Nagyon jó a hangulat a tőzsdéken csütörtökön, a német DAX index 2,1 százalékos pluszban van fél tizenegykor, a francia mutató 1,8 százalékkal ment fel. A lengyel és a magyar index is két százalék feletti emelkedésben van. Az amerikai határidős indexek egy százalék körüli javulást áraznak. Tegnap az amerikai piacok inkább vegyesen zártak.
Pesten a vezető részvények szépen egységesen emelkednek, az OTP 1,6 százalékkal, a Mol 2,3 százalékkal, a Richter 2,2 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 1,5 százalékkal. A 4ig négy százalékos emelkedése mögött a tulajdonosok közötti átrendeződés állhat, amelyről itt írtunk részletesen.
Erősödik a forint
A forint tovább erősödik,80 fillérrel lejjebb van az euró, 351,70 az ára. Ismét egy százalék körüli emelkedésben van az olaj. A napokban száguldó nemesfémek megpihentek egy kicsit, jobbára stagnálnak. Kivéve a platinát, amely lemaradó volt mostanában, de ma 1,1 százalékkal emelkedik ez a főleg ipari célú nemesfém.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az amerikai kontinensről érkező vírushírek továbbra sem jók, sőt rosszabbodnak. Az Egyesült Államokban az elmúlt 24 órában csaknem 53 ezer új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, ez napi rekordnak számít - közölte a Johns Hopkins egyetem szerda este. (Olvassa el részletes cikkünket.)
Remények és kétségek oltásügyben
Bár tegnap még a sajtó arról írt, hogy nőtt a koronavírus-oltással kapcsolatos remény (a Pfizer és a BioNTech bejelentései nyomán), ma rossz hír is érkezett. Az Élelmiszer- és Gyógyszerügynökség új szabványai a koronavírus-vakcinák kidolgozásáról csökkenthetik a valószínűségét, hogy az oltás az év végéig megjelenik - írta a Bloomberg.com. (Az orvosszakértők szerint a 2021 valószínűbb, bár semmi sem garantált.) Braziliában elérte a 60 ezret a halottak száma.
A McDonald’s az Államokban a koronavírus újabb terjedési hulláma miatt számos szövetségi államban megszakította üzleteinek újranyitását. A cég bejelentette, hogy csak három hét múlva fognak újabb éttermeket megnyitni, kivéve a drive-in típusú (autós), a házhoz szállító és az elvitelre kiszolgáló egységeket.
Nem ünnepelhetnek bárokban az amerikaiak
Egyre több szövetségi állam, város vagy körzet korlátozza a bárok és éttermek újranyitását a fertőzések emelkedése miatt. Szerdán például Kalifornia rendelte el, hogy legalább három héten keresztül ezek az intézmények ne nyissák meg belső tereiket. New York város pedig elhalasztotta az éttermek újranyitását, amit eredetileg július 6-ára terveztek. A napokban Arizona, Colorado, Florida és Texas is hasonló intézkedéseket tett.
Az USA-ban ma két fontos munkaerő-piaci adat is érkezik, amire a piacok mindig erősen odafigyelnek. Mivel az idén a függetlenség napja szombatra esik, ezért pénteken már ünnepelnek az amerikaiak.
Mi lesz veled, német autóipar?
A német autóipar egy felmérés szerint a következő hónapokban lassú élénkülés előtt áll. Két hónap óta először pozitívra fordultak az üzleti várakozások az ágazatban – közölte a müncheni Ifo intézet saját felmérése alapján. Bár a jelenlegi üzleti klímával kapcsolatban a szakemberek még mindig pesszimisták, az index mélyen a negatív tartományban van. A keresletet jelző index a májusi -80,6 százalékról plusz 52,2 pontra emelkedett. Ez az Ifo szerint a legnagyobb mértékű javulás az előző hónaphoz képest egészen 1991 óta.
Tízezres leépítések: kőkemény évük lesz a Magyarországon is érdekelt német cégeknek – írtuk ma a német autóipar és annak magyar vonatkozásai kapcsán. Komoly árbevétel- és eredmény-visszaeséssel számolnak – van olyan cég, amelynek az idei lehet a második veszteséges éve a II. világháború óta.
A Tesla a legnagyobb
Újabb és újabb rekordokat dönt a Wall Streeten a Tesla, miután tegnap az 1100 dollárt is átlépte, a tőzsdén kívüli kereskedésben 1137 dollárra ugrott. Állítólag azért, mert jó negyedéves számokat várnak a társaságtól. A cég összértéke (kapitalizációja) 207 milliárd dollár, amivel meghaladja a japán Toyota értékét is. Ezzel a a nemzetközi sajtó szerint a Tesla lett a világ legnagyobb értékű autógyára.
Hopium-gőzben fetrengenek?
“Hopium” az Erste Befektetési reggeli kommentárjának címe. Szerintük a remény mámorában élnek a tőkepiaci befektetők. (Hope=remény, opium=ópium.)
A piacok már messze beárazták a pozitív jövőképet, de a jegybanki pénzöntés egyelőre nem állítja meg a fejlett piacok szinte határtalannak tűnő emelkedését. Egyelőre nincs védőoltás és a megbetegedések száma dinamikusan növekszik az USA-ban. Tegnap átlépte az 50 ezret az új megbetegedések száma, és szigorító intézkedéseket vezettek be pl. Kaliforniában (éttermek bezárása), ami a lakosság 75 százalékát érintik. Egyelőre a piacok erről tudomást sem szereznek, hanem hopium-gőzben fetrengenek – írta a brókercég.