6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forint gyengülése nem akar leállni, vélhetően az erősödő dollár sújtja, de a csökkenő kamat is ebbe az irányba hat. Az olaj rég nem látott erős hónapot zárt, a Mol előző negyedéves eredménye viszont még gyenge lehet. Lítiumot árul egy olajcég, hackertámadás roggyantott meg egy kriptovaluta-szektort.

Rossz a hangulat az európai tőzsdéken, a főbb indexek 0,8-0,9 százalékkal esnek. Pedig a német DAX index hétfőn új történelmi csúcsot döntött, 16 500 pont fölé emelkedett. Ma az amerikai határidős indexek is mínuszban állnak.

A kínai Caixin feldolgozóipari index hat hónapos mélypontra, 49,2-re esett júliusban, a várakozásoknál lejjebb. A gyorsjelentési szezonban ma talán az AMD, az Uber és a Pfizer lehetnek a legérdekesebbek.

A BUX index egyelőre szerény pluszban van, dacol a viharral. Az OTP, a Mol és a Richter egyaránt 0,3 százalék körüli emelkedést ért el, a Telekom 1,4 százalékkal ment fel. Ugyanennyivel esik viszont az Opus.

390 felett az euró, de miért?

Tovább gyengül a forint, ma már volt 390,80 is az euró, jelenleg 388,50. Ez utóbbi is több mint egy forinttal magasabb az egy nappal korábbinál. Az európai földgáz árfolyama 1,3 százalékkal emelkedett, az olajé fél százalékkal csökkent. A dollár ismét erősödik.

Árfolyam

Jól körülhatárolható oka nincs a forintgyengülésnek az Erste Befektetési Zrt. szerint, talán a szeptember utáni "kamatpálya körüli bizonytalanság jeleit láthatjuk az árfolyamra vetülni". Ma reggel az előzetesnél is kedvezőbb májusi külkereskedelmi adat látott napvilágot, és a feldolgozóipari BMI is enyhén javult. (A forint gyengülésében ugyanakkor közrejátszhatott az a délelőtti hír is, miszerint az Egyesült Államok jelentősen korlátozta a Magyarországról érkezők vízummentességét - a szerk.). 

Nincs erő a forintban

Nem találja az erőt a forint, így az EURHUF árfolyam is egyre csak feljebb kúszik – írja a KBC Equitas.

Az utóbbi időben a dollár erősödése sem segített a magyar devizának, emellett a fokozatos kamatcsökkentések is gyengítik a vonzerejét.

Emellett a technikai kép sem mutat túl jól, hiszen a 200 napos mozgóátlagon is átjutott az EURHUF. “Utoljára március közepén járt több napon keresztül a mozgóátlag környékén, ám idővel végül sikerült fordulatot bemutatni” – írja a brókercég.

Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Rossz Mol-eredmény jön?

A Mol augusztus 4-én piacnyitás előtt hozza nyilvánosságra második negyedéves számait. Gyenge eredményre számítunk, részben a romló fundamentumok, részben a jelentős különadó-kötelezettségek miatt – írja az Erste Befektetési Zrt.

De kedvező, hogy a fundamentumok júliustól javulni kezdtek, így a harmadik negyedéves kilátások jobbak. A cég várhatóan már nem számol el akkora különadó-befizetésekkel, mint az előző időszakban tette.

Így talán ez a második negyedév lehetett a mélypont a vállalat profitabilitásában.

Rég nem látott emelkedés az olajnál

Az olajárak hétfőn újabb háromhavi csúcsra emelkedtek, és 2022 januárja óta a legnagyobb havi emelkedést könyvelhették el (WTI: +16, Brent: +14 százalék). Ezt a globális kínálat szűkülése és az év hátralévő részében várhatóan növekvő keresletre utaló jelek idézhették elő a Reuters szerint. Pénteken zsinórban az ötödik heti emelkedést jegyezték fel.

Szaúd-Arábia valószínűleg további egy hónappal, szeptemberre is kiterjeszti a napi egymillió hordó/napos önkéntes kibocsátás-csökkentést. A szaúdi kitermelés napi 860 ezer hordóval (bpd) mérséklődött júliusban, míg a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) teljes kitermelése 840 ezer bpd-vel volt alacsonyabb – derült ki a Reuters felméréséből.

Senki sem kételkedik abban, hogy az OPEC+ feszesen tartja a piacot - mondta az Oanda elemzője.

Lítiumot az olajkereskedőktől?

Az Exxon tárgyalásokat folytat a Teslával, a Forddal, a Volkswagennel és más autógyártókkal arról, hogy lítiummal lássa el őket. Az olajipari óriás azon dolgozik, hogy üzletet építsen a kulcsfontosságú akkumulátor-fém köré – állítja a Bloomberg.

Az Exxon egyike azon olaj- és gázipari vállalatoknak, amelyek a lítiumtermelésbe kívánnak betörni, hogy kihasználják az elektromos járművek akkumulátoraiban való felhasználás miatt megugró keresletet. Valamint, hogy diverzifikáljanak, ne csak a fosszilis tüzelőanyagoktól függjenek.

A Benchmark Mineral Intelligence kutatóintézet szerint a világnak közel 60 új lítiumbányára és -üzemre lesz szüksége, hogy kielégítse a növekvő keresletet.

Damoklész kardja a DeFi felett

Elromlott a hangulat a napokban a kriptovaluták piacán, a bitcoin csak 1-2, de sok DeFi (decentralizált pénzügyi) érme 5-15 százalékkal esett. Nagy aggodalmat okozott a Curve (CRV) decentralizált kereskedési rendszer meghekkelése. Bár a kár valószínűleg “csak” pár tízmillió dollár, félő volt, hogy az ellopott CRV-érméket a piacra öntik. Ekkor pedig más, hitelért letétbe tett CRV-k is kényszerlikvidálások áldozatai lehetnek, ami halálos negatív spirálban lökhette volna a mélybe az árfolyamot.

A bitcoin és a curve árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és a curve árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az esés azonban megállt, miután a legnagyobb érintett, Michael Egorov, a Curve alapítója a nem nyilvános (OTC) piacon keresztül adott el CRV-iből és törlesztett hiteléből. Az eladott érmék azonban hat hónapra zárolva maradnak – írja ma a Binance. A tranzakciókat 0,4 dolláros átlagáron bonyolíthatták le.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Folytatódhat a DAX-rali?

Az USA és Németország részvénypiacainak hangulata rendkívül különböző, annak ellenére, hogy mindkét piac rali üzemmódban van. A befektetők jövőképe teljesen ellentétes – írja a Handelsblatt.com hangulati felmérése.

A németek a DAX új történelmi csúcsát nagy szkepticizmussal szemlélik, és rossz időkre készülnek. (A kontrariánus elmélet szerint, ha sok az optimista, inkább esés valószínű, és fordítva.)

Az AnimusX felmérése szerint a német befektetők vételi hajlandósága az elmúlt tizenhat évben csak kilenc alkalommal volt ilyen alacsony. Az ilyen csekély vételi szándékot követő hat hónapban a DAX átlagosan 10,3 százalékkal emelkedett. Az USA-ban 2021 novemberében mértek utoljára hasonlóan optimista (bullish) értékeket, akkor medvepiac kezdődött, ami gyenge tőzsdei évet eredményezett 2022-ben. Az USA-ban szinte már eufóriáról beszélhetünk.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27800 27950 +0,76% 0 0 5 728 160 800 HUF 2025-07-15 17:10:18
MOL 3024 3004 3030 +0,33% 0 0 623 625 772 HUF 2025-07-15 17:05:18
MTELEKOM 1790 1776 1798 0,00% 0 0 790 563 766 HUF 2025-07-15 17:05:56
RICHTER 10100 10040 10150 -0,49% 0 0 1 571 678 950 HUF 2025-07-15 17:09:55
OPUS 593 593 601 -0,67% 0 0 160 535 592 HUF 2025-07-15 17:08:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú kedd köszöntött a forintra
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 18:33
A magyar deviza gyengélkedett kedden a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanul, de feljebb kúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 332,32 pontos, 0,33 százalékos emelkedéssel 99 787,20 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Jókedvvel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 16:10
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP vezeti az emelkedést a parketten
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:09
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 0,30 pontos nyitás után emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az UniCredit – és még mehet feljebb?
Nagy András | 2025. július 15. 14:15
A kedvező iparági környezeten túl is érdemes az UniCredit részvényeit figyelni, egyrészt a bank M&A aktivitása miatt, másrészt pedig a várható magas részvényesi javadalmazás miatt.
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen mennek a legfontosabb papírok a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:12
Helyzetjelentés kedd ebédidőben.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre nem ijedt meg Trumptól sem Európa, sem Budapest
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:36
Európai tőzsdenyitások a vámfenyegetés árnyékában.
Részvény / Deviza / Áru Már megint káprázhat a szemünk a forintot nézve
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:21
Újra hármassal kezdődik az euró ára.
Részvény / Deviza / Áru Így reagáltak a piacok Trump súlyos bejelentéseire
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:28
Bedurvuló vámháború, eszkalálódó ukrajnai háború – de mit szóltak hozzá a tőzsdén?
Részvény / Deviza / Áru Felvásárolhatják az egykori olajipari óriást – már meg is van, kik közül kerülhet ki a befutó
Gajda Mihály | 2025. július 14. 18:58
A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG