1p
Feszült várakozással telt a hétvége, miután az USA elvesztette a lehetséges legjobb adósbesorolását, de a kezdeti zuhanás után a piacok összeszedték magukat
A világ vezető gazdasági hatalmai arról egyeztettek a hét végén, hogyan erősítsék meg az amerikai gazdaságba vetett bizalmat, miután az Egyesült Államok elvesztette a lehetséges legjobb adósbesorolását. Feszült várakozással telt a hétvége: vajon mit lépnek a piacok a hírre? A kezdeti zuhanás után a piacok összeszedték magukat, a legpesszimistább forgatókönyvek egyelőre nem valósultak meg: nem omlott össze a világ, de nagyon idegesek a piacok.

11:00

Nagy volatilitás és ideges kereskedés jellemzi a tőkepiacokat, a reggeli meredek esést lendületes emelkedés követte, később újra lefelé vették az irányt a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek. 11 óra után a FTSE 0,8 százalékos, a DAX 1,3 százalékos, a CAC40 1,5 százalékos mínuszban állt, míg Budapesten másfél százalékos mínuszban álló BUX-ot jegyezhettünk fel.

A nagyobb pánik és zuhanás elmaradása Európában egyértelműen az EKB intézkedésének köszönhető A spanyol és olasz államkötények hozamai végre csökkentek azt követően, hogy az EKB jelezte: beavatkozik az olasz és spanyol államkötvények támogatása érdekében. Bár az EKB maga egyelőre nem jelentette be a vásárlások megkezdését, de kereskedők azt jelezték, hogy ez már érezhető a piacokon.

A dveizapiacon késő délelőtt lendületet veszített a forint; a reggeli határozott erősödés után újra 275 forintig emelkedett az euró jegyzése a bankközi devizapiacon, és a svájci frank árfolyama is 253 forint környékére emelkedett vissza.

09:15

A BUX 2,79 százalékos, 550,07 pontos csökkenéssel, 19183,07 ponton nyitott hétfőn hasonlóan Nyugat-Európa piacaihoz: a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 1,27 százalékos mínuszban, a frankfurti DAX-30 0,87 százalékos veszteségben, a párizsi CAC-40 0,91 százalékos visszaesésben volt nyitás után.

Néhány perccel később a kezdeti ijedtség múlni látszik: a részvényindexek visszaemelkednek a nullás szint alá, esetenként a pozitív tartományba, a devizapiacon erősödött az euró, a forint pedig mind a közös pénzzel, mind a svájci frankkal szemben sokat javult.

Az EKB vasárnapi döntése a kötvényvásárlási program folytatásáról nagymértékben hozzájárulhatott a pánik elmaradásához.

Az arany piacán a reggeli órákban a biztonságot kereső befektetők 1700 dollár fölé tolták a történelmi csúcsot - részletek >>

07:30

A Standard & Poor´s pénteken este - a nagy nemzetközi hitelminősítők közül elsőként - egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta a világ legnagyobb gazdaságának eddig "AAA" szintű hosszú távú adósosztályzatát a növekvő amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt. Részletek: Az S&P meglépte: leminősítették az USA-t! >>

A washingtoni pénzügyminisztérium válaszul azzal vádolta meg a hitelminősítőt, hogy költségvetési becsléseiben kétbillió dollárral elszámolta magát, a jegybank pedig közölte: a visszaminősítés nem teszi kockázatosabbá az amerikai állampapírokat.

Kína szombaton a hivatalos Hszinhua hírügynökség kommentárjában határozottan elítélte Washingtont a költségvetési deficit csökkentésének és az államadósság-limit megemelésének kérdésében folytatott "szűk látókörű politikai vitákért", s kijelentette, hogy a világnak egy új stabil tartalékvalutára van szüksége a dollár helyett. "Kínának mint a világ egyetlen szuperhatalma legnagyobb hitelezőjének minden joga megvan arra, hogy követelje az Egyesült Államoktól strukturálisadósság-problémáinak megoldását, és azt, hogy gondoskodjon Kína dollárban lévő értékpapírjainak biztonságáról" - írta a Hszinhua.

Francois Baron francia gazdasági miniszter kijelentette, hogy teljes mértékben bíznak az amerikai gazdaság erejében és alapjaiban, csakúgy mint Washington eltökéltségében a kongresszus által jóváhagyott deficitcsökkentő terv megvalósítására.

A japán pénzügyminisztérium névtelenül nyilatkozó tisztségviselői jelezték, Tokió - amely Kína után az Egyesült Államok második legnagyobb hitelezője - továbbra is bízik az amerikai kincstárjegyekben, és befektetési stratégiája változatlan marad.

Pranab Mukherdzsi indiai pénzügyminiszter kijelentette, hogy a hosszú futamú amerikai államadós-osztályzat leminősítése nagyon súlyos helyzetet idézett elő. Manmohan Szingh miniszterelnök gazdasági főtanácsadója, Csakravarti Rangaradzsan viszont úgy látta, hogy az átmeneti piaci turbulenciákon túl India gazdasági növekedését nem veti vissza ez a helyzet.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) tevékenységére nem lesz hatással a leminősítés - közölte a Fed képviselője, azzal érvelve, hogy az S&P döntése nem gyakorol hatást sem a hitelintézeteknek kiadandó kölcsönökre, sem a nyíltpiaci tevékenységre. Ugyanez vonatkozik az amerikai kormány kezességvállalásával kibocsátott vagy megerősített kincstári kötvényekre és más értékpapírokra.

A Fehér Ház szombaton egységre szólította fel a demokrata és a republikánus pártot a gazdaság és költségvetési helyzet megerősítésének érdekében. Jay Carney fehér házi szóvivő ismét védelmébe vette Obama javaslatát, amely egyidejűleg csökkentené a kiadásokat és növelne az adókat.

Az orosz pénzügyminisztérium nem lát veszélyt az amerikai adósosztályzat leminősítésében, mivel a legjobb adósnak kijáró "AAA" kategória és az egy alacsonyabb besorolás, az "AA-plusz" között nincs nagy különbség.

A hét legfejlettebb ipari állam (G7-csoport) vasárnap rendkívüli csúcsot tartott, mely után azt közölték: nem rendült meg a piaci bizalom az amerikai dollár és az amerikai államkötvények iránt, amelyek továbbra is vonzóak és biztos befektetési eszközt jelentenek az Egyesült Államok adósosztályzatának rontása ellenére is.

A szaúdi értéktőzsde szombaton 5,46 százalékos mínuszban zárt. Az arab világ legnagyobb tőzsdéje - az egyetlen a világon, amely szombaton is működik - volt az első, ahol a befektetők reagálni tudtak az S&P döntésére.

Londoni pénzügyi elemzők vasárnap úgy vélték, hogy a leminősítés után is "rendkívül valószínűtlen", hogy eladási hullám indulna az amerikai kincstárjegyek piacán. A Commerzbank londoni befektetési elemzőinek szombati értékélése szerint az S&P lépésének semmilyen azonnali hatása nem lesz az amerikai kincstárjegy által a pénzügyi rendszerben betöltött szerepre. Az elemzők rámutattak: több okból is megkérdőjelezhető az Egyesült Államok leminősítése.

Warren Buffett bírálta szombaton a Standard & Poor´s hitelminősítőt; a befektetési guru szerint a döntésnek "semmi értelme sincsen", és korlátozott hatása lesz a piacokra. A világ egyik leggazdagabb üzletembereként számon tartott befektető közölte, hogy omahai (nebraska) székhelyű vállalata megtartja a tulajdonában lévő hatalmas állampapír-csomagot.

Mark Mobius, a Templeton Emerging Markets Group ügyvezető elnöke, a világ egyik legelismertebb befektetési szakembere viszont azt közölte vasárnap, hogy a pénzpiacokon eleinte nagyfokú bizonytalanság és mozgás várható az S&P döntése nyomán. Mobius arra figyelmeztetett, hogy a globális befektetési közösségben romlik a dollár tekintélye, és a feltörekvő piacok fizetőeszközei, illetve tőzsdéi válhatnak biztos menedékké.

Mit lép a piac?

Csak úgy mint az S&P döntésének értékeléséről, a tőkepiacok várható reakcióiról is erőteljesen megoszlanak a vélemények. Amit már tudni lehet: 202,32 pontos, 2,18 százalékos napi mínusszal 9.097,56 ponton zárt Tokióban a Nikkei, miközben a hongkongi Hang Seng 3,91 százalékos esésnél, a kínai Shanghai Composite 3,70 csökkenésnél, a szöuli Kospi 3,44 százalékos zuhanásnál az indiai Sensex 2,74 százalékos esésnél tartott.

Hétfőn a reggeli órákban a svájci frank továbbra is erős: mind az euróval (1,083) mind pedig a forinttal 254,05) szemben korábbi történelmi csúcsa körül állt reggel fél 8 előtt a bankközi devizapiacon. Egy órával később a svájci frank a forinttal szemben újabb történelmi csúcsra ért 255 fölött.

Friss tőzsdei és devizapiaci árfolyamok >>

MTI, Privátbankár

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16870 16630 16870 +1,63% 16815 16875 841 882 340 HUF 2024-03-28 12:07:20
MOL 2966 2938 2970 +1,58% 2964 2966 304 615 814 HUF 2024-03-28 12:07:47
MTELEKOM 900 890 900 +1,12% 899 900 68 764 671 HUF 2024-03-28 12:04:22
RICHTER 9375 9280 9375 +1,19% 9300 9350 397 327 395 HUF 2024-03-28 11:59:05
OPUS 402 397 403 +0,25% 400 402 7 791 888 HUF 2024-03-28 11:48:52
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Komoly céláremelés a Molra, durván shortolják a Redditet
Eidenpenz József | 2024. március 28. 12:16
Jó a hangulat a tőzsdéken, sorban dőlnek a rekordok, és végre megmozdult a BUX index is. A forint némileg gyengül, rekordot döntött az arany. Szép osztalék jöhet a Moltól jövőre is. Durván shortolják a Redditet, szuperintelligencia-óriást építenének a blokkláncon.
Részvény / Deviza / Áru Egy félmosolyra lehet elég, amit a forint csinál csütörtökön
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:27
Így kezdte a napot a forint.
Részvény / Deviza / Áru Igen, jól látja! Erősödött a forint, nem is kicsit
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 18:21
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem bírt megállni a lejtőn az OTP
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 17:24
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 175,08 pontos, 0,27 százalékos csökkenéssel, 64 830,30 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, Trump újra dollármilliárdos lett
Eidenpenz József | 2024. március 27. 12:25
A keddi kamatdöntés óta lassan erősödő pályára állt a forint, már 395 alatt mozog az euró. A további kamatcsökkentések mértéke azonban bizonytalan. A BUX-ot főleg a Mol húzza, lassul a Tesla-rivális. Így lett Trumpból dollármilliárdos – papíron. Óriásit buktak a kriptószektikusok.
Részvény / Deviza / Áru Itt a meglepetés az euró árfolyamában!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 07:59
Szinte nem változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest szerda reggelre a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egy hangfelvétel, egy kamatdöntés: ezt nézze, mi történt a forinttal!
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 18:16
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Unalmas nap van a pesti börze mögött
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 17:32
A kamatdöntés sem mozgatta meg a tőzsdét, átlagos volt a forgalom. 
Részvény / Deviza / Áru Az igazi tőzsdesztori a háború, de húsvéti kakaóválság is kitört
Eidenpenz József | 2024. március 26. 12:10
A tőzsdék enyhén optimisták, szárnyalnak viszont a hadiipari részvények. A BUX szerény emelkedését most a Richter húzza, az OTP lemaradó, a forint pedig kissé erősödött a kamatdöntés előtt. Megvan, miért mehetett új csúcsra a DAX. Egekben a kakaó ára, egy szakértő igazságot szolgáltat a bitcoinnak.
Részvény / Deviza / Áru Jó estéje lesz, ha meglátja, mi a helyzet a forinttal
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 19:12
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG