Kontinensünkön sokfélét műveltek ma az indexek. A német DAX fél százalékkal esett, a francia és brit mutatók valamivel kevesebbet. Emelkedett viszont a svájci, a holland, a belga és a svéd index. Emelkedés volt Varsóban, viszont elég nagyot esett a pesti BUX. A főbb amerikai indexek fél-egy százalékos pluszban vannak, elsősorban a technológiai részvényeket vásárolják. Ebben szerepe lehetett annak, hogy meghátrált a Facebook a gyűlöletbeszéd miatt reklámstopot hirdető cégek elől.
Itthon a délelőtti kényszerszünet ellenére szép forgalom jött össze a tőzsdén, közel 12 milliárd forint. A BUX viszont 1,2 százalékos mínuszban zárt, ezzel talán a leggyengébb volt Európában. Az OTP részvénye másfél százalékkal, a Mol kettővel, a Magyar Telekom 1,1 százalékkal esett. A Richter szerény, alig egy ezrelékes emelkedést tudott elérni.Az Opus bejelentette, hogy kiszállt a 4ig-ből. (További részletek külön cikkünkben.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint körülbelül egy hetes gyengülés-sorozaton volt túl az MNB meglepetésszerű kamatcsökkentése után, de ma már valamelyest erősödni tudott. Az euró 70 fillérrel lett olcsóbb, 353,50. Gyengült a dollár, aminek jó hatással kellett volna lennie az árupiaci termékekre, de ez a legtöbbnél nem látszott.
Javulhat a foglalkoztatás az USA-ban
Az ADP nevű szervezet szerint júniusban az amerikai magánszektorban 2,36 millió munkahely keletkezett, miután számos vállalkozás újra megnyitotta tevékenységét a karantén hetei után. Az Investing.com elemzői felmérése szerint azonban a várakozás hárommillió fő volt. A májusi adatot viszont jelentősen felfelé módosították.
Kedden a Fed elnöke, Jerome Powell azt mondta, hogy vannak pozitív jelei a gazdaság talpra állásának, mint a foglalkoztatás meglepő növekedése és a kiskereskedelmi eladások rekord nagyságú megugrása. A leállások hatása azonban óriási lyukat ütött a gazdaságon, különösen a munkaerőpiacon.
Csütörtökön hivatalos foglalkoztatási adatok jönnek majd az USA-ból. Ebben már benne lesznek a közszférában dolgozók is. Az adatokat egy nappal korábban teszik közzé a megszokottnál, mert pénteken függetlenség napja alkalmából szünnap lesz. Csütörtökön jön a szokásos heti adat is a munkanélküliségi kérelmek számáról.
Biztató jelek az olajpiacon
Az EIA adatai szerint az amerikai olajkészletek nagyobbat estek a vártnál, 7,2 millió hordóval. Az elemzők csak 710 ezer hordó süllyedést vártak. Az az előtti héten is csak 1,4 millió hordóval nőtt a készletek mennyisége. A keddi, az American Petroleum Institute által közzétett adatok is a vártnál nagyobb, 8,1 millió hordós csökkenést jeleztek. Az olaj árfolyama így ma pluszban volt, 1-2 százalékos mértékben, de nagy az ingadozás, néha a WTI újra és újra bebukik 40 dollár alá.
Bár az arany még délelőtt is nyolc éves rekordot döntött 1806 dollár körül, nem sokáig tudta tartani ezt az árszintet. Este már csak 1772 dollár az ára, ami azt jelenti, hogy a nap folyamán körülbelül két százalékot esett. Még nagyobb mínuszban van az ezüst, a platina és a palládium.
Mi okozhatta a mai fantom-árfolyamokat?
Mérges kereskedőktől és megtévesztő árfolyamokról panaszkodott a német sajtó szerdán. Amint arról délelőtt beszámoltunk, Frankfurtban is és Budapesten is üzemszünettel indult a tőzsdenap, ami Budapesten csak 12.20 után szűnt meg.
A német N-tv.de szerint a hibát az okozhatta, ami már régen probléma a parketten. A Xetra-rendszer, amelyet Budapesten is használnak, már nem tudja követni az úgynevezett algoritmikus kereskedők a másodperc törtrésze alatt adott megbízásadásait, megbízás-törléseit. A rendszer egyszerűen túlterhelt, a számítógépek játékterévé vált – állítja a híroldal.
Erre egy megoldást látnak, ha a tőzsdei megbízásokért díjat számítanának fel. Így nem lenne annyi végre nem hajtódó, feleslegesnek bizonyuló megbízás. Budapesten egyébként törölték a kereskedés újranyitása előtti mai üzletkötéseket. Valószínűleg jobb is, mert a BUX index a kereskedés első perceiben majdnem két százalékos mínuszt mutatott. Valószínűleg itt sem volt minden rendben az árfolyamokkal.