Iráni olajfinomító, a háttérben tankerekkel. Fotó: EPA/Abedin Taherkenareh |
Az olaj ára a tengapi elnöki bejelentés után, amely során Donald Trump élő adásban felrúgta az Iránnal kötött atommegállapodást, már tegnap este meglódult, ma pedig folytatta. Ráadásul az amerikai EIA (Energy Information Administration) is az olajkészletek vártnál nagyobb csökkenéséről jelentett, így a kőolaj ma meignt három százalék feletti pluszban van, a WTI 71,0, a Brent 77,0 dollár felett.
Ez persze alaposan felviszi az olajkitermelő cégek árfolyamát is, ami a tőzsdeindexekben is érezhető, főleg New Yorkban és Londonban. A piacok amiatt is lehetnek némileg optimisták, mert az irániak egyelőre legalább Európával fenn akarják tartani az atommegállapodást. Elmúlt egy fontos bizonytalansági tényező, amit a tőzsdék nem szoktak szeretni, és lehetett volna rosszabb is.
Európában sok gyorsjelentés jött, a német DAX 0,2, a francia CAC 0,2, a brit FTSE-100 1,3 százalékkal ment fel. Az USA-ban az S&P 500 0,4, a Nasdaq indexe 0,3, a Dow Jones 0,2 százalékkal emelkedik hat óra után nem sokkal.
A Mol vezette az esést
A magyar BUX index 1,6 százalékkal esett, miközben térségünkben a cseh index hasonló mértékben süllyedt, a lengyel viszont két százalékkal emelkedett. Az esést itthon a Mol vezette, 3,2 százalékkal 2700-ra. Ennek oka az olajárakban is kereshető, mert ami jó a kitermelésnek, az általában nem jó a finomítóknak, ahol csökken az árrés. A múlt pénteki gyorsjelentés sem volt teljesen pozitív.
További árfolyamok itt láthatók
Az OTP egy százalékkal 10 560-ra, a tegnap reggel jelentő Richter 0,2 százalékkal 5350-re süllyedt. A Telekom, amely tegnap este tette közzé jelentését, 1,8 százalékkal 445-re ment le. Az OTP várhatóan péntek reggel jelent.
Eladják a UPC-t
Az amerikai kötvényhozam megint évi három százalékra emelkedett, ami erősítette a dollárt, de csak egy kicsit. Az euró/forint tartósan 315 fölött mozgott délután, reggel 315,70-ig is felment, most 315,40. Az emelkedő tendencia tehát lassan folytatódik. A lengyel zloty és a román lej pedig ma erősödött.
A Liberty Global eladja azon vállalatait a Vodafone-nak, amelyek Németországban, Magyarországon, Romániában és a Cseh Köztársaságban vannak – jelentették be ma. A Liberty Global hét százalékkal esik New Yorkban, a Vodafone 0,6 százalékkal ment fel Londonban.
Száguldanak az olajcégek
Franciaországból rossz vállalati termelési adatok érkeztek márciusról. Ma a Deutsche Telekom, a Delivery Hero, az EVOTEC, a Brenntag, a ProSieben, a Fraport is fókuszbvan volt a Teleboerse.de szerint. A Siemens erőmű-üzletága jelentős visszaesést szenvedett el, a cég nyeresége is csökkent, de a részvény emelkedni tudott 3,9 százalékkal, mert az elemzők pesszimistábbak voltak.
Londonban a British Petrol 3,9 százalékkal lőtt ki az olajár miatt, a Royal Dutch Shell 3,3 százalékkal. Az USA-ban a Chesapeake Energy 5,9 százalékkal száguld, az Exxon csak 2,3 százalékkal.
Megrángatták a török lírát
A török lírát mostanában nagyon megrángatták: voltak új történelmi mélypontok, innét a jegybank kamatemeléssel visszarántotta, majd jött egy leminősítés, arra megint begyengült. A napokban újra történelmi mélypontok közelében járt, miközben júniusban előrehozott választások lesznek.
Nem nézne ki jól, ha most omlana össze az lország fizetőeszköze, így Erdogan elnök ma összehívta a gazdaság fő döntéshozóit egy líra-értekezletre. Emiatt ma a líra jó nagyot menetelt, 1,5 százalék feletti pluszban is járt, de most megint csak 0,5 százalék a nyersége.