A Fed új elnöke, Jerome Powell első kongresszusi meghallgatásán hangsúlyozta, hogy ő már nem az infláció hiányától fél, mint elődje sok évig, hanem attól, hogy az infláció túl magasra emelkedik, az ideális 2 százalékos szint fölé, és így veszélyezteti a reálbér növekedést. Ezért folytatódni fog a kamatemelési sorozat, nem kizárt, hogy idén összesen 4 kamatemelésre kerül sor.
Ha így lesz, a jelenleg 1,5 százalékos alapkamat 2,5 százalékra nőhet, jövőre akár a 3 százalékot is elérheti, ami a 0 körüli kamatok sokéves időszaka után gyökeres fordulat. Powell hozzátette, hogy a tőzsdei volatilitás sem fogja befolyásolni döntéseit, vagyis azért nem fog eltérni a szigorúbb monetáris politikától, hogy fenntartsa a magas árfolyamokat, hisz nem ez a jegybank feladata.
A befektetők értettek a szóból, nem lesznek kimentve. Komoly eladásba kezdtek, a főbb indexek egyaránt jóval egy százalék fölötti mértékben estek, bár ezzel csak nagyjából a tegnapelőtti emelkedést adták vissza.
S&P 500 |
Ázsiában is elromlott a hangulat: sok index esett több mint egy százalékot, de a legnagyobb mértékben, másfél százalékkal a Nikkei gyengült. A nagyobb európai piacok fél százalék mínuszban vannak, ellenben a BUX a pozitív tartományba került, főleg a fél százalékkal 12 600 pontig emelkedő OTP-nek köszönhetően. A Mol és a Richter alig van feljebb, a Telekom viszont 0,7 százalékkal esik 455,5 forintig.
Erősödött a dollár, eurónként 1,22-ig. A forint tovább gyengült eurónként már 314,30-at kell adni. Kismértékben csökkent az olajár, a WTI 62,90 dollár, a Brent 66,45.