Az ázsiai tőzsdék lejtőre kerültek február első kereskedési napján, akárcsak az európai és egyesült államokbeli határidős jegyzések, azt követően, hogy kiderült, Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke nem blöffölt, amikor új vámokkal fenyegette meg Kanadát, Mexikót és Kínát – írta a Reuters.
A japán Nikkei tőzsdeindex közel 3 százalékkal hanyatlott, főként az autóipari részvények szenvedtek, élükön a Toyota papírjával. A hongkongi tőzsdén, ahol jelentős kínai vállalatok részvényei is forognak, napközben több mint 1 százalékos szánkázást tapasztalhattak a befektetők, a végére azonban stagnálással zárt a mutató. A kínai értékpapírpiacok szerdán nyitnak a holdújévi pihenő után.
A hasonló európai és amerikai fejleményeket előrejelezték a Pan-European STOXX-50 és az S&P-500 határidős jegyzései. Az előbbi 2,7, az utóbbi 2 százalékkal volt a korábbi záróértéke alatt hétfő reggel.
Trump felszámolta az észak-amerikai szabadkereskedelmet
Donald Trump egyetlen döntésével véget vetett az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó harminc éve tartó szabadkereskedelmének. Elnöki határozattal 25 százalékos vámot vet ki mindkét ország Egyesült Államokba irányuló exportjára, azzal az indokkal, hogy a duó nem akadályozzák meg a bevándorlók és a fentanil nevű szintetikus kábítószer beáramlását az amerikai piacra.
Az elnök bizonyára nem értesült arról, hogy a fentanil lényege szerint nem olyan, mint például a kokain, amely gyakorlatilag mezőgazdasági termék, így helyhez kötött az előállítása. Vegyi úton bárhol ki lehet keverni, tehát nincs szükség importra. Trump tarifái magyar idő szerint kedden lépnek életbe. Válaszul Kanada és Mexikó hasonló vámokat ígér, Kína a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordul panasszal.
Trump húzása egy pusztító vámháború első lövése, ami fel fogja tolni az inflációt az Egyesült Államokban „gyorsabban és jobban, mint amire a szakértők számítottak” – mondta Paul Ashworth, a Capital Economics tanácsadó cég elmezője.
Számolgatják az elkerülhetetlen kár nagyságát
Az Ernst & Young vezető elemzője, Greg Daco modellt készített a várható gazdasági hatások előrejelzésére. Ez azt mutatja, hogy a brutális beavatkozás 1,5 százalékpontot faraghat le az Egyesült Államok gazdasági növekedéséből 2025-ben. Kanada és Mexikó gazdasága recesszióba süllyedhet. Benne van a pakliban a stagfláció (magas infláció plusz nulla növekedés) is. Az S&P-500 indexben szereplő vállalatok profitja 2,8 százalékkal eshet az amerikai vámok, illetve az azokra adott reakciók miatt.
A dollár rekordot döntve 0,8 százalékkal, 7,375 jüan/dollárra erősödött a kínai valutával szemben. A mexikói pesóval szemben 2,8, a kanadai dollárral szemben 1,4 százalék volt az árfolyamnyereség. Az utóbbi valutával szemben 2003 óta nem volt olyan erős az USA-dollár, mint 2025. február 3-án. Az euró, 2,3 százalékkal, 1,0125 dollár/euróra gyengült. Ez 2022 novembere óta a leghalványabb átváltási arány.
Közben a forint...
A magyar deviza a korábbi hetekben látott szintekhez képest új sávban érzi jól magát. Az euró árfolyamát nézve ez 410 forint alatti tartományt jelenti.
Januárban jellemzően még ennél drágább volt az uniós pénz, vagyis a forint erősödött. Ugyanakkor a hétfői 408 forint körüli eurókurzus azért még ötvenkét hét távlatában majdnem 6 százalékos forintgyengülésnek felel meg.
Európa kaphatja a következő pofont
Trump azt monda a hét végén, hogy Európával szemben is bevezeti a korábban meglebegtetett vámemeléseket. Ahogy az várható volt, az európai tőzsdék egy százalékos meghaladó mínuszban nyitottak február 3-án. A londoni FTSE index 1,4, a frankfurti DAX közel 1,7, a párizsi CAC 1,65, a tágabb európai STOXX600 közel 1,4 százalékkal marad el a január végi záróértékétől.
Budapesten is az eladók voltak fölényben a kereskedés első óráiban. Ez azt jelentette, hogy 11 óra körül a BUX 0,8 százalékos mínuszban volt. A legfontosabb papírok közül az OTP 1,6, a Mol 1 százalékkal értékelődött le. Ugyanakkor a Richter 1 százalékkal drágult, a Magyar Telekom 0,1 százalékos többlete mellett.
Drágult az olaj, olcsóbb lett az arany
Az olaj ára nőtt a vámvilágháború első napján. Az amerikai WTI (észak-amerikai könnyűolaj) szabvány jegyzése hétfőn délelőtt több mint két százalékkal, a 74 dollár/hordós szint fölé emelkedett. Az északi-tengeri Brent 1,2 százalékkal, hordónként 76,7 dollárra drágult. A földgáz ára a holland energiatőzsdén majdnem hét százalékkal nőtt 2025 kezdete óta.
A Trading Economics szakértői a február eleji 54 euró/MWh-s ár után 55 eurót várnak az első negyedév végére. A következő 12 hónap végére szerintük 59 euró/MWh-ra mehet fel a susogó energiahordozó ára.
Az aranyért egy százalékkal kevesebbet kellett fizetni azt követően, hogy az január végén minden idők legmagasabb értékére drágult. A január utolsó napján feljegyzett 2817,23 dollár/unciás árról (1 uncia=31,1035 gramm) hétfő hajnalra 2784,3 dollár/unciára csorgott le a sárga fém jegyzése. Az új vámok mindig menekülésre késztetik a tőkét, ami erősíti az arany iránti keresletet, az erősebb dollár ezzel ellentétes hatással jár.
A kriptopiacon a bitcoin árfolyama bő 2 százalékos mínuszba került, míg az etheré jóval masszívabb, 9 százalékos leértékelődésen van túl. Az XRP pedig 5,5 százalékos gyengülést produkált.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.