növekvő kereslet miatt áprilisban bővítették ki 70 milliárd jüanra.
Egyetértés van a szervezetek között a kvalifikált külföldi intézményi befektető (QFII) program kiterjesztéséről is - mondta Su-csing. A külföldi intézmények számára a kínai részvény- és kötvénypiacon való befektetéseket lehetővé tevő QFII jelenlegi kerete 80 milliárd dollár, melyből szeptember közepéig több mint 30 milliárd dollárt használtak fel a külföldi intézményi befektetők.
A program népszerűsége töretlen: az idei év első nyolc hónapjában 72 külföldi vállalat kapott kvótát 9,18 milliárd dollár értékben, miközben számuk tavaly egész évben csak 29 volt. A kvóták betöltése után azokat továbbnövelik, a program automatikusan folytatódik majd - ígérte a szabályzó hatóság. Emellett a legnagyobb befektetőknek a jövőben lehetőségük lesz minden eddiginél nagyobb piaci részvételre, a jelenleg egymilliárd dollárban maximált kvóták plafonját ugyanis emelni készülnek. A nagyobb kvótákra kereslet is van: nyáron például a katari kormány jelentette be, hogy ötmilliárd dollár értékben fektetne be a kínai értékpapírpiacokon.
A Hszinhua hírügynökség értesülései szerint a CSRC a változtatások részeként tervezi azt is, hogy megnöveli a hosszú távú befektetők számára osztalékaik után járó adóvisszatérítés mértékét, ezzel is vonzóbbá téve a több évre szóló befektetést. Su-csing megjegyezte: a CSRC a devizaáramlás mechanizmusának javítását is tanulmányozza, a nagy intézményi befektetők számára ugyanis lehetővé kívánják tenni, hogy nagyobb összegeket mozgathassanak Kínán kívülre. A devizakiáramlást Kínában jelenleg szigorúan szabályozzák a hatóságok, ennél "kiegyensúlyozottabb" megközelítési módokat keresnek, ami a szabályok lazítását, nem pedig teljes eltörlését jelenti majd - mondta Su-csing.