Az európai tőzsdék mérsékleten optimisták ma, a német index 0,7, a francia 0,3, a brit 0,1 százalékkal megy fel. Hasonló pluszban vannak az amerikai indexek futures értékei is. A legutóbbi Fed-ülés aktáinak tegnapi közzététele rontotta a hangulatot a piacon, mert inkább azt ehetett belőle kiolvasni, hogy az intézmény makacsul kitarthat az infláció elleni harc (a magasabb kamatok) mellett.
Ma fontos amerikai inflációs adat érkezik délután, amire nagyon figyelnek a piacok, hiszen a kamatemelési ciklussal kapcsolatban fontos információt hordozhat. A legutóbbi hasonló adat rosszabb lett a vártnál, és jelentős eséseket okozott a kockázatosabb eszközök piacain. A tegnap közzétett USA termelői árindex is valamivel jobban emelkedett a becsültnél.
Kilőtt a Richter
Európában aggódnak a Bank of England miatt is, amely a héten befejezheti a rendkívüli kötvényvásárlási akcióját. A német inflációs adat viszont megfelelt az előzetes becsléseknek. Jó hír lehet a német gazdaságnak az is, hogy Franciaország gázszállításokkal segíti.
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal megy fel, a Richter 2,0 és az OTP 1,0 százalékos emelkedése húzza. A Mol 0,7, a Masterplast 1,3 százalékkal esik. A Telekom 1,4 százalékkal javít, az Opus 2,0 százalékkal van feljebb.
Nyugi van a gázpiacon
Az európai földgáz tőzsdei ára alig változik, Hollandiában 161 euró körül mozog. A kőolaj az elmúlt napok esése után szerény pluszban van, a Brent 93 dollár 20 cent. Az OPEC csökkentette a globális olajkeresletre vonatkozó előrejelzését.
Az árupiaci és devizapiaci mozgásokat tompítja, hogy az amerikai inflációs adatra várva a dollár is alig változik a nemzetközi devizapiacokon.
Mégis tovább szakad a forint
A mai és egyben történelmi euróárfolyam-rekord 433,965 az Investing.com szerint, a dollár ugyanekkor 447,71-en tetőzött. Jelenleg 432,85 és 445,10 forint a két vezető külföldi deviza árfolyama. Mindez úgy, hogy a nemzetközi devizapiacon, az európai gázpiacon viszonylagos nyugalom honol. Az MNB sem változtatott az egyhetes betéti kamaton, de ezt nem is várták tőle.
Folytatódik a monetáris szigorítás, már csaknem 2600 milliárd forintnyi likviditást köt le az MNB hosszú futamidejű betétje – jelentette be szerdán a jegybank. Ez a forintra nem látszott pozitív hatást gyakorolni. Az amerikai inflációs adat azonban, ha eltér a várakozásoktól, alaposan megmozgathatja a nemzetközi tőkepiacot és a forint árfolyamát is.
Olcsók a magyar részvények?
A BUX-nál a forgalom is nagyon csekély az elmúlt hetekben, az értékeltség pedig nagyon alacsony – írja az Erste Befektetési Zrt.
Legalábbis a két évre előremutató eredményvárakozás szerinti P/E ráta az elmúlt 17 év minimumértékének közelében tartózkodik. Így az eladók már többé-kevésbé eltűntek, míg a vevők a fenti okok, na meg a világban látható recessziós félelmek miatt nem lépnek.
Azaz kivárós a hangulat, esemény-vezérelt a piac, nemcsak Budapesten, hanem a többi tőzsdén is. Az indexek sok esetben fontos technikai támaszszintek környékén ingadoznak – teszik hozzá.
Négy dolog mozgathatja meg a kriptovaluta-piacot
Hogyan lehetne vége a jelenlegi medvepiacnak a kriptovaluta-piacon? – teszi fel a kérdést egy szaklap. Szerintük négy tényező is ide vezethet:
- A “Fed Pivot”, azaz ha a Federal Reserve monetáris szigorító politikájában fordulat áll be. Jelenleg emeli a kamatlábakat, ami csökkenti a keresletet a gazdaságban és nagy esést okozott a részvények és kriptovaluták árfolyamában. De ha a kamatlábak túl sokáig maradnak túl magasan, az válságot okozhat.
- A Fintech kriptovaluta-elfogadása. Bár a kriptoeszközök az elmúlt években hatalmasat fejlődtek, még mindig kényelmetlenek az átlagember számára. Nem alakult ki az egyszerű, könnyen használható infrastruktúra a felhasználók tömeges bevonásához. De sok vállalat már felismerte ezt, és felhasználóbarát termékeken dolgozik. Az év elején a PayPal integrálta a kriptopénzeket, a múlt hónapban pedig a Revolut engedélyt kapott arra, hogy az Egyesült Királyságban kriptopénz-szolgáltatásokat kínáljon.
- A Bitcoin feleződése után kezdődött az összes eddigi kriptopiaci rali. Lehet, hogy így lesz a jövőben is. A következő felezés valamikor 2024 február végén fog bekövetkezni.
- A központi bankokba vetett bizalom elvesztése. Ez a legspekulatívabb, arra alapoz, hogy az elmúlt hónapokban egyre nyilvánvalóbbá váltak a nagy központi bankok által irányított gazdaságok hiányosságai. A világ legtöbb valutája zuhant az amerikai dollárral szemben. A megélhetési költségek és az árak az egekbe szöktek, a bérek inkább stagnáltak. A Bitcoin és más decentralizált kriptovaluták alkalmasak lehetnek az arany, mint értékmegőrző eszköz helyettesítésére, ha a lakosság elveszíti bizalmát a nemzeti valutákban.
Rossz idők jönnek a tech-szektorban?
A Taiwan Semiconductor tíz százalékkal fogja visszavágni a beruházásait, ami az egész szektorra negatív hatással lehet – írja a KBC Equitas.
Mindez jelzés, hogy alacsonyabb növekedéssel számol a világ legnagyobb gyártója, és ez megerősítheti azokat a várakozásokat, hogy a technológiai szektorban is lassulás jön.
Emellett az amerikai kereskedelmi korlátozások sem segítenek a szektornak. A Taiwan Semiconductor közzétette negyedéves gyorsjelentését is, amelyben felülmúlta az elemzői profitvárakozásokat, de az előrejelzések negatívan érinthetik a részvényárfolyamot.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.