A tőzsdéket továbbra is óvatosságra készteti az amerikai elnök újabb kirohanása Kína ellen. Az amerikai korlátozások feloldásáról is nagyon megoszlanak a vélemények. A vállalati hírek vegyesek voltak. Így 11 óra körül a német és francia index szerény mínuszban, a londoni, olasz és a svájci mutatók pár ezrelékes pluszban álltak. Az amerikai határidős indexek viszont 0,8 százalékos pluszban mozognak.
Varsó ma 1,3 százalékkal esik, a hazai BUX index 0,6 százalékkal süllyed. A Mol egy százalékkal, a Richter 0,7 százalékkal megy le. A Telekom kissé emelkedik, az OTP ára nem változott. A forint lassan tovább erősödik, 349,30 az euró.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Az olaj öt napos emelkedés után ma reggelre enyhe mínuszba fordult, de ez nem tartott sokáig. Most ismét három százalék körüli pluszban van. Délután az EIA energiaügyi szervezet statisztikája érkezik.
Mennyit ér egy emberélet?
Amerikában már közel 1,2 millió koronavírus-fertőzést fedeztek fel és több mint 70 ezer ember halt meg a Bloomberg szerint. Sok szakértő attól tart, hogy a tesztelések csökkentése és egyes államokban a korlátozások lazítása miatt csak tovább fognak nőni a fertőzések és a halálozások. Két friss elemzés is azt jósolja, hogy százezer felett lesz a halottak száma. Donald Trump pedig kijelentette hogy akkor is vissza kellene térni a mindennapi élethez, ha ez még több áldozatot követel.
A New York-i kormányzó, Andrew Cuomo is óvott attól, hogy túl hamar lazítsanak a szabályokon. Mennyit ér egy ember élete? - tette fel a kérdést. Szerinte ez az igazi vitatéma, de ezt senki nem hajlandó nyíltan beismerni. Sokan Donald Trump elnököt hibáztatják az amerikai áldozatok magas száma miatt. A vita egybefolyik az elnökválasztási kampánnyal.
Európában a Nagy-Britanniában regisztrált áldozatok száma már meghaladta az olaszországi halottakét. Közben Franciaországban felfedeztek egy eddig nem diagnosztizált pácienst, aki már decemberben Covid-19 vírussal fertőződött meg.
Küzdelem egy légitársaság megmentéséért
A Unicredit eredménye súlyosan negatív volt az első negyedévben a jelentős leírások miatt. A jelentés azonban jobb a várnál, részvény 1,3 százalékos pluszban áll, ahogy több más európai bank is, mint a Raiffeisen, a HSBC vagy spanyol bankok.
A Norwegian légitársaság papírja 12 százalékkal zuhant, miután a társaság közzétette, hogy új részvényeket bocsát ki 80 százalékos diszkonttal. A társaság közel egymilliárd dollár adósságot konvertál át részvényekre. Ez a feltétele, hogy a norvég kormány segélycsomagjából részesedhessen. Az új papírok ára egy norvég korona lesz, miközben kedden 4,80 korona volt a záróár. A tranzakció tétje azonban nem kevesebb, mint a cég fennmaradása. Annak ellenére, hogy csak a legfontosabb számláit fizeti, a cég május közepén kifogyhat a készpénzből.
Vártnál jobb lett a Disney
A légitársaságok világszerte hatalmas nehézségekkel küzdenek. Többek várhatóan csak állami segítséggel képesek fennmaradni. Warren Buffet cége, a Berkshire Hathaway a napokban jelentette be, hogy eladta az összes légitársaságban levő részvényét.
Tegnap este a Disney tette közzé eredményeit. A járvány mintegy 1,4 milliárd dollárral csökkentette a nyereséget, főleg a bezárt vidámparkok és az elmaradó sportközvetítések miatt. Viszont jól szerepelt a streaming-üzletág, nagymértékben nőtt a felhasználók száma, közel 55 millióra.
Ennek pozitív hatása ugyan nem érte el a negatívumokét, de a Disney jelentése összességében a vártnál jobb lett. A Beyond Meat eladásai is váratlanul emelkedtek, mivel a cég sikeresen terelte át megrendeléseit az éttermekről a kiskereskedelmi vásárlások felé.
Magyarországon V jön?
Alapvetően V alakú recessziót vár a kormány idehaza – írta az Erste Befetketési Zrt. kommentárja. A frissített konvergenciaprogramban három forgatókönyvvel számolnak. Az alappálya szerint a második negyedévben véget ér a járvány idehaza, így a GDP csak 3 százalékkal esik vissza. Ha a harmadik negyedévben ér véget a járvány, akkor 5,6 százalékos visszaesés jöhet. Ha viszont a negyedik negyedévig kitart a pandémiás helyzet, akkor a visszaesés 7,3 százalék lehet. (A konvergencia-program részleteiről itt írtunk.)
“A mi egyszerű járványmodellünk alapján a vége valamikor júliusban lehet, amennyiben az utolsó megbetegedést értjük a vége alatt. Ez persze azt is jelenti, hogy az élet később, nagyjából szeptemberre normalizálódna” – írta a brókercég. “Ha ügyesek vagyunk és kellően távolságtartók, akkor nem lesz újabb hullám, azaz az alap forgatókönyv, talán egy picit belecsúszva a másodikba, következhet be” – teszik hozzá.
További cikkünk a témában: “Milyen lesz a kilábalás? V, U, L vagy W alakú?”