Tegnap a dohai olajcsúcs eredménytelensége után nagyon rövid ideig tartott az eladók rohama úgy az olajpiacon, mint a részvénytőzsdéken. A rövidtávú emelkedő trend olyan erős, hogy egy ilyen esemény sem tudja megzavarni, sőt, még rá is erősít, mivel a shortosokat (esésre spekulálókat) pozícióik zárására, vagyis vételre kényszeríti.
Az olaj már tegnap magához tért, az amerikai WTI típus a pénteki szinten forgott, ma már a Brent is visszatért a múlt heti magasságokba. A WTI közel 42, a Brent 44 dolláron cserél gazdát.
Tegnap az amerikai részvénykereskedésben újra nagy erő mutatkozott, ezáltal az S&P 500 el is érte újabb éves csúcsát 2094 ponton. Így a tavalyi abszolút csúcspontokat is közelíti, már csak 40 ponttal van a legmagasabb érték alatt, ez szűk 2 százalék.
S&P 500 |
A Nasdaq Composite már nem áll ennyire jól, jóllehet az idei csúcsot ez az index is elérte, de 4960 pontos értékével alatta marad a 16 évvel ezelőtt tetőt jelentő 5000 pontos szintnek, egyúttal a tavalyi 5232 pontos abszolút csúcsnak. Így ez az index lett azon kevesek egyike, amely nem tudott kitörni a sokéves bázisból, kétségtelen, hogy 2000-ben egy óriási lufit jelentett az akkori 5000 pont. A mostani viselkedés ugyanakkor azt mutatja, hogy több év után most nem a technológiai részvények uralta Nasdaq vezet, hanem a hagyományosabb szektorok.
Nasdaq Composite |
Ázsiában a Nikkei teljes egészében ledolgozta a tegnapi esését, 3,7 százalékos emelkedéssel 16 875 ponton zárt. Európában is tombolnak a vevők: egy százalék fölötti pluszok a jellemzőek, a DAX most vastagon átlépte a kerek 10 ezres szintet, 10 280 ponton van, ha valamikor, most van rá esély, hogy ismét megkapaszkodjon az ötszámjegyű tartományban.
DAX |
Az általános hosszból a BÉT sem marad ki, hisz az utóbbi időben amúgy is felülteljesített. A BUX egy százalék pluszban van, 27 340 ponton, ami újabb 9 éves csúcs, ennél magasabb értékeket csak a 2007-es év során ért el az index. Ma a Mol vezet 1,6 százalékos emelkedéssel, ára 16 700 forint. Az OTP 7365 forint, megint közelíti a 7400-as szintet, ami a válság óta áttörhetetlen tetőnek bizonyult.
A forint kitartóan ostromolja a 310-es eurónkénti szintet, átjutni egyelőre nem tudott rajta az erős irányba, pedig akkor megnyílhatna az út a tavaly látott, 2-essel kezdődő árfolyam felé.