Sem Európában, sem az Egyesült Államokban nem produkáltak tegnap nagy mozgásokat a fontosabb indexek, az irányadó piacokon minimális csökkenést láthattunk kedden. Ugyanakkor a régióban optimista hangulat uralkodott, a lengyel piac 1,5, az osztrák 1,4 százalékkal ugrott meg. Kivételt jelentett ugyanakkor a magyar piac irányadó indexe, a BUX, amely 0,36 százalékkal gyengült. Az esés hátterében az állt, hogy a Richter a vártnál kedvezőtlenebb negyedéves eredmények hatására nagyobb mínuszba került tegnap, majd napon belül némileg visszakorrigált. A támasz 7400 forintnál, rövid távú ellenállás 7600 forintnál található. A papírok árfolyama 135 forinttal, 1,77 százalékkal, 7505 forintra gyengült, a részvények forgalma 4,6 milliárd forintot ért el az előző napi kereskedésben. A gyógyszergyártó részvényei mellett a Mol is esett, ezeket a mozgásokat pedig csak részben tudta ellensúlyozni az OTP 2 százalékos emelkedése.
A szerdai nap ugyanakkor az előjelek alapján sokkal kedvezőbbnek tűnik, az ázsiai piacok jellemzően erősödéssel zártak. A tokiói tőzsde 0,22 százalékos emelkedéssel, 27 ezer 506 ponton fejezte be a napot. A részvények szélesebb körét felölelő Topix index 0,14 százalékkal erősödött. A tajpeji börze 0,61 százalék emelkedéssel, viszont az ausztrál tőzsde 0,09 százalék gyengüléssel fejezte be a napot. A reggel 7 órakor még nyitva tartó hongkongi tőzsde 3,87, a sanghaji 0,86, a szöuli pedig 0,42 százalékos pluszt jelzett.
Jó hír érkezett Kínából
A távol-keleti piacokra mindenképpen pozitívan hatott, hogy az elemzők által vártnál nagyobb mértékben gyorsult a kínai gazdaság teljesítménye februárban mind a feldolgozóipari, mind a szolgáltató szektorban a logisztikai információs központ, a CLIC által készített felmérés szerint, amelyet szerdán ismertetett a nemzeti statisztikai hivatal (NBS).
A CLIC feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) a várt 50,5 pont helyett 52,6 pontra ugrott februárban, 2012 áprilisa óta a legmagasabb szintre nőtt a januári 50,1 pontról. A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodását jelzi.
De nemcsak a kínai beszerzési menedzserindexet ismerhettük meg március első napján, hanem Európa-szerte publikáltak ilyen adatokat. A német BMI minimálisan alulmúlta a várakozásokat, hiszen a 46,5 pontos prognózissal szemben 46,3 pont lett, ugyanakkor az olasz mutató a vártnál kedvezőbben alakult.
Felfelé mennek szerdán a piacok
A jó híreknek köszönhetően az európai piacok a kisebb pozitív nyitás után felfelé vették az irányt. 11 órakor a német piac irányadó indexe, a DAX és a francia CAC40 0,5, míg az angol FTSE 0,75 százalékos mértékben nőtt.
Kedvező hangulatban kezdődött a kereskedés a magyar piacon is, amit a pozitív nemzetközi hangulat is megalapozott. A keddi esés után két blue chip is korrigálni tudott, a Richter 1 százalék feletti erősödéssel megközelítette a 7600-as szintet, míg a Mol hasonló mértékű növekedéssel 2750 forint fölé kapaszkodott. Némileg bizonytalanabb ugyanakkor az OTP mozgása, amely csak minimálisan tudott erősödni, és 10 900 forint körül mozgott a kurzus. A bankpapír kapcsán az Equilor reggeli elemzése arra hívta fel a figyelmet, hogy az OTP az 50 napos mozgóátlaghoz ért, így 10 874 forint és 10 362 forint között ingadozhat. Természetesen, amennyiben az ellenállást szignifikánsan át tudná törni a részvény, úgy komolyabb tér nyílhat a további emelkedésre.
A 4iG esetén annak ellenére sem láthattunk szerdán komoly változást, hogy a társaság kedvező negyedéves jelentést tett közzé. Mint arról a KBC Equitas elemzői beszámoltak, a vállalat bevételei hatalmas mértékű növekedést mutattak mind a tavalyi bevételek, mind az EBITDA tekintetében. Ugyanakkor ez abból a szempontból várható volt, hogy a társaság 2022-ben nagyon ambiciózusan terjeszkedett, nagyon sok vállalatot vásárolt fel, ezek pedig megalapozták a bővülést. Emiatt a szakértők szerint nehéz az összehasonlítás az előző éves eredményekkel, hiszen adózott eredmény tekintetében közel 11 milliárd forintos veszteség mutatkozott, ez elsősorban a nagymértékű értékcsökkenési leírásnak tudható be. A szinergiával járó pozitív hatások a jövőben segíthetik a cég eredményjavulását, hiszen a tavalyi évben a költségek is jelentősen emelkedtek. A negyedév során összesen 80 milliárd forint feletti bevételt termelt a társaság, ez új rekordot jelentett a cég életében, míg EBITDA-soron közel 17 milliárdos eredményt tudott felmutatni.
Erős maradhat a forint, amíg kitart a jegybank
Az MNB Monetáris Tanácsa kedden kamatdöntő ülést tartott, ahol abból a szempontból nem volt meglepetés, hogy változatlanul hagyták az irányadó kamatlábat. Az elmúlt időszakban persze a kamatszintek mellett legalább ennyire fontosnak tartotta a piac a jegybank kommentárját, amely ezúttal minimálisan változott.
Virág Barnabás alelnök jelezte a döntést követő háttérbeszélgetésen, hogy az április 1-től 5 százalékról 10 százalékra emelkedő, a bankok számára előírt kötelező tartalékráta mellett újabb likviditáscsökkentő intézkedést vezetnek be. A választható ráta után fizetett kamatot az egynapos betéti gyorstender kamatszintjére emelik. Ugyanakkor az alelnök szerint ezek mellett is bőséges marad a bankrendszeri likviditás. A jelenlegi, 12 000 milliárd forintos szabad likviditásból 4 000-4 500 milliárd forintnyi likviditást köthetnek le a bejelentett intézkedésekkel.
Az MNB 13 százalékon tartotta az alapkamatot, 12,5 százalékon az egynapos jegybanki betét kamatszintjét, és 25 százalékon az egynapos fedezett hitel kamatát. Irányadó kamatként továbbra is az egynapos betéti tendereken meghatározott kamatszint funkcionál, mely 18 százalék. Miután ezekhez nem nyúlt az MNB, illetve azt jelezték, hogy továbbra is tartani kívánják ezeket a kamatszinteket, a forint kedd délután és szerda reggel is erősödött, a délelőtti kereskedésben a 375-ös szint alá is benézett az euró árfolyama.
Az elemzők rövid távon optimisták a magyar fizetőeszköz erejét illetően, ugyanakkor a kamatcsökkentés megkezdése gyengítheti majd a forintot. A Raiffeisen reggeli hírlevelében arról írt, hogy elemzőik alapforgatókönyve szerint a 18 százalékos effektív kamatláb akár már március végétől elkezdhet csökkenni, 2023 végére pedig az inflációval együtt az irányadó kamat is visszatérhet a 10 százalék alatti tartományba. A kamatcsökkentés lehetőségére egyébként finoman az MNB is utalt kedden, mint arra az Equilor elemzése felhívta a figyelmet, a kamatdöntő ülést követően megjelent közlemény utolsó bekezdésében volt egy kisebb, de fontos változás. Korábban úgy fogalmaztak, hogy "az MNB továbbra is a pénzügyi piaci helyzet tartós elmozdulásaira fókuszál, és az október közepén bevezetett eszközeinek jelenlegi kondícióit a kockázati megítélés trendszerű javulásáig tartja fenn. A szigorú monetáris kondíciók tartós fenntartása szükséges, ami biztosítja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését." A tegnapi közleményben viszont az szerepel, hogy "az alapkamat jelenlegi szintjének tartós fenntartása szükséges, ami biztosítja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését."
Megugrott a Facebook
Több mint 3 százalékot emelkedett a Facebook anyacége, a Meta részvényeinek árfolyama a keddi kereskedésben, miután a közösségi médiacég arról számolt be, hogy létrehoz egy külön területet a cégen belül, ami generatív mesterséges intelligencia fejlesztésével foglalkozik, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A technológia olyan szövegek, képek és más médiaelemek generálását tenné lehetővé, amelyek olyanok, mintha ember készítette volna. A technológiát a cég alkalmazásaiban - WhatsApp, Instagram, Messenger – fogják felhasználni. A Meta mostani bejelentése a legújabb a techcégek versenyében a mesterséges intelligencia területén.
Ami az árupiacokat illeti, a fent említett kedvező kínai adatra reagálva az olaj kisebb, fél százalék körüli mértékben drágult, míg az ipari fémek jellemzően 1 százaléknál nagyobb erősödést mutatnak.