
Pozitív hangulatban vannak ma is a világ tőzsdéi, az európai indexek többsége fél-egy százalékos emelkedést mutat, a határidős amerikai S&P 500 is 0,2 százalékos pluszban van. A kínai, japán indexek viszont mínuszban zártak reggel.
Itthon a BUX index 0,4 százalékos többletet mutat, ami főleg az OTP 1,3 százalékos emelkedéséből, a Mol fél százalékos eséséből és a Richter stagnálásából áll össze. A forint alig változik, kereken 323 az euró bankközi árfolyama.
További árfolyamok itt láthatók
1. Aggódnak a tőzsdék, mégsem esnek
Mára elmúlt a hétvégi G20, az amerikai-kínai tárgyalások folytatódása, valamint az amerikai-észak-koreai közeledés által generált kisebbfajta eufória. A gazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos félelem került középpontba, amit a Bloomberg szerint a Bank of England kormányzója, Mark Carney, vagy a Federal Reserve egyik vezetője, Loretta Mester nyilatkozatai is tápláltak.
2. Lagarde a jó hír?
Christine Lagarde jelölését az EKB következő elnöki posztjára enyhe emelkedéssel nyugtázták az európai tőzsdék. Abban a reményben, hogy a jelenleg az IMF-et vezető szakember elődje, Mario Draghi “galamblelkű” (laza, alacsony kamatokat pártoló) politikáját folytatja majd. Legalábbis ezt a következtetést vonja le a Reuters.
A Bloomberg úgy véli, hogy Lagarde, miután nem karrierépítő jegybankár, nem sztárpolitikus, nagyon eltérő vezetői stílust is hozhat az EKB-hoz Draghi-éhoz képest. De azt is írják, hogy piaci megfigyelőknek tetszik a választás.
3. Történelmi mélyponton a kötvényhozamok
Nyilván szintén Lagarde jelölésének hatása lehet a fő ok, de a német tíz éves kötvényhozamok újabb történelmi mélypontra süllyedtek, mínusz 0,399 százalékra éves szinten. Vagyis évente majdnem 40 centet kell fizetni azért, hogy a német állam megőrizze 100 eurónkat.
A svájci tíz éves kötvények hozama is a 2016-os rekord közelében jár, évi mínusz 0,641 százalékon.
4. Feltámadt az arany
A hétvégi G20-találkozó, a kínai-amerikai tárgyalások folytatódása, a Trump-Kim közeledés olyan hírek voltak, amelyek magasabb növekedést, magasabb kamatokat vetítettek előre. Ez az aranyat hétfőn padlóra küldte, egy időben majdnem két százalékos mínuszban is járt.
![]() |
Az arany határidős árfolyama (grafikon: Tradingview.com) |
Az újabb keletű növekedési aggodalmak és az alacsony európai kamatokkal kapcsolatos friss várakozások lehetnek az oka, de már kedden feltámadt a nemesfém ára, és ma is folytatja a száguldást.
5. Beszakadt az olaj
Annak ellenére zuhant tegnap az olaj, hogy bejelentették az OPEC új kitermelés-korlátozási megegyezését. Erre többféle magyarázat lehet, az egyik, hogy éppen megerősödött a piacok általános aggodalma a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. (Kisebb növekedés=kisebb olajfelhasználás.)
A másik, hogy a várakozások még nagyobbak voltak, mint amit az OPEC végül meglépett. Egy harmadik, hogy egyszerűen mindenki ezt várta, előre vásárolt, és utána már nem maradt új vevő. (“Végy a pletykákra, adj el a hírre.”)
6. Elszállhat ma a Tesla
Az elektromos autók úttörője bejelentette, hogy 87 048 járművet gyártott a második negyedévben. Valamint leszállított 95 200 darabot, miközben az elemzők csak 87-91 ezret prognosztizáltak – írta a SeekingAlpha. A részvény a késő esti tőzsdén kívüli kereskedelemben felment hét százalékkal.