Európában a német tőzsdeindex 0,6, a francia 0,5, a brit 0,3 százalékkal megy fel, az amerikai határidős indexek stagnálnak. Kontinensünkön természetesen főleg a francia és brit politikára figyelnek hétfőn, de az USA-ban is eldőlhet a héten Joe Biden elnök újbóli indulásának kérdése. A hét fő eseménye az amerikai fogyasztói árindex lehet csütörtök délután, a konszenzus 3,1 százalékot vár éves szinten, alacsonyabbat az előző havi 3,3 százaléknál.
A főbb vállalati hírek, hogy a Paramount Global beleegyezik a Skydance-szel való egyesülésbe, míg a Boeing bűnösnek vallotta magát egy büntetőjogi vádban, amiért súlyos pénzbírságot kap. Elkezdődik az amerikai gyorsjelentési szezon is, csütörtökön a Delta Air Lines és a Pepsico jön, majd pénteken a nagybankok, mint a JP Morgan, a Citi és a Wells Fargo.
Beletenyereltek a magyar tőzsdébe
A csak hajszállal nulla alatt kezdő BUX index a kormányinfó bejelentéseinek hatására gyors esésbe kezdett, 72 ezer pont környékéről 71 ezer közelébe, így 1,4 százalékkal van lejjebb a péntekinél. Az OTP 2,2, a Mol 2,0, a Telekom 0,8, a Richter csak 0,1 százalékkal esik. Az Opus 1,0, az ANY Nyomda 3,5 százalékkal lett olcsóbb, négy százalékkal javít viszont a Duna House.
A forint is gyengült, az euró 394,40, ami 1,7 forinttal több a péntek estinél. Az olaj egy százalékkal esik, az európai földgáz 1,6 százalékkal drágább lett. A fémeknek vélhetően a dollárerősödés ártott meg, az arany 0,7, az ezüst 1,3 százalékkal esik.
Kedden jön a magyar infláció
Pénteken a kereskedési időszak nagy részében a 392-393-as sávban oldalazott a forint az euró ellenében, ma már 394,40 az árfolyam és folyamatosan emelkedik. Ebben az euró gyengülésének és a kormány új különadóinak is lehet szerepe.
A múlt hét második felében a magyar devizát a dollár gyengélkedése is jelentősen segítette. Hétfőn az államháztartási adatok kerülhetnek a fókuszba itthon, de a hazai közeg elsősorban a keddi inflációs adatokra figyel majd – írta az Erste Befektetési Zrt.
Az elemzők júniusra csökkenő, 3,9 százalékos hazai éves inflációval számolnak.
Miért nem örülnek a francia részvényesek?
Annak ellenére, hogy a franciaországi választásokon elmaradt a szélsőjobb győzelme, és ez sok helyütt nagy fellélegzést okozott a kontinensünkön, az euró árfolyama 0,4 százalékot esett. Franciaország ugyanis a “politikai instabilitás felé tart”, miután egyik politikai párt sem szerzett elég parlamenti helyet ahhoz, hogy egyedül kormányozzon – foglalta össze a Bloomberg.
Az ország pénzügyei feszítettek, a francia államkötvények árfolyamai lecsúsztak, alulteljesítették a német társaikat. A francia tőzsdeindex csak annyit emelkedik, amennyit a többi nyugat-európai mutató, igaz, az utóbbi hetekben már nagy kilengéseket láthattunk mindkét irányba.
Növöget a Duna House
Folytatni tudta az első negyedévben mutatott dinamikus növekedést a második negyedév során is a Duna House, a hálózati jutalékbevételek mértéke meghaladta a négymilliárd forintot, ami éves alapon közel 33, negyedéves alapon pedig 2,1 százalékos javulásnak felel meg – írta a K&H Értékpapír.
Láthatóan volumenoldalon is felfutás mutatkozik, így erősödő trend figyelhető meg a magyar ingatlanpiacon is. Lengyelországban nem látni egyelőre nagy erőt, de euróalapon az olasz hitelközvetítési volumen is 28 százalékkal nőtt tavalyhoz képest.
Szakad a bitcoin, vagy nem szakad?
A hétvégi enyhe emelkedés, stagnálás után hétfőn reggel ismét jelentősebb, 2-3 százalékos mínuszban álltak a vezető kriptovaluták, de azután magukhoz tértek. A bitcoin jelenleg stagnál 57 800 dollárnál, az ether két százalékkal emelkedik, 3074 dollárra.
A német kormány folytatja a rendőrség által lefoglalt bitcoinok eladását, vélhetően emiatt a piac reggel pánikszerű állapotban volt, sok volt a pesszimista hang a közösségi médiában is. A “félelem és mohóság” kriptovaluta-hangulatindex a hétvégén 26-on is állt, másfél éve a legalacsonyabb szinten.
Algoritmusok helyettesítik a kereskedőket
A devizakereskedőket egyre inkább az “algók” (számítógépes programok, algoritmusok) váltják fel a Bloomberg szerint. Egyes devizapiacokon a kereskedés több mint 75 százalékát már a gépek bonyolítják, a Wall Street óriáscégei is erre igyekeznek felkészíteni rendszereiket.
Ez az új világ azonban nem mentes a hátrányoktól sem. Mivel a munka nagy részét gépek végzik, a kereskedési részlegek sokkal kevesebbet keresnek egy-egy devizaüzleten, mint korábban. Emberi beavatkozók nélkül pedig megnő a kockázata annak, hogy valami balul sülhet el, különösen a szélsőséges volatilitás (árfolyam-ingadozás) időszakaiban.
Megbüntették a Forrást
Az MNB 15 millió forint piacfelügyeleti bírsággal sújtotta a Forrás nyRt.-t, mert piaci manipulációt tapasztalt annak sajátrészvény-vásárlásai során. “Hamis, félrevezető jelzéseket adhatott a befektetőknek a Forrás/T és Forrás/OE részvények forgalmát, keresletét és kínálatát, illetve árfolyamát illetően” – írták. Ugyanis 2022 decemberében és 2023 márciusában
jelentős darabszámú Forrás/T részvényre vonatkozó vételi megbízást adott be a Budapesti Értéktőzsdén, amely az adott értékpapírra vonatkozó előző 20 napi átlagforgalmat többszörösen, de akár több százszorosan is meghaladta.
Ezeknek a vételi megbízásoknak azonban végül csak töredéke teljesült, de így is “megtévesztő, félrevezető jelzést” adhattak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.