(Fotó: Wikimedia Commons) |
Végre átlépte az 5000 forintos határt a Richter árfolyama, amire a részvényesek már nagyon régen várhattak, hiszen sok éve nem volt rá példa. A részvénnyel kapcsolatban pedig mostanában két jó hír is érkezett, a cariprazine gyógyszer ügye is sokat haladt előre, és a gyorsjelentése is kedvező volt.
Ennek ellenére a részvény többször is hiába indult meg felfelé az utóbbi hetekben, nem jutott igazán messzire. Ma azonban újabb rohammal áttörte ezt a határt, a maximuma 5040 forint volt. A nap nagy részében 3,0-3,3 százalékos pluszban mozgott, az 5020 forintos zárás 3,0 százalékot jelent.
Elgyengült a Mol a végére
A BUX 0,9 százalékkal erősödött, sokkal jobban teljesített, mint a pirosba boruló európai részvényindexek. Az OTP a nap elején kissé emelkedett, közepén stagnált, majd a végén megint felment, de csak szerényen, 0,5 százalékkal. A pénzintézet az Equilor szerint pénteken reggel teszi közzé gyorsjelentését.
További árfolyamok>>>>>>> |
A Mol kezdetben szintén jól teljesített, de a nap végére 0,4 százalékos mínuszba süllyedt, talán az elgyengülő olajár hatására. A horvát választások kimenetele egyelőre bizonytalannak látszik, mint ahogy az is, hogy a leendő kormány hogyan kezeli majd az INA ügyét. A Magyar Telekom továbbra is csekély mozgásokat produkál, ezúttal egy forinttal, negyed százalékkal lefelé tartott.
Hét havi csúcson a dollár
A pénteki jó amerikai munkaerő-piaci adatok hatása a dollár árfolyamán még ma is érződött, akkor az euró/dollár 1,0720-ig zuhant, és ma is 1,0765-ig ment vissza. Utoljára áprilisban volt ilyen erős az amerikai deviza, amelynek ereje az egész világgazdaságra hatással szokott lenni.
(Érdemes megnézni például ebben a cikkben az első grafikont, a zöld vonal a dollárindex éves változását jelzi. Ahol magasan áll, ott sokat erősödött a dollár, és pirossal különböző világgazdasági problémákat, válságokat jelöltek be. Ahol alacsony, gyengült a dollár, ott kék felirattal az amerikai gazdaság problémás időszakai vannak feltüntetve.)
További árfolyamok>>>>>>> |
Kínai csalódás és jengyengülés
A forint kezdetben nem sokat mozgott, az euróval szemben 314,40 körül maradt, ahol péntek este, de azután vett két kanyart. Először felszúrt az árfolyam 315,20-ig, azután este leesett 313,30-ig, ami fél százalékos erősödés.
Reggel Kínából csalódást keltő exportadat jött ki, ennek ellenére a Shanghai Composite 1,6, százalékkal emelkedett. Lehet, hogy ott is az a mechanizmus kezd el működni, mint gyakran Amerikában, hogy ha rossz hír jön a gazdaságból, arra jól reagál a tőzsde, mert gazdaságpolitikai élénkítést, monetáris könnyítést, pénzesőt remélnek miatta, és fordítva. A Nikkei 225 pedig két százalékkal emelkedett, amiben az is benne lehet, hogy gyorsulni látszik a japán jen gyengülése.
Volt, amit Kína nyomasztott, volt, amit az enyhe idő
Európában már nem volt jó a hangulat, a német, francia és brit indexek sokáig inkább fél százalék körüli, a nap végére viszont már majdnem másfél százalékos mínuszban voltak. Az esés az amerikai piacok nyitásával gyorsult, az ottani indexek is 1,3 százalékos mínuszban vannak. Ennek részben az említett kínai exportadat, részben pedig az lehetett a fő oka, hogy az OECD visszavágta a világgazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését.
A nyersanyagoknak nem szokott jót tenni az erős dollár, az olajat egy készletadat is nyomasztja, így a WTI 1,1 százalék körüli eséssel kevéssel 44 dollár alá csúszott. A Brent mostanában jobban tartja magát, itt csak fél százalékos volt az esés. Az arany stagnált, az ezüst nagyot esett. Az amerikai gáz ára 3,5 százalékkal zuhant, állítólag megint az enyhe időjárásra vonatkozó prognózisok miatt.