A vezető amerikai részvényindexek kedden folytatták a nagy ralijuk után szokásos korrekciójukat. Az S&P 500 0,30, a Dow Jones 0,35, a Nasdaq Composite 0,25 százalékkal került lejjebb.
A szerdán elsőként kinyitott ázsiai börzék vegyesen teljesítettek. Míg a sanghaji részvénypiac mutatója 0,29 százalékkal emelkedett, addig a tokiói Nikkei éppen csak (0,01 százalékkal) a pozitív tartományban zárt az előző naphoz képest, a hongkongi viszont bezuhant, 0,77 százalékos mínuszt hozott össze.
Európa a nap elején az amerikai mintát másolta, ám azt kövően éles fordulatot vettek a vezető tőzsdeindexek, szerda délhez közeledve kivétel nélkül zöldben álltak. A frankfurti DAX 0,01, a párizsi CAC-40 0,06, a londoni FTSE 0,02 százalékkal gyengült.
S a kedden a történelmi csúcsához közel zárt BUX is másnapos. 0,34 százalékkal tartózkodott lejjebb az előző napi záró értékéhez képest, miután kivétel nélkül mindegyik blue chip lefelé vette az irányt: az OTP Bank részvénye 0,68, a Molé 0,22, a Magyar Telekomé 0,31, a Richteré 0,19 százalékkal volt alacsonyabban.
Két elemzőház is megemelte a Richterre vonatkozó célárát kedden, ezzel a konszenzusos célár Bloombergen 12 364 forintra emelkedett – számolt be a K&H Értékpapír. Emellett az OTP részvényére is érkezett egy céláremelés, a Trigon Dom Maklerski elemzője 26 803 forintra módosított célárát, amivel a konszenzus már 24 362 forint az OTP esetében. A Molnál viszont már célárcsökkentést láthattunk, de a konszenzus így is 3100 feletti célárat mutat.
Az utóbbi napokban valamelyest visszaerősödött forint viszont megint a frászt hozta ránk. Az euróval szemben például a hajnali 410-es szint alól indítva a szerdai napot az igazi bankközi kereskedés beindulását követően egészen a 411-es fölé gyengült, majd onnan ide-oda libikókázott, s dél körül éppen 410,5 forint volt.
Az EURUSD árfolyamán oldalazás jelei mutatkoznak, azonban a héten az Európai Központi Bank döntésére, míg jövő héten az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntésére figyelhetnek majd a befektetők, ez pedig a K&H Értékpapír szerint akár a forint számára is mozgást válthat ki a piacon.
A tízéves amerikai kötvényhozam 4,25 százalék közelébe emelkedett, miután a jövő szerdai, december 18-ai Fed-ülésre 86 százalékos eséllyel áraznak 25 bázispontos kamatvágást a piaci szereplők.
A nemesfémek eltérően mozognak. Míg az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 0,21 százalékkal, 2724 dollárra nőtt – két hete nem látott magasságokba érkezve ezzel –, addig az ezüsté 0,59 százalékkal, 32,5 dollárra csökkent.
Az olajárakat az a piaci remény hevítette, hogy a levegőben lógó kínai kamatcsökkentések hatására nő a folyékony arany iránti kereslet. Az északi-tengeri Brent hordója 0,90 százalékkal, 72,84 dollárra, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 0,95 százalékkal, 69,24 dollárra emelkedett.
A hírek szerint egyébként a kínai vezetés azt fontolgatja, hogy 2025-ben engedélyezik a jüan gyengülését, hogy felkészüljenek a Donald Trump által ígért magasabb vámokra. Az Erste Befektetési Zrt. emlékeztet arra, hogy az amerikai elnök 10 százalékos általános importvámot, illetve további 60 százalékos vámot tervez kivetni az Egyesült Államokba irányuló kínai importra. A jüan leértékelődése olcsóbbá teheti a kínai exportot, tompítva ezzel a vámok hatását, és lazább monetáris kondíciókat eredményezhet Kínában.
A nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus jegyzése viszont 1,03 százalékkal, 45,17 euróra ment le a rotterdami árutőzsdén.
A kriptoeszközök folytatták menetelésüket. Szerda délelőtt például a bitcoin 1,89, az ether pedig 1,74 százalékkal állt magasabban a keddi záró értékénél, 98 224, illetve 3709 dolláron.
Az Egyesült Államokban a magyar idő szerint szerda délutáni tőzsdenyitás előtt teszik közzé a novemberi inflációs adatokat. A várakozások szerint a fogyasztói árak növekedése az októberben mért 2,6 százalékról 2,7 százalékra gyorsult éves összevetésben. Havi szinten 0,2-ről 0,3 százalékra emelkedhetett a mutató. Az éves maginfláció az előrejelzések szerint immár negyedik hónapja 3,3 százalékon stagnálhatott, októberhez képest pedig 0,3 százalékkal nőhettek az árak. Az adatoknak döntő szerepe lehet a Fed jövő heti kamatdöntése szempontjából is. Az infláció vártnál nagyobb mértékű felerősödése csökkentené a decemberi kamatvágás valószínűségét, ez pedig negatív hatással lehet a részvénypiacra – vélik az Erste Befektetési Zrt. elemzői.
Trump ösztönözné a tőkebeáramlást
Donald Trump a saját közösségi oldalán közzétett bejegyzésben arról írt, hogy azok az emberek vagy vállalatok, akik legalább 1 milliárd dollárt fektetnek be az Egyesült Államokban, gyorsított jóváhagyásokra és engedélyekre számíthatnak, beleértve a környezetvédelmi engedélyeket is.
Véget vet a robotaxi projektjének a General Motors
Ezt jelentette be az amerikai járműgyártó vezérigazgatója kedden. A menedzsment szerint az önvezető taxi rendszer kifejlesztése túl sok forrást emészt fel, így inkább a vezetést segítő rendszereket fejlesztő üzletágba olvasztják azt. A hírekre reagálva 2 százalékot emelkedett a General Motors árfolyama piaczárást követően.
Csökkentette az Intel hitelminősítését az S&P
A minősítést BBB+-ról BBB-re rontotta az S&P, a lassú üzleti fellendülésre és a vezetőségi változásokat követő bizonytalanságra hivatkozva. „Annak ellenére, hogy a vállalat biztosította, hogy az üzleti stratégia nagyrészt változatlan marad, továbbra is feltételezzük, hogy az új vezérigazgató alatt bizonyos mértékű változás következik be, ami növelheti az üzleti fordulat időzítésének bizonytalanságát” – mondta a hitelminősítő. Az S&P Global azonban „stabil” szinten tartotta a vállalat kilátásait, tükrözve ezzel azt a véleményét, hogy az Intel jövőre egy szerény fellendülést követően növekedést fog tapasztalni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)