Pénteken óriási elánnal szaladtak neki a befektetők az amerikai részvényeknek, lendületük azonban alábbhagyott, és nap végére visszacsúsztak az indexek az előző napi zárószintek környékére. Az S&P 500 esetében ez azonban csak az előző nap áttört 50 napos mozgóátlag (a grafikonon kék vonal) visszatesztje, így a helyzet egyelőre nem vészes.
S&P 500 |
Ázsiában erre megjöttek az eladók, de az érdemi, 3-4 százalékos esés Kínában zajlott. Ez még mindig annak a természetes folyamatnak a része, ami tavaly június óta zajlik: nevezeten a tőzsdei lufi leeresztése. A nagyján már rég túl lennénk, ha az állam nem próbált volna meg szembemenni a medvével, rengeteg pénzt elégetve, és nem lassítja a folyamatot, amit megállítani úgysem tud.
A Sanghaj Kompozit index nagyjából a felére esett a csúcsról, nagy lufik után ez teljesen természetes, gyakran a harmadára-negyedére is leesnek olyankor az indexek, amíg megszűnik a korábbi nagy túlértékeltség, sőt ilyenkor rendszerint át is esnek a ló túlsó oldalára. A folyamat mindenesetre így vagy úgy, de lezajlik Kínában is, a chartot elnézve már nincs is sok hátra, hisz a meredek emelkedés nagy részét már visszaadta az index.
Sanghaj Kompozit, 3 év. |
Európában is jelentős ma az esés, az indexek többsége 1-2 százalékot esik, de ez a múlt hét heves mozgásai után nem kiemelkedő, mostanában rendszeresek az ekkora napi mozgások. A BÉT is esik 1 százalékot a Telekomnak, a Richternek és az OTP-nek köszönhetően, de az első kettő sokat szárnyalt a múlt héten, rájuk fért egy kis korrekció, az OTP pedig mostanában mindig 6000 forint körül kering, most éppen 5950.
Az olaj piacán béke honol, 30 dollár fölötti egyensúly van, a WTI 32,70, a Brent 35,60 dollár. Az arany 1234 dolláron nagyjából tartja eddigi idei jelentős nyereségét, a forintot 310 körül jegyzik az euróhoz képest.