Fotó: EPA/Erik S. Lesser |
A kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat és az Apple esését emelik ki a kommentátorok, mint a mai tőzsdenapot beárnyékoló tényezőket. A vámvitáról legalábbis ellentmondásos hírek érkeztek, a bizonytalanság rendszerint nem jó a tőzsdéknek. Az Apple-t az iPhone-eladásokkal kapcsolatos aggodalmak nyomják le, és húzza magával a tech-szektor nagy részét is.
Így a Nasdaq amerikai technológiai tőzsde Composite indexe 2,6 százalékos, közel 200 pontos mínuszban jár. Az S&P 500 és a Dow Jones másfél százalékkal süllyed. Az amerikai tőzsdéknek egy rossz lakásépítési bizalmi index is nagy pofont adott a Marketwatch szerint.
Európában a német tőzsde “ismét krízismódba kapcsolt” a Teleboerse.de megfogalmazása szerint, a tengerentúli gondok mellett kontinensünkön az olasz államháztartás is borzolja a kedélyeket. A DAX index 0,9 százalékkal esett, a francia, belga, holland társai 0,7-0,8 százalékkal. Az olasz mutató viszont csak 0,3 százalékkal süllyedt, a londoni FTSE 100 pedig 0,2 százalékkal, a 7000 pont megállította.
Estek a nagyok
Itthon a BUX index alig mozdult, csupán öt pontot esett, ami egész jó teljesítmény az európai körképhez képest. A jelek szerint az Opus már befolyásolni képes a BUX-ot: mai 6,3 százalékos emelkedése és 2,19 százalékos súlya az indexkosárban 0,13 százalékot jelentett ma a tőzsdeindexben. (A Konzum súlya 0,8 százalék, ma kissé süllyedt.)
A Mol ugyanis eközben 0,5 százalékkal 3096-ra esett, az OTP 0,2 százalékkal 10 450-re ment le, a Richter 0,1 százalékkal emelkedett. A múlt héten felvásárlási pletykák nyomán megindult Telekom is újra emelkedett 0,6 százalékkal. (Róla itt írtunk részletesebben.) A forint kissé erősödött, 321,30 az euró.
További árfolyamok itt láthatók
Megint drágul a gáz
Az olaj ára az után kezdett el esni, hogy az oroszok megjegyzéseket tettek a kitermelés szintjével kapcsolatban, de szétvált a két olajfajta. Az északi-tengeri Brent fél százalékos mínuszban, az amerikai WTI hasonló mértékű pluszban van. Gyengült a dollár, és újra száguld az amerikai földgáz ára, több mint öt százalékkal.
Tesla fel, Nissan le
Elérte a 360 dollárt a Tesla árfolyama (+1,7 százalék), miután Elon Musk a Mercedesszel való partnerség lehetőségét kezdte boncolgatni.
A Nissan vezérét jövedelme eltitkolásának és hűtlen kezelésnek vádjával letartóztatták. A hír a japán kereskedés zárása után jöhetett, mert a részvények értéke ott alig változott, Londonban és Berlinben viszont hat százalék körül esett.
Tovább zuhannak a kriptók
A kriptodevizák esése folytatódik, a bitcoin újabb éves mélyponton, 5077 dolláron áll jelenleg (mínusz kilenc százalék). Az ether 12 százalékkal 154-re zuhant.
Eközben egy bejelentés szerint csütörtökön Svájcban történelmet írnak, egy kriptodeviza-ETP-t (Exchange Traded Product, tőzsdén kereskedett termék) vezetnek majd be egy Amun AG nevű startup gondozásában. Ez majdnem felerészben bitcoinba, negyedrészt ripple-be, 18 százalékban etherbe fektet, a többin a bitcoin cash és a litecoin osztoznak.
A stockholmi Nasdaq Nordic tőzsdén egyébként már régebben szerepel bitcoin– és ether ETN (Exchange Traded Note), azaz két, ezen kriptodevizákra szóló tőzsdei termék. Az USA hatóságai viszont mindeddig nem engedélyeztek hasonlókat, halogatják a döntést.