Az amerikai légierő B1-B Lancer bombázója (Fotó: US Air Force / Airman 1st Class Christopher Quail) |
Mind az európai, mind az amerikai tőzsdéken erős volt az első kereskedési nap. Számos helyen új történelmi rekordot értek el az irányadó indexek. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 331,51 ponttal, 1,16 százalékkal, 28 869,95 pontra emelkedett, míg az S&P 500-as mutatója 27,17 ponttal, 0,84 százalékkal nőtt, és 3257,95 ponton fejezte be a napot.
A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 119,59 ponttal, 1,33 százalékkal emelkedett, és 9092,19 ponton zárt. Visszafogottabb erősödést láthattunk itthon, a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 147,40 pontos, 0,32 százalékos emelkedéssel 46 230,22 ponton, új történelmi csúcson zárt csütörtökön.
Pénteken ugyanakkor a közel-keleti feszültségek miatt profitrealizálással indult a nap, amelyből a nyitáskor a hazai részvények sem maradtak ki. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője azt jelezte a kereskedés előtt, hogy a nemzetközi befektetői hangulat változására az OTP szokott a legérzékenyebben reagálni. A bankpapír grafikonján a 15 000 forintos támaszra, illetve a 15 500 forintos ellenállási szintre érdemes figyelni. A bankpapír egyébként az első óra végén 0,5 százalékos veszteséget mutatott, és a 15300-as szint körül kereskedtek vele.
Lássuk, milyen hírek mozgatják a piacokat.
1; Feszültség a közel-keleti régióban
Az amerikai média meg nem nevezett amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva helyi idő szerint csütörtökön azt jelentette, hogy Washington légicsapásokat hajtott végre az iraki fővárosban, Bagdadban Iránhoz köthető célpontok ellen.
A Fox televízió - utalva az iraki állami televízió jelentésére - közölte: a légicsapásokban, amelyek egyike a bagdadi nemzetközi repülőteret célozta meg, életét vesztette Kászim Szulejmáni iráni tábornok, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységének parancsnoka és Abu Mahdi al-Muhandisz, a Népi Mozgósítási Erők nevű, iráni támogatást élvező milicistákat tömörítő ernyőszervezet vezetője. Ennek az ernyőszerzetnek a tagja az a Katáib Hezbollah milícia, amely a múlt pénteken rakétatámadást intézett az iraki Kirkuk melletti katonai támaszpont ellen.
2; A vártnál lassabb lehet a kínai növekedés
A South China Morning Post tegnap esti elemzése kevésbé optimista a hajnalban megjelent feldolgozóipari index kapcsán, arra hívja fel a figyelmet, hogy a kisebb gyártók megszenvedték a kereskedelmi háború negatív hatásait, és ezek nem fognak egyik pillanatról a másikra eltűnni, írta reggeli hírlevelében az Equilor.
A CEBM makrogazdasági elemzője szerint mindenképpen kedvező fejlemény a kereskedelmi tárgyalások első szakaszának lezárása, azonban a bizonytalan külső kereslet, az emelkedő működési költségek visszatartják a vállalatokat az új munkaerő toborzásától. Nagy egyetértés mutatkozott a megszólalók között a feldolgozóipari aktivitás jövőbeni alakulását illetően, további csökkenést várnak. A Nomura továbbra is fenntartja várakozását, miszerint az idei évben mindössze 5,7 százalékos lesz a gazdasági növekedés Kínában.
3; Megugrott az olaj ára
Mintegy három százalékkal drágult a kőolaj a péntek reggeli kereskedésben a feszültté vált közel-keleti helyzet miatt, amely veszélybe sodorhatja a biztonságos kőolajexportot a térségből. Röviddel kilenc óra előtt az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 2,13 dollár (3,06 százalék) emelkedéssel, 68,28 dolláron állt. A nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolaj-fajta ára 1,78 dollárral (2,91 százalékkal) 62,96 dollárra ugrott.
Elemzők szerint tovább növelheti a feszültséget Irán és az Egyesült Államok között, hogy az amerikai elnök rendeletére légicsapásokat mértek péntek hajnalban Bagdadra, Iránhoz köthető célpontok ellen. Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetője máris kemény válaszlépést ígért, az iráni külügyminiszter pedig arra figyelmeztetett, hogy az amerikai légitámadás erősíteni fogja az Egyesült Államokkal és Izraellel szembeni ellenállást a térségben és világszerte.
4; Megszűnt a Richter részvények zárolása
A magyar gyógyszeripari vállalat csütörtök délután azt közölte, hogy a munkavállalói értékpapír-juttatási programjának megfelelően a 2017. december 19–én, a munkavállalók részére átadott 245 163 db Richter törzsrészvény zárolását a letéti idő lejártával megszüntette, így a részvények értékesíthetők.
5; Fed-jegyzőkönyv és amerikai BMI is lesz
Péntek délután teszik közzé az Institute of Supply Management (ISM) amerikai beszerzési menedzserindexet (ISM Manufacturing PMI), amely kapcsán az elemzők azt várják, hogy az év végi mélypont után a kilábalás jeleit mutatja majd. A mutató októberi értéke 48,3 pont volt, amely novemberben 48,1-ig süllyedt, az előrejelzések most 49,2 pontról szólnak. Igaz, az 50 pont alatti érték továbbra is azt jelezné, hogy a gyártó szektor hanyatlik, csak a visszaesés üteme lassul.
Pénteken teszik közzé a december 10-i kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét is, amely megerősítheti azt a várakozást, hogy a Fed jó ideig nem fog a kamatokhoz nyúlni. Így könnyen lehet, hogy idén sem vágással, sem emeléssel nem kell számolni, és csak abban az esetben várható módosítás, ha a beérkező adatok és előrejelzések nagymértékben változnának.