A főbb tőzsdék augusztusban masszívan letörték a nagy támaszokat, a mostanában megszokotthoz képest nagyot zuhantak, majd egy kis korrekció után kialakítottak egy sávot, mélyen a letörési szintek alatt. A legmértékadóbb indexnél, az S&P 500-nál ez a sáv nagyjából 1910 és 1990 pont között van. Ezen belül tegnap épp egy felszálló napot láthattunk: 1978 pontig emelkedett az érték.
S&P 500 |
A német piacon is hasonló sáv alakul ki: a DAX 10 ezer és nagyjából 10 400 pont között ingadozik. Múlt héten tett egy kísérletet a kitörésre, akkor 10 500-ig is felszaladt, de aztán a kísérlet kudarcba fulladt: visszaesett mélyen a sávba. Ma 1,3 százalékkal szalad föl a sáv teteje irányába, jelenleg 10 320 ponton áll. A többi európai piac is hasonló erősödést mutat.
A BUX nem tart lépést a trenddel, de az utóbbi időben ez teljesen megszokottá vált. A BUX mindössze 0,3 százalékot emelkedik, a papírok közül csak a Richter mutat érzékelhető, fél százalékos emelkedést. Zuhan a Synergon, miután egyik leányvállalata ellen csődeljárás indult. A papír jelenleg 13 százalékos mínuszban áll, 67 forinton.
Friss árfolyamok >>> |
A legnagyobb mozgást a tőzsdék közül Kína mutatta, amely tegnap kritikus támaszhoz érkezett. Innen ma nagyot pattant, nem kizárt, hogy ismét egy kis állami segítséggel. A tegnap 3000 pontig eső Sanghaj Kompozit ma 5 százalékkal 3150 pontig erősödött, a B-részvények 6 és fél százalékos ralival ismét 300 pont fölé kerültek.
A forint ismét remek formában: immár csak 311,70-et kell adni belőle egy euróért. Persze ez még messze van a 307-nél kialakult hatalmas szinttől, melynek áttörése megnyitná az utat a 2-essel kezdődő tartomány felé, de ahhoz képest, hogy pár napja 316 körül is volt, és hogy milyen gyengék a régiós valuták, az eredmény egész szép.
A forinton kívül még a török líra említésre méltó: a hónapok óta szakadó deviza ma egy kicsit korrigálni tudott: a két nappal ezelőtti 3,47 helyett ma csak 3,40-et kell adni belőle egy euróért. Nem kizárt, hogy nagy veszteséggel végül lezárult az a rengeteg pozíció, melyet a befektetők meggondolatlanul, az árfolyam kockázatot figyelmen kívül hagyva nyitottak az török líra/euró devizapárra csak azért, mert a líra kamata sokkal magas volt, míg az euróé.