A feltörekvő országok részvényeinek teljesítménye 2011 óta folyamatosan elmaradt a fejlett országok részvényeinek teljesítményétől.
A Fidelity International szerint a történelmi tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a legjobban teljesítő eszköztípusok néhány évente szerepet cserélnek, és felváltva vezetik a mezőnyt. Négyévnyi gyengélkedésüket követően óvatos optimizmussal tekintünk a feltörekvő piaci részvények 2016-ban eddig tapasztalt fellendülésének folytatódása elé.
Elhúzódó gyengélkedés
Az 1. grafikon azt mutatja, hogy a feltörekvő és a fejlett országok részvényeinek teljesítménye periodikusan változik, vagyis a feltörekvő országok részvényeinek egy-egy, több éven át tartó gyengébb időszakát általában éveken át tartó, az átlagot meghaladó teljesítmény követi.
A fejlett országok 2011 óta jócskán alulteljesítenek
2003-2007 között a feltörekvő részvények voltak előnyben – ez volt az olcsó pénz és a globális árupiaci szuperciklus időszaka
2011-2015 között a fejlett piaci részvények teljesítettek jobban – ez volt a válság utáni normalizálódás, a csökkenő árupiaci árfolyamok és az USD megerősödésének időszaka
Ez arra utal, hogy a globális makrogazdasági körülmények szoros kapcsolatban állnak a feltörekvő vagy éppen a fejlett országok részvényei árfolyamának emelkedésével, és hogy a ciklusváltás pillanatának felismerése kedvező lehetőségeket teremt a befektetők számára. A négyévnyi alulteljesítést követően az elmúlt hónapokban ilyen fordulatnak lehettünk szemtanúi.
Vonzó relatív értékeltségek
A feltörekvő országok részvényei tartós alulteljesítésének egyik következménye a fejlett országok részvényeihez képest fennálló alulértékeltség. A 2. grafikonon az látszik, hogy a feltörekvő országok részvényeinek jelenlegi 1,4-es árfolyam/könyv szerinti érték aránya alacsonyabb az elmúlt 20 év 1,8-as átlagánál, és 28%-os diszkontot jelent a fejlett országok részvényeihez képest. A 3. grafikon azt mutatja, hogy a feltörekvő piaci részvények egy évre előre vetített, 12,3x-os árfolyam/nyereség rátája szintén alacsonyabb, mint a fejlett országok részvényeink hasonló, 15,7x-es adata.
A kép nagyjából akkor is hasonló marad, ha normalizáljuk az elmúlt 10 év nyereségadatait: a feltörekvő országok részvényeinek Shiller-féle árfolyam/nyereség rátája 11,1x, ami kb. 20%-kal alacsonyabb, mint a fejlett országok 13,3x-os adata, és jóval elmarad a vezetőországok Shiller-féle árfolyam/nyerség rátájától (pl. USA magas tőkésítettségű részvényei: 26x, Japán 20x).
Stabilizálódó növekedés
Az alacsonyabb értékeltségek gyakran utalnak a fundamentális gazdasági tényezők gyengeségére, melynek gyakori velejárói a nem túl biztató nyereségkilátások. Összességében igaz, hogy a feltörekvő gazdaságok az elmúlt években lassuló tendenciát mutattak, aminek okai a kínai növekedés lanyhulása, az alacsony árupiaci árak és az exportvolumen csalódást keltő növekedési üteme voltak. Ugyanakkor mostanra a jelek szerint a legtöbb feltörekvő ország gazdaságának növekedési üteme stabilizálódni tudott. A további monetáris és pénzügyi enyhítésre így reagáló kínai gazdaság mellett az utóbbi időben a nagy gyakoriságú orosz és a brazil mutatók is javuló tendenciát mutatnak.
A feltörekvő országok hozampotenciálját az ebbe a csoportba tartozó országok hosszabb távú gazdasági növekedési kilátásait meghatározó, jól ismert strukturális tényezők kontextusában kell vizsgálnunk. Például közismert, hogy a feltörekvő országok, például Kína fogyasztási potenciálja a bérek növekedésével, az urbanizációval és a pénzügyi közvetítési tevékenység elterjedésével párhuzamosan villámgyors növekedésnek indul.
Magukhoz tértek az olajárak
Számos feltörekvő ország gazdasága erősen függ a tőzsdecikkek árfolyamának alakulásától. Az 5. grafikon azt mutatja, hogy a feltörekvő országok részvényhozamai és a árupiacokárfolyamai között viszonylag erős historikus korreláció áll fenn. Különösen igaz ez a kőolaj árára, melynek az MSCI EM indexszel fennálló korrelációja az elmúlt 20 évre vetítve 0,66 volt. Ennek fényében az olajárak közelmúltban végbement emelkedése kiemelt jelentőséggel bír. A Brent nyersolaj hordónkénti záróára január 20-án érte el 27,92 dolláros mélypontját, ám azóta csaknem 50%-kal, 45 dollárra
Már nincs nagy különbség
A feltörekvő országbeli részvényeknek a fejlett országokban kibocsátott társaikhoz képest tapasztalt, négy éven át tartó alulteljesítése az elmúlt hónapok során fokozatosan megszűnt. Az eszközosztály magához térésének fő okai a vonzó relatív értékeltségek, a feltörekvő országok gazdaságának stabilizálódása és a kőolajár-emelkedés volt, e tényezők pozitív korrelációban vannak a feltörekvő országok részvényeinek árfolyamával.
A fentieken kívül kimutattuk, hogy a feltörekvő országok részvényeinek teljesítményére jó hatással van az USA-ban végrehajtandó kamatemelésekkel kapcsolatos várakozások visszaszorulása, miközben a közvélemény által ultra-alacsony kockázatú eszközök egyre inkább negatív hozamai miatt gyakorlatilag folyamatosan csökken a globális kockázatmentes kamatláb.